Nebola len výnimočná gymnastka. Čáslavská bola odvážna žena s dramatickým životným príbehom

Věra Čáslavská, ME v roku 1967, zostava na hrazde. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Bola gymnastkou svetového formátu. V roku 1968 ju vyhlásili za najlepšiu športovkyňu sveta a stala sa aj druhou najpopulárnejšou ženou planéty, kedy predbehla prvú dámu USA Jacqueline Kennedyovú. Věra Čáslavská sa narodila presne pred osemdesiatimi rokmi.

Věra sa narodila 3. mája 1942 v Prahe. Od detstva bola veľmi športovo zameraná, chodila na balet a oslovilo ju aj krasokorčuľovanie, ktorému sa však prestala venovať kvôli zraneniu. Istý čas dokonca uvažovala, že sa z nej stane cirkusová akrobatka. V tom čase ju však mama priviedla k úspešnej športovej gymnastke Eve Bosákovej, ktorá Věru výnimočne ovplyvnila a určila jej ďalšie životné smerovanie.

Prvýkrát o sebe dala vedieť na svetovom šampionáte v Moskve v roku 1958. Mala vtedy 16 rokov a vo viacboji jednotlivkýň skončila ôsma. O rok neskôr už na majstrovstvách Európy získala svoje prvé zlato za kladinu a striebro za preskok. Svetový úspech získala o šesť rokov neskôr na olympiáde v Tokiu, odkiaľ si priniesla tri zlaté medaily. Japoncov svojim výkonom očarila natoľko, že samotný cisár prejavil záujem spoznať ju. V roku 2010 jej dokonca udelili štátne japonské vyznamenanie.

Věra Čáslavská v roku 1967. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Rok 1968 priniesol Věre nielen úspechy, ale aj trápenia. Keďže vyjadrila odmietavý postoj k okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, takmer jej štátne orgány nedovolili odletieť na olympiádu v Mexiku. Ani počas pretekov však tento postoj netajila a jasne dávala najavo svoj názor, navyše sa so sovietskymi gymnastkami nebavila a počas hymny ZSSR sklonila hlavu smerom k zemi, čo jej po návrate domov štátna moc dala poriadne pocítiť. Z ženy, ktorá bola na absolútnom výslní, sa razom stala žena bez práce. Olympiáda ukončila jej aktívnu kariéru. Navzdory tomu sa Věra začala venovať trénerstvu, hoci aj to jej bolo na istý čas zakázané. Počas týchto rokov diaľkovo vyštudovala telesnú výchovu, behom štúdií musela pracovať ako upratovačka. Útechou jej boli aspoň štyri zlaté medaily, ktoré si z Mexika priniesla, ako aj uzavretie manželstva s českým olympionikom Josefom Odložilom, ktorého si vzala počas olympiády. O desať rokov neskôr sa však kvôli nezhodám rozviedli, z manželstva zostali deti Radka a Martin.

Vývin udalostí po novembri 1989 ju mimoriadne potešili, opäť mala pocit, že môže „voľne dýchať“. Stala sa predsedníčkou Československého a neskôr Českého olympijského výboru a bola aj členkou Medzinárodného olympijského výboru. Dva roky pôsobila ako poradkyňa prezidenta Václava Havla.

Věra Čáslavská, zostava na kladine, ME v roku 1967. Zdroj FOTO: wikipedia.org

V roku 1993 sa však jej život obrátil naruby. Jej exmanžel Josef tragicky zahynul, pričom polícia z jeho smrti vinila ich syna Martina. Len vďaka milosti, ktorú mu udelil Václav Havel, nešiel do väzenia. Po týchto udalostiach sa Věra postupne stiahla z verejného života. V roku 2015 jej diagnostikovali rakovinu a o rok neskôr jej podľahla.

Věra Čáslavská bola legenda, ktorá svojimi výkonmi žala úspechy rad radom. Počas kariéry získala 7 zlatých a 4 strieborné olympijské medaily, na šampionátoch získala 3 zlaté a 3 strieborné kovy, z majstrovstiev Európy si priniesla 11 zlatých medailí. Věra Čáslvská natočila aj seriál Cvičme s Věrou.