Pri jej komédiách tečú divákom slzy smiechu. Známu herečku však nechceli na herectvo vôbec prijať

Iva Janžurová s Františkom Peterkom a Stellou Zázvorkovou. Zdroj FOTO: Archív

Keď hrá Iva Janžurová, vypredané sú kinosály aj divadlo. Legendárna herečka, ktorá baví celé generácie divákov, sa narodila 19. mája 1941 v Žirovniciach v českej Vysočine, kde jej otec viedol ochotnícky krúžok. Síce premýšľala o štúdiu pedagogiky, no keďže chcela z domu odísť a bývať na internáte, vybrala sa na prijímačky na herectvo.

Výberovej komisii sa však Ivin talent vôbec nepozdával. Povedali jej, že je málo temperamentná. Predsa len si k nej náhoda našla cestičku a keď ju poprosila jedna z uchádzačiek, ktorá mala pripravený dialóg z predstavenia Maryša, či by jej nemohla na skúške „prihrávať“ repliky babky Strouhalky, Iva dostala šancu „nechtiac“ ukázať, čo v nej nej. Aj keď jej štúdium povolili len skúšobne na pol roka. „Chrúmala som pri tom jablko, bolo mi to jedno, dostala som sa do ideálneho nezáväzného stavu a oni ma za tú babku Strouhalku na školu vzali. Na skúšku, na pol roka,“ spomínala Janžurová v programe Českej televízie Komici na jedničku. Za nápad študovať herectvo dokonca dostala od svojej mamy zaucho.

Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení úspešne ukončila v roku 1963, o rok neskôr zakotvila v Divadle na Vinohradech. V roku 1988 sa stala členkou Činohry Národního divadla v Prahe.

S F. peterkom v komédii Zítra to rozztočíme, drahoušku…! Zdroj FOTO: Archív

Pred kamerou sa prvýkrát objavila už v roku 1961. No až rok 1966 jej však priniesol väčšie herecké príležitosti. Po roku 1967 už bolo zrejmé, že Ive najlepšie sedia komické úlohy. Nezabudnuteľné úlohy stvárnila v komédiách Štyri vraždy stačí, drahoušku, Pane, vy jste vdova!, Marečku, podejte mi pero!, Což takhle dát si špenát alebo Co je doma, to se počítá, pánové.

Spolu so svojím životným partnerom, hercom Stanislavom Remundom, mali od 90. rokov rodinné zájazdové divadlo. S Remundom má aj dve dcéry, Theodoru a Sabinu, ktoré sú tiež herečky. Napriek tomu sa však nikdy nezobrali.

Iva Janžurová. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Iva Janžurová, fantastická česká herečka, je držiteľkou Ceny Alfreda Radoka (1998), Ceny Thálie (1998), za celoživotný prínos kinematografii získala Krišťáľový glóbus na Filmovom festivale v Karlových Varoch a v roku 2006 jej prezident ČR Václav Klaus udelil Medailu za zásluhy II. stupňa.