Apokalyptické vízie bývalého ruského medveďa pre celý svet: Čo môže Slovensko očakávať v roku 2023?

D. Medvedev. Zdroj FOTO: FB IDD

Dmitrij Anatolievič Medvedev, kedysi premiér, potom prezident, vzápätí opäť premiér a dnes zástupca predsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a predseda Putinovej strany Jednotné Rusko, opäť prehovoril.

Tentokrát vo zvláštnom novoročnom prejave publikovanom na sociálnych sieťach a vyslanom do sveta samotnou štátnou tlačovou agentúrou TASS. Nepoprel svoju veľkoruskú náturu. A ak sa sťažujeme na Vladimíra Putina, vždy si môžeme predsa povedať, že namiesto starého Felixa Dzeržinského mohlo dnes na čele Kremľa kľudne fungovať novšie vydanie Lavrentija Beriu.

Medvedev ako nasadená bábika

V roli prezidenta Ruska som ho zažil jedného 9. mája, keď Rusko spomínalo na víťazstvo ZSSR (pre Sovietov fakticky vždy Ruska) vo vojne. Stretnutie bolo neosobné. Sediac na známych Potemkinovych schodoch v Odese som tam na veľkoplošnej obrazovke stál zoči-voči ruskému prezidentovi, samotnému D. A. Medvedevovi! Vladimír Putin ho na toto jednorazové (2008 – 2012) zastupovanie už predtým na chvíľu pripustil, aby mohol obísť vtedy platnú ústavu, že sa nemôže stať prezidentom trikrát po sebe.

Potemkinove schody aj priľahlý Primorskij bulvár nad nimi pri nich vášnivo burácali pri Medvedevovom prejave potleskom. Odhadom, každý desiaty účastník tejto „šou“ mal na sebe vojenskú uniformu, samozrejme, ukrajinskú, ale boli vidieť aj ruské. Ruských fízlov a platených tlieskačov nerátam. Medvedev si servítky pred ústa nebral. Rusko (rozumej, jeho vrcholný dejinný výtvor – Sovietsky zväz) považoval za viac ako stelesnenie modernej rímskej ríše. O Ukrajine vtedy nehovoril, ale (veď to bolo 9. mája) nezabudol pohroziť, že „my Rusi ´sámyj stójkij naród v mire“  (t. j. niečo ako najvytrvalejší, najpevnejší). Rozumej medzi riadkami – my porážku v studenej vojne neprijmeme! Akoby tam už vtedy bolo cítiť čosi ako pomstychtivosť.

Medvedev je tam na špinavú prácu, jeho vízie sú zatiaľ humorne post-imperiálne

Niekto musí byť zlý, aby ten druhý bol ešte „zlejší“, ten horší musí vyzerať ako lepšia alternatíva. Veď aj ten slovenský „farárik“ Tiso bol vlastne pre Slovensko požehnaním. Čo keby tam bol býval namiesto neho nejaký ľudožrút?

Medvedev predniesol v predvianočnom posolstve svetu svoju „futurovíziu“ sveta, do ktorého Slovensko zapadá. Putin sa vyjadril pozitívne zhovievavo. Jeho prognózu budúcnosti na rok 2023 neodobril, ale ani otvorene neodsúhlasil. Skôr múdro mlčal.

Medvedev upresnil pre rok 2023 veľmi ponuré vyhliadky. Čudné, netýkajú sa Ruska, ale jeho nepriateľov. Jeho prognózy pre tých, ktorí bránia dekolonizácii Ruskej federácie, sú varovné: Západ (a to prosím aj Slovensko) bude čeliť apokalypse, ak sa do našej poslednej koloniálnej ríše bude ´vŕtať´.

Tak napríklad:

  • Európska únia sa rozpadne,
  • bývalí spojenci (má na mysli satelitov) ZSSR (myslí tým Rusko) ako Poľsko, Česko alebo Slovensko a iné budú začlenené do „štvrtej ríše“ (menovite uvádza Nemecko),
  • „štvrtá ríša“ sa pustí do vojny s Francúzskom, ktoré neunesie znovuzrodenie Nemecka (áno, Rusko je sup, ktorý sa živí mršinou svojho predvojnového brata – Nemecka),
  • V USA v roku 2023 vypukne občianska vojna (Medvedev má asi na mysli neporiadky súvisiace s BLM – „Na čiernych ľuďoch záleží“ a prirovnáva ich zrejme k povstaniu Pugačova v 18. storočí, ktoré otriaslo ruskou ríšou),
  • Kalifornia a Texas sa odrhnú od USA, Texas sa pripojí k Mexiku (vychádza z toho, že v Texase má dnes väčšina ľudí za materský jazyk latinsko-americkú španielčinu),
  • Severné Írsko sa odtrhne od Spojeného kráľovstva a spojí sa s Írskou republikou (Medvedev nehovorí, či na základe referenda, keďže dve tretiny Severných Írov sú protestanti a sú lojálni britskej korune).

V sociálno-sieťových výronoch Dmitrija Medvedeva je ešte viac geopolitických periel, ale chcem obyvateľov Slovenska uspokojiť lacným príslovím: Čert nie je taký čierny, ako ho na múr maľujú.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik