Nikita Slovák: Slovensko je ako Titanic. Hoci sa potápal, na hornej palube sa ešte tancovalo

Kresba potápajúceho sa Titanicu v podaní nemeckého maliara Willyho Stöwera. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Demokracia na Slovensku umiera. Naša milovaná vlasť krváca z toľkých rán, že nestačíme vymieňať obväzy. Pred niekoľkými rokmi sme si ešte mysleli, že sme pohostinní, že sme tá úžasná zmes génov z celého sveta, že máme pred sebou nejakú budúcnosť. Že sme správne geopoliticky ukotvení a že sme pevnou súčasťou najsilnejšieho ekonomického zoskupenia na svete, Európskej únie.

Ale zo Súmračnej prišiel súmrak a my sme za doslova pár mesiacov opustili rovnú a čistú trajektóriu a pustili sme sa krivolakým chodníčkom za niekoľkými politickými dobrodruhmi a amatérmi. Aj keď sa potápal Titanic, na hornej palube sa ešte tancovalo. Aké príznačné. Dnes, keď kráčate po prázdnych uliciach mesta, polovica obyvateľstva nadšene pozerá tanečnú show, kde sa celebrity učia tancovať, dokonca aj Janko Tribula zliezol z hôr, aby dokázal, že každý sa môže blysnúť. A druhá polovica obyvateľstva (tá citlivejšia) chradne, stráca chuť do života. To sú tí, ktorí vidia, že cisár je nahý. Na sociálnych sieťach vidíme desivé prípady lobotómie, staršie krásne dámy, ktoré zbožňujú Fica, ale na otázku, čo vlastne urobil, nevedia odpovedať. Za karafiát v ruke vymenili budúcnosť svojich vnukov.

Celé Slovensko už dva mesiace čaká na veľkofilm, ako hrdina z Revúcej pokoril semafor, polícia mlčí a náš ľudový hrdina kandiduje na všetky funkcie, kde sa kedy zablysli nejaké peniažky. Neprijal sa jediný zákon, ktorý by pomohol ľuďom, iba členovia vlády si zdvihli o päť tisíc platy. Niežeby to potrebovali, do vlády sa dostali ľudia, ktorí sa ani predtým neštítili ničoho. A tak skúsim prognózovať, čo nás ešte čaká. Pustia Kočnera, vytrpel si už dosť a nikto zo Smeru nechce, aby sa rozrozprával. Nájdu procesné pochybenia, zistia, že zmenky boli pravé a jedného dňa vyjde s igelitkou k bráne, kde ho na veľkom fáre bude čakať Monika Beňová. A šéf, teda človek, ktorého Kočner volá šéf, mu prihrá bolestné. Spomedzi všetkých skrachovaných a netalentovaných umelcov, dopisovateľov Zem a Vek a autorov kníh o tom, ako pyramídy stavali Slováci, vyberú dozornú radu, ktorá bude kontrolovať štátnu televíziu, aby uhasili všetky iskierky slobody. Na to, aby ste získali akúkoľvek funkciu, budete potrebovať členstvo v Smere. Ruskí špióni z celej Európy sa presunú do Bratislavy. Prijmú sa zákony na ochranu republiky. Keďže sa dá čakať, že nám zastavia eurofondy, schudobnieme. Ale iba my, politici vládnej koalície určite nie. A povedzme si otvorene, byť bohatým v bohatej krajine nikdy nie je také povznášajúce ako byť bohatým medzi chudobnými. A čoraz viac mladších a kritickejších ľudí pochopí, že Robert Fico je červík v jablku, ale už bude neskoro.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista