Hranica s Ukrajinou zažíva obrovský nápor, na prechod sa čaká až 4 dni. Dôvodom sú autá, ktoré chcú ľudia vyviezť

Čakanie na vstupe na Ukrjainu je momentálne 4 dni. Zdroj FOTO: Archív red

Hranica s Ukrajinou stále praská vo švíkoch. Čakacie doby na výstupe z Európskej únie smerom na Ukrajinu sú aktuálne štyri dni.

“Všetci musia vydržať. Ak si chcú kúpiť autá, je to teraz bez cla, tak prečo to nevyužiť,” rozpráva cestujúci Ivan, ktorého dopĺňa manželka Mariana: “Je vidieť, že slovenskí policajti pracujú, zdržiava to asi ukrajinská strana.”

Uplynul už týždeň, odkedy ukrajinská strana oznámila, že všetky vozidlá s prevoznými značkami bude vybavovať iba na hraničnom priechode v Ubli. Pred tým sa v priebehu pár hodín vytvorila desať kilometrov dlhá kolóna – presiahla aj hranicu okresu. Dnes sa stále čakacie doby na hranici rátajú v dňoch.

Ivan s Marianou odvážajú svoje auto rodičom na Ukrajinu. Plánujú si kúpiť nové. Že budú tak dlho čakať v kolóne, to si nepredstavovali. “Mysleli sme si, že budeme čakať deň-dva. Už sú to štyri. Mali sme tu aj grilovačku. Kúpili sme si klobásy, gril a nejak sme tu museli prežiť,” opisuje kritickú situáciu na hranici Ivan.

V Ubli dve policajno-vojenské hliadky regulujú dopravu. Zdroj FOTO: Archív

Niektorí si dni vystáli v kolóne, no potom zistili, že buď nemajú potrebné dokumenty, alebo im dokumenty všeobecne chýbajú. Ostávalo sa tak iba otočiť a ísť vybavovať. Aby si kolónu nemuseli znova odstáť, autá im posúvali ďalší cestujúci. A do Michaloviec, vzdialených 50 kilometrov, si “papierovačky” išli vybavovať taxíkom. “Bolo ich veľa. Tiež sme mali všetko, aspoň sme si to mysleli, ale na poslednú chvíľu povedali, že treba ísť na colnicu. Predtým to potrebné nebolo. Teraz sa zrejme zákony menili nie na uľahčenie, ale na zbytočné ďalšie papiere. Všetko iba komplikujú,” rozhorčuje sa cestujúci Ivan.

Finančná správa ale informuje, že ak čistá hmotnosť vozidla neprekračuje tisíc kíl alebo jeho hodnota nie je vyššia ako tisíc eur, colné vyhlásenie je možné podať ústne priamo na hranici. “Colné formality súvisiace s vývozom áut fyzickými osobami na Ukrajinu je potrebné vybaviť ešte pred príchodom na hraničný priechod. Vybaviť ich je možné až na 30-tich vnútrozemských pobočkách colných úradov po celom Slovensku. Finančná správa v snahe uľahčiť verejnosti tieto úkony pripravila prehľadný zoznam pobočiek aj s úradnými hodinami. Dostupný je na portáli finančnej správy na špecializovanej podstránke k Ukrajine,” spresňuje Martina Rybanská, hovorkyňa Finančnej správy SR.

Odkaz na špecializovanú podstránku: bit.ly/colne_vyhlasenia

Ako je to s vozidlami na humanitárne účely?

Aj vodiči, ktorí čakajú na hraničnom priechode s vozidlami kúpenými pre humanitárne účely, si musia kolónu vystáť. “Kúpila som auto v Nemecku. Na Ukrajine je problém s vozidlami, zväčša sú poškodené, rozstrieľané,” hovorí Ukrajinka.

Po chvíli z opačnej strany hranice prichádza muž bez vecí, iba s ukrajinským pasom. “Prišiel som sem po auto, veziem ho do Užhorodu. Tu sa naloží humanitárnymi vecami, ako je oblečenie, plienky, sladkosti. Všetko, čo potrebujú civilisti. Ďalej ide auto do Záporožia, kde si po auto prídu vojaci a pôjdu s ním do Donecka,” približuje Čubir. Dobrovoľník, ktorý v Užhorode riadi centrum s pomocou pre civilistov v obliehaných častiach Ukrajiny.

“Ďakujeme Slovákom, že nám takto pomáhajú, celej Ukrajine. Veľmi si to vážime. U nás niektorí pomáhajú buď kvôli peniazom a “sláve”, alebo naozaj vidia, že je pomoc potrebná. Hoci len maličkosťou. Autá sú teraz veľmi potrebné, nimi rozvážame pomoc pre všetkých, ktorí už týždne, mesiace sa musia skrývať pred raketami. Vďaka všímavým ľuďom to môžeme robiť rýchlejšie. Aj vláda zákonom o nulovom cle a dani pomohla, aby tieto autá neboli pri vstupe na Ukrajine zbytočne predražené. A ďakujeme najmä tým, ktorí nám autá posielajú aj zadarmo, veľmi si to ceníme,” dodáva Čubir.

Čubir prišiel na hranicu pre dodávku, ktorá smeruje do Donecka. Zdroj FOTO: Archív red

Prečo ale vozidlá, ktoré sú určené na humanitárnu pomoc, musia niekoľko dní čakať v kolóne? Vysvetľuje Jana Nimrichterová, hovorkyňa michalovskej finančnej správy: “Osobné motorové vozidlá s prevoznými evidenčnými číslami zakúpené na území EÚ a vyvážené na Ukrajinu fyzickými osobami nespadajú v zmysle Ženevských dohovorov pod humanitárnu pomoc. Tá má svoje pravidlá a jej súčasťou sú zásielky takých druhov tovaru, ktoré sú určené pre prežitie civilného obyvateľstva, napríklad potraviny, hygienické potreby, ošatenie, prikrývky, stany, matrace, posteľná bielizeň a podobne.”

“Mohli by vytvoriť dokument, ktorý by sa podpísal s udaním dôvodu, že je to humanitárna pomoc. Veď tie autá sú potrebné! Jediným riešením, ako sa dostať rýchlejšie na Ukrajinu, je auto plne naložiť oblečením a potravinami, ale aj to by robili problém, keby sme išli na novo kúpenom ojazdenom aute. Prečo to nezahrnúť do jedného tlačiva? Aj tak ich je už teraz veľa,” dodáva Ukrajinka, ktorá kúpila dodávku v Nemecku.