Ukrajinský stíhací pilot, na sociálnych sieťach ospevovaný ako vojnový hrdina, ktorý mal zostreliť niekoľko ruských lietadiel, je mŕtvy. Aká je však pravda o „Duchovi Kyjeva“?
Bol to príbeh, ktorý dodal ukrajinskému ľudu odvahu a nádej. Armáda viedla a stále vedie krutý boj proti ruskej invázii a z jedného výnimočného bojového pilota sa stal ľudový hrdina. Na začiatku invázie (24. februára 2022 – deň po prvom útoku Ruska) údajne sám zostrelil približne 40 ruských lietadiel. Videá a fotografie začali rýchlo kolovať na internete. Jeho príbeh (rovnako ako nedávne správy o smrti vojnového hrdinu) sa šíril predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí. Niektoré média špekulovali, že “Duchom Kyjeva” bol 29-ročný Stepan Tarabalka.
O smrti majora Tarabalku informovalo ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteri koncom marca. „13. marca 2022, počas leteckej bitky s drvivou silou útočníkov, major Stepan Tarabalka odišiel do neba.” Major získal in memoriam titul ‚Hrdina Ukrajiny‘ za ochranu vzdušného priestoru a odvahu.”
Bol však Tarabalka skutočne legendárnym „Duchom Kyjeva“? Navyše, existoval vôbec niekedy takýto výnimočný pilot?
Vojenskí experti sa domnievajú, že informácie o zostrelení štyroch desiatok ruských lietadiel sú prehnané, nakoľko viacero (navzájom nezávislých zdrojov) v tom čase potvrdzovalo len stratu 25 lietadiel.
Po tom, čo ľud opakovane šírili tento príbeh, ukrajinské letectvo na Facebooku objasnilo, že „Hrdina Ukrajiny Stepan Tarabalka nie je „Duch Kyjeva“ a nezasiahol 40 lietadiel”. Podľa ich vyjadrenia skôr “Duch Kyjeva” stvárňuje „kolektívneho ducha vysoko kvalifikovaných pilotov brigády taktického letectva, ktorí úspešne bránia Kyjev a región“.
Aj bývalý prezident Porošenko, ale i bežní užívatelia Twitteru zdieľali ďalej fotografie, na ktorých mal byť “Duch Kyjeva” Tarabalka. Zdieľané fotky ale v skutočnosti zobrazovali kanadského pilota Vladimira Abdonova. Zahraničné média postupne zistili, že aj tieto fotografie boli zmanipulované a z Abdonova sa napokon vykľul právnik z Buenos Aires, ktorého tvár bola najprv zneužitá na kanadských fotografiách, ba neskôr aj na fotografiách zdieľaných Porošenkom.
Overuj a preveruj, ale i dôveruj
“Ducha Kyjeva” je teda s určitosťou možné považovať za legendu. Príbeh sa stal osvedčenou metaforou kolektívnej odvahy a odporu ukrajinskej armády voči Rusom. V tomto prípade sa tak ukázalo, že dôveru ľudí v ukrajinskú armádu podporoval mýtus. A to najmä v časoch, keď Kyjev zažíval najsilnejšie ostreľovanie.