Pomáham ženám nájsť svoju hodnotu a ísť za životom podľa svojich predstáv, vraví koučka Kristýna

Hovorí sa, že oblečenie je najjednoduchší prostriedok na odhalenie osobnosti. Avšak starosť o to, ako vyzeráte, musí začínať vo vašej duši a v srdci. Koučka štýlu a sebavedomia Kristýna Máchová vás prevedie cestou, ako sa stať sebavedomou ženou.  

Kristýna, čomu sa venujete?

Pôsobím ako koučka štýlu a sebavedomia. Prepájam vnútornú prácu na sebe s prácou vonkajšou. Verím, že správne vnútorné nastavenie a umenie vedieť sa obliecť je základ na získanie úspechu.    

Ste sprievodkyňa na ceste za sebavedomím a autentickým štýlom, čo vaša práca obnáša? 

Moja práca je individuálna. Každá klientka je iná a vyžaduje si individuálny prístup. Záleží to však aj od toho, v akej situácii sa klientka práve nachádza. Niektoré z nich vôbec nepotrebujú až takú prácu na sebe, aby mohli zažiariť, práve naopak, niektorým len chýba oko na správny štýl obliekania. Nevedia ako veci kombinovať, koho vlastne chcú svetu ukázať, alebo len potrebujú poradiť s vecami, ktoré sa týkajú módy. Vo všeobecnosti však majú ženy problém práve vo svojom vnútri. Majú nízke sebavedomie, to sa potom prejavuje aj navonok. Pracujem teda s klientkami na zvýšení ich sebavedomia. Je to však proces, ktorý nejakú dobu trvá, pretože sebavedomie rozhodne nezískate zo dňa na deň. Je to celková práca sama na sebe. Okrem sebavedomia a vytvárania si vlastného autentického štýlu sú s mojou prácou prepojené aj ďalšie aspekty ako sebahodnota či nastavenie si vlastných hraníc. V neposlednom rade svojim klientkam poskytujem podporu. To ma na mojej práci napĺňa zo všetkého najviac. Pomáhať ženám rozsvietiť ich svetlo, aby vedeli zažiariť, aby sa mali rady, videli svoju hodnotu a išli si za životom podľa svojich predstáv.

Kristýna pôsobí ako koučka štýlu a sebavedomia. Foto: Archív KM

Učíte ženy, aby boli štýlové a mali život pevne vo svojich rukách. Aký volíte prístup?

Univerzálne rady neexistujú. Ako som už spomínala, každá z nás potrebuje niečo iné. Niekto potrebuje len trocha postrčiť, iný zase potrebuje dlhodobú a hĺbkovú prácu sám na sebe. Preto mám rada dlhodobé spolupráce, pretože práve vtedy môžem klientku spoznať oveľa lepšie, čo mi umožňuje lepšie sa prispôsobiť jej potrebám. S mojou prácou úzko súvisí aj psychológia človeka. Pri jednorazovom stretnutí si človek neodnesie potrebné poznatky a navzájom sa potrebne nespoznáme, tak daný výsledok nemusí byť postačujúci. Všeobecne sa dá povedať, že vedenie druhou osobou je veľmi prospešné, pretože človek získa potrebný nadhľad a s jej pomocou dokážete veci, ktoré by ste pravdepodobne sami nedokázali. Možno by ste ani neuverili, že aj vy túto zmenu môžete zvládnuť alebo by celý proces mohol trvať omnoho dlhšie. 

Vyhľadávajú vašu pomoc aj ženy, ktoré sú po rozpade vzťahu?

Pravdaže, mala som aj také klientky. Práca s takýmito ženami je oveľa ťažší oriešok. Povedala by som, že väčšinou je to tak, že chcú urobiť veľkú zmenu, ktorá však nejde priamo z ich vnútra, ale vychádza z ich ega a to nie je v poriadku. Chcú pustiť všetko staré, páčiť sa sami sebe, dokonca dostať nový vietor do plachiet. Avšak zmena by nemala nastať z pozície nášho ega či smútku, ktorý práve cítime. Učím ich, ako sa naučiť sebahodnote, úcte samej k sebe aj ako získať nový impulz do života. Práve vzťahy, ktoré stroskotali alebo jednoducho nevyšli, sú tým správnym spúšťačom, aby si ženy konečne išli za svojim, žili svoj vysnívaný život a uvedomili si, že nie sú v pozícii obete a ľutovali sa, pretože mnohé ženy si myslia, že rozchodom sa im zrútil celý svet. A to rozhodne nie je pravda, pretože práve vtedy máme šancu si znovu vytvoriť život podľa svojich predstáv a poučiť sa z vlastných chýb. Svoj nový život treba začať žiť ako krásna a sebavedomá žena, ktorá sa cíti skvelo nielen vo svojej koži, ale i v tom, čo má na sebe oblečené.            

Teda pracujete nielen s vnútornou stránkou, ale i s vonkajšou stránkou ženy…

Áno presne tak, pretože viete, načo je vám pekné oblečenie, keď sa v ňom necítite sebavedome? Keď si neveríte? Samozrejme, k ničomu. Často je to práve tak, že keď si žena neverí, tak si veľa vecí nedovolí obliecť, pretože si neverí a nemá na to odvahu. Preto nemám rada vety ako: tak teda dobre, dnes ma pekne obleč. Pretože často to nestačí. Žena, ktorá si neverí, ešte stále sa len hľadá alebo si nevenuje dostatočnú pozornosť, pravdepodobne ani nebude vedieť, kto vlastne je a koho to vlastne obliekame. Práca na svojom vnútri je najlepšou cestou toho, ako prísť k tej najlepšej verzii samej seba. V minulosti som síce pracovala ako osobná štylistka, ale svoj koncept som musela prepracovať, pretože práve práca na sebe má obrovský dopad na naše životy. A na to oblečenie ako také nestačí. 

Kristýna verí, že správne vnútorné nastavenie a umenie vedieť sa obliecť je základ pre získanie úspechu. Foto: Archív KM   

Žiadajú vás o pomoc aj muži? S akými problémami sa potýkajú oni?   

Áno, o pomoc žiadajú aj muži. Ja však spolupracujem výhradne so ženami, pretože niekedy mám pocit, že mužom nerozumiem… (smiech). Z psychologického hľadiska sa mi pracuje lepšie so ženami. Práca s mužmi by bola pre mňa príliš zložitá. Samozrejme, aj muži sa pasujú s otázkou sebavedomia, ale čo sa týka štýlu a obliekania sa, tak v tejto oblasti sú ešte úplne niekde inde. My – ženy máme zakódovane, že sa chceme o seba starať a byť jednoducho krásne. U mužov je ten cit pre módu trochu horší ako u žien. 

Prečo majú ženy tak často nízke sebavedomie? Čím je to spôsobené?

Nízke sebavedomie je u žien naozaj veľmi časté. Tento problém má veľmi veľa žien. A prečo? Pretože odmalička počúvame, v čom všetkom nie sme dobré, v čom by sme mali ešte pridať, čo by sme mohli urobiť tak či onak. V škole od nás chcú samé dobré výkony, doma nás nečaká tiež nič iné. Je na nás vyvíjaný naozaj obrovský tlak, a to z každej strany. Takto sa postupne buduje nízke sebavedomie.

Ako teda urobiť zmenu?    

Zmena musí prísť s vašim rozhodnutím, ktoré pramení z hĺbky vašej duše. Musíte prevziať zodpovednosť sami za seba a za svoj život. Teda, čo robíte a kým ste. Naozajstné, neoblomné rozhodnutie, že zmenu naozaj chcete a potrebujete. Musíte si uvedomiť, že do tejto zmeny investujete nielen čas, peniaze, ale aj vašu energiu. Nesmiete sa vzdať ani vo chvíli, keď práve nejde všetko podľa vašich predstáv, musíte mať svoju víziu a vedieť prečo to všetko robíte a pevne sa toho držať. Pokiaľ sa človek pevne nerozhodne a svoju zmenu berie na ľahkú váhu, tak budú vyzerať aj jeho výsledky. Nájsť svetlo sama v sebe a zažiariť, to je niečo, čo musíme nájsť v našom vnútri, je to dlhodobý proces, ale keď to svetlo nájdete, naozaj budete žiariť. Budete vedieť, kto ste a čo naozaj chcete. Dovoľte si žiariť a nájsť samú seba!

Kristýna prepája vnútornú prácu na sebe s prácou vonkajšou. Foto: Archív KM

Čo vás na vašej práci teší najviac? 

Keď u svojich klientok vidím zmenu pohľadu na ich samé, keď vidím, že si uvedomili vlastnú hodnotu, ako im zrazu žiaria oči a úsmev, že nabrali odvahu prevziať zodpovednosť za svoj život. Jednoducho, že nabrali odvahu vziať si na seba aj odvážnejšie kúsky a cítia sa atraktívne a sebavedomo. To, že mením životy žien a že im môžem byť nápomocná ma nesmierne napĺňa. Svoju prácu a pomoc ženám milujem a to moje srdce robí šťastným. Každá žena si totiž zaslúži byť krásna, sebavedomá a žiť život podľa vlastných predstáv.