Dve priania do roku 2023 na míle vzdialené prímeriu: Putin hovorí o novej realite a vojenskej spolupráci s Čínou, Zelenskyj o odhodlaní

Zdroj FOTO: Telegram

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý od 1. februára 2023 na päť mesiacov zakazuje dodávky ropy krajinám, ktoré sa zúčastňujú na zavedenom cenovom strope. Skupina siedmich hlavných mocností, Európska únia a Austrália sa v decembri dohodli na cenovom strope ruskej námornej ropy na úrovni 60 USD za barel s účinnosťou od 5. decembra. Viac tu:

Kremeľ odmietol 10-bodový mierový plán prezidenta Volodymyra Zelenského a trval na tom, že všetky návrhy na ukončenie konfliktu na Ukrajine musia zohľadňovať to, čo nazýva „dnešná realita“ štyroch ukrajinských regiónov, ktoré Moskva jednostranne vyhlásila za súčasť Ruska. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov naznačil, že Ukrajina bude musieť akceptovať anexie, aby dosiahla mier.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu (31.12.2022) povedal, že jeho jediným želaním pre všetkých Ukrajincov do roku 2023 je víťazstvo a odhodlanie. „Chcem nám všetkým zaželať jedno – víťazstvo. A to je hlavné. Jedno prianie pre všetkých Ukrajincov,“ povedal Zelenskyj vo videospráve tesne pred polnocou, keď Ukrajinci oslavovali svoj prvý Nový rok od ruskej invázie. Zopakoval, že zostane so svojimi ľuďmi, kým budú bojovať za slobodu. „Povedali nám, aby sme sa vzdali. Vybrali sme si protiútok,“ povedal a dodal: „Sme pripravení za slobodu bojovať. Preto je tu každý z nás. Som tu. Sme tu. Všetci sú tu. Všetci sme Ukrajina.“

Zdroj FOTO: Telegram

Ruskí lídri vydali pred príchodom nového roka sériu vzdorných správ. Prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko „nikdy neustúpi“ Západu a bojuje za svoju „vlasť, pravdu a spravodlivosť, a aby bola zaručená bezpečnosť Ruska“. Bol to jeho najdlhší novoročný prejav počas dvoch desaťročí. Minister obrany Sergej Šojgu povedal, že víťazstvo Ruska nad Ukrajinou je „nevyhnutné“ .

Rusko na Silvester odpálilo viac ako 20 riadených striel na ukrajinské ciele, pričom v hlavnom meste Kyjeve zabilo najmenej jedného človeka a zranilo ďalších 20 ľudí, čo jeden ukrajinský predstaviteľ označil za „teror na Silvestra“. Štrnásť zranených previezli do nemocnice a najmenej jeden bol v kritickom stave po druhom veľkom raketovom útoku za tri dni.

Zdroj FOTO: Telegram

Vladimir Putin pozval svojho čínskeho náprotivca Si Ťin-pchinga na štátnu návštevu Moskvy na jar tohto roka, keďže Rusko sa snaží prehĺbiť svoje vzťahy s Čínou uprostred rastúcej medzinárodnej izolácie kvôli vojne na Ukrajine. V rozhovore so Si Ťin-pchingom prostredníctvom videokonferencie Putin povedal, že vzťahy Ruska s Čínou sú „najlepšie v histórii“ a vyjadril svoje želanie rozšíriť vojenskú spoluprácu.

Bielorusko si predvolalo ukrajinského veľvyslanca s tým, že zostrelilo ukrajinskú raketu protivzdušnej obrany na bieloruskom území. Tajomník bieloruskej bezpečnostnej rady Alexander Volfovič obvinil Ukrajinu zo snahy „vyprovokovať regionálny konflikt“ a tvrdil, že je „nepravdepodobné“, že by sa vo štvrtok zostrelená ukrajinská raketa protivzdušnej obrany dostala do bieloruského vzdušného priestoru náhodou. Hovorca ukrajinskej armády uviedol, že incident bol „výsledkom protivzdušnej obrany“. Treba pripomenúť, že Bielorusko aj Rusko pri dopade rakety na poľské územie, kedy sa ešte nevedelo, o koho raketu ide, tvrdili, že pri ozbrojenom konflikte je to bežná vec, s ktorou treba počítať.

Najbohatší ruskí oligarchovia stratili tento rok takmer 95 miliárd dolárov v dôsledku sankcií uvalených západnými krajinami v súvislosti s ukrajinskou vojnou – v deň, keď Kremeľ spustil svoju inváziu, stratili 330 miliónov dolárov. Najväčším porazeným bol Roman Abramovich, bývalý majiteľ FC Chelsea, ktorého majetok tento rok podľa Bloomberg Billionaires Index klesol o 57 % na 7,8 miliardy dolárov.

Zdroj FOTO: Telegram