Počas upratovacieho záchvatu vymyslela pre nepotrebné veci Dobro.sekáč. „Je to náš kúsok dobra vo svete,“ vraví Dada

Zuzana Lukáčová, Hana Matúš a Dada Horáková. Tri ženy, ktoré sa predtým nikdy nepoznali. Spojila ich náhoda a vznikla veľká vec – projekt dobro.sekáč, ktorý ročne pomáha množstvu ľudí. Navyše má ekologický rozmer, pretože nepotrebné veci dostávajú novú šancu.

Kedy vznikol nápad založiť dobro.sekáč?

Dada: Nápad založiť dobro.sekáč vznikol náhodou. Počas materskej „dovolenky“ som chcela zredukovať množstvo vecí, ktoré máme doma. Počas tohto upratovacieho záchvatu som prišla na to, že mnoho z tých vecí už ja nepotrebujem a nevyužívam, ale iným by ešte mohli spraviť radosť. Tým, že sa celý svoj dospelácky život pohybujem v sociálnej oblasti a v oblasti neziskového sektora, povedala som si, že ak by si tie veci zároveň niekto kúpil a podporil dobré aktivity rôznych združení, bolo by to vlastne veľmi pekné spojenie. Veci by sa nevyhadzovali, získali by nový zmysel a zároveň by pár eur mohlo ísť organizáciám alebo ľuďom, ktorí potrebujú napríklad rehabilitácie alebo zažili životné udalosti, pri ktorých potrebujú finančnú podporu, aby nimi ľahšie prešli. Jedným dychom dodám, že bez Zuzky a Hany by ten nápad ostal asi len nápadom, lebo sa vzájomne poháňame, inšpirujeme.

Zuzka: Nápad bol Dadin. Bolo to v roku 2020, v tom čase sme boli susedy. Pamätám si, že mi raz hovorila o tejto myšlienke, no nebola si istá, či by sa takéto niečo „ujalo“. Mne sa to celé od začiatku veľmi páčilo. Začali sme pretrieďovať svoje domácnosti a veci ponúkať v skupine, do ktorej sme popozývali svojich kamarátov. Po krátkom čase mi ponúkla možnosť byť druhou adminkou, tak som sa veľmi potešila. Skupina sa postupne rozrástla, Dada predávala Hane bodyčká a časom ju prizvala k nám do tímu ako profíčku na vizuály. A ako to už chodí, stali sme sa všetky dobrými kamoškami.

Hana: Dada sa na materskej strašne nudila (smiech).

Dobro.trh je realizácia dobro.sekáča v offline verzii. Foto: Tomáš Kováčik

Ako ste si podelili funkcie? Čo máte na starosti?

Zuzka: Zo začiatku bola skupina malá, takže sme nejak automaticky robili, čo bolo treba. Schvaľovali sme príspevky, vymýšľali statusy, pozývali ľudí. Neskôr vďaka kreatívnym nápadom, ktoré dievčatá majú, sme začali robiť propagáciu organizáciám, súťaže atď. Úlohy sme si delili podľa toho, kto čo dokáže. Ja veľmi neoplývam kreatívnymi nápadmi, tak mám skôr na starosti praktické veci: schvaľovanie príspevkov, zapisovanie našej mini štatistiky a jej koncoročné vyhodnocovanie, tematické koláže, niektoré statusy. Hana má na starosti kreatívne záležitosti a Dada je najviac univerzálna, tá robí asi všetko.

Dada: Úlohy nemáme striktne podelené, ale za ten spoločný čas sme prirodzene prišli na to, ktorá sa v čom vidí. Hana sa v začiatkoch ponúkla, že pomôže s vizuálom a Zuzka je makač. Keď niečo bolo treba nahodiť, zapísať, roztriediť, mala na to asi jediná z nás nervy. A ja sa venujem textom, prípadne si sem-tam niečo vymyslím, čo by mohlo osviežiť dianie v skupine.

O čom vlastne dobro.sekáč je?

Dada: Na začiatku sme celkom bojovali s tým, ako jednoducho predstaviť dobro.sekáč ľuďom a ako komunikovať jeho myšlienku. Dobro.sekáč si viete predstaviť ako bazár vecí, s tým rozdielom, že peniaze z „predaja“ idú na účet priamo organizáciám/projektom/ľuďom, ktorých si osoba, ktorá vec ponúkla, vyberie.

Zuzka: Jedna naša členka nám raz napísala, že to, čo robíme, sú „malé sumy s veľkým posolstvom“. Netušila, že takýto pekný výrok sa stane naším mottom.

Hana: Dobro.sekáč má ekologický aj sociálny rozmer. Ekologický, pretože dávame veciam druhú šancu. Sociálny rozmer, pretože peniaze z predaja neputujú na účet nám, ale ľuďom v núdzi na preklenutie finančne náročného životného obdobia alebo občianskym združeniam (n.o.) na podporu zmysluplnej činnosti.

Dobro.sekáč má nielen sociálny, ale aj ekologický rozmer – dáva veciam druhú šancu. Foto: Tomáš Kováčik

Štatistika:
Počet členov: 3857 (95 % žien a 5 % mužov)
Počet vecí, ktoré dostali vďaka dobro.sekáču druhú šancu: 1000
Suma vyzbieraných peňazí od založenia projektu: 8 200 €

V dobro.sekáči ľudia na svojich veciach nezarobia, ale urobia dobrý skutok. Akí sú Slováci? Robia radi dobré skutky?

Hana: Ak by som sa pozerala cez optiku dobro.sekáča, tak jednoznačne áno! Keď začala vojna na Ukrajine, alebo bolo zemetrasenie v Turecku, tak nás členovia dobro.sekáča predbehli v reakcii. Skôr než sme my dali post o tom, že poďme pomôcť aj týmto smerom, keďže robíme aj promo organizáciám a jednotlivcom, ktorým sa dá prispieť, už sa tam “valili” príspevky na pomoc.

Zuzka: Myslím si, že áno. Dokazuje sa to pravidelne aj v zbierkach na pomoc deťom s vážnym ochorením, ktorých liečba je potrebná v zahraničí, je finančne extrémne náročná a poisťovne ju nechcú preplácať. V našej každoročnej štatistike v rámci top 3 najviac podporených ľudí/projektov je vždy na jednom z miest práve dieťa s vážnym ochorením.

Dada: Stále je ich veľká časť, ktorí robia dobré skutky. Je to podľa mňa vidieť na mnohých projektoch, do ktorých sa zapájajú počas Vianoc – ako balia vianočné krabičky, píšu vianočné pozdravy seniorom, organizujú zbierky na pomoc deťom s ťažkými diagnózami. Aj v dobro.sekáči sú dôležití hlavne ľudia, ktorí veci ponúknu, pretože v podstate veci darujú, keďže peniaze za ne nejdú priamo im. Sú to ľudia, ktorí sú ochotní venovať čas tomu, že vec odfotia, ponúknu, prípadne si následne nájdu čas ju záujemcom odovzdať alebo zájsť na poštu. A to je veľká vec.

Dobro.trh v Nitre. Foto: Tomáš Kováčik

Dobro.sekáč funguje len na Facebooku. Ako využívate marketing? Akým spôsobom projekt propagujete?

Zuzka: Čo sa týka proma, myslím, že sa prezentujeme viac- menej zdieľaním príspevkov, pozývaním členov, výzvami. Pomohol nám aj dobro.trh, mali sme možnosť spropagovať sa v 2 rádiách, vďaka Mestu Nitra sme mali plagáty na mestských skružiach, akciu spropagovali aj prizvané organizácie na svojich profiloch.

Dada: Toto je naša slabšia stránka. Hoci myšlienke veríme, je pre nás ťažšie ju predať „vo veľkom“. O projekte sa snažíme dať vedieť ľuďom napr. cez rôzne výzvy, súťaže, robiť tzv. „dobro.promo“ organizáciám, kde ich bližšie predstavíme, aby ich ľudia spoznali. Ak sa im ich aktivity budú páčiť, môžu pridať pár vecí výmenou za ich podporu. Ja som si tak skromne na začiatku povedala, že ak sa do skupiny pridá 1000 ľudí a vyzbierame na dobré veci 500 eur, budem to považovať za úspech. Spočiatku sme si mysleli, že dobro.sekáč bude skôr lokálna aktivita. Potom sa ale pridali ľudia z rôznych kútov Slovenska, boli ochotní veci posielať aj poštou, tak sa dobro.sekáč rozšíril tak, ako sme podľa mňa zo začiatku ani nedúfali.

Hana: Tu sa tiež s babami zhodnem, je to je naša „Achillova päta“. Stále sme v procese hľadania niekoho, kto by nám s týmto pomohol. Aktuálne najviac dúfame v silu komunity.

Všimla som si, že robíte aj Dobro.trh. Prezradíte o čo ide? Aké máte plány do budúcna?

Hana: Dobro.trh bolo prenesenie dobro.sekáča do offline priestoru. Keďže dobro.sekáč vznikol v čase pandémie mali sme potrebu stretnúť ľudí, ktorí sú v tom s nami. Vďaka Mestu Nitra a grantu z Nitrianskej komunitnej nadácie, sme mali možnosť spraviť trh, na ktorom sa predstavili nitrianske neziskové organizácie ľuďom. Organizácie pozbierali od svojich podporovateľov veci a predávali ich na akcii. Bol to skvelý deň, aj keď pre mňa prvá takáto akcie z pohľadu organizátora. Bolo skvelé vidieť to nadšenie ľudí pre dobrú vec. Radi by sme spravili aj ďalší ročník tento rok.

Dada: Áno. Chceli sme koncept dobro.sekáča vyskúšať aj reálnom svete. Naskytla sa nám možnosť napísať projekt na Nitriansku komunitnú nadáciu. V spolupráci aj s mestom Nitra sme Dobro.trh realizovali v júni 2022. Oslovili sme nitrianske dobročinné organizácie, ktoré mohli na Dobro.trhu predstaviť svoju činnosť a zároveň predajom použitých vecí získali financie na svoje aktivity. Zároveň tam bol sprievodný program ako čítanie detskej knihy, detská joga aj detský kútik, vyrábanie z hliny a hudobné vystúpenie. Uvidíme, či sa nám ho podarí zorganizovať aj v tomto roku. Plány máme, ale tým, že už sme všetky pracujúce mamy, je to s tým časom a energiou troška náročnejšie.

Vďaka dobro.sekáču vidia v ľudoch dobro. Zhodujú sa tri sympatické ženy – Zuzka, Hana a Dada, ktoré stoja za výnimočným projektom dobro.sekáč. Foto: Tomáš Kováčik

Prečo robíte to, čo robíte?

Dada: Mne dobro.sekáč dáva zmysel. A je to náš kúsok dobra vo svete.

Zuzka: Pretože mi táto myšlienka dáva zmysel.  Okrem toho je to platforma, ktorá nerozdeľuje, ale spája, a to je v dnešnej dobe dosť vzácne. Vďaka dobro.sekáču som spoznala veľa nových, láskavých inšpiratívnych a super ľudí, a to sa oplatí.

Hana: Aj vďaka dobro.sekáču a dobro.trhu stále vidíme dobro v ľuďoch.

Dobro.sekáč môžete zažiť 25. 6. 2023 od 10.00 – 17.00 v priestoroch Mestskej tržnice v Nitre.