Nikita Slovák: Nikde vo svete nenachádza hybridná vojna toľko obetí ako na Slovensku

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com/Anil Ozturk

Bolo to krásne. Malá Ukrajina pred Starou tržnicou v Bratislave. Ukrajinské jedlá, množstvo krásnych detí v modro žltých farbách, ktoré spievali a tancovali. A múdry, súcitný dav, ktorý štedro odmeňoval rečníkov aj vystupujúcich potleskom.

Dôstojné pripomenutie prvého výročia strašnej vojny, vojny, ktorá sa usiluje zmeniť tvár demokratickej Európy. Celý večer sa odohral bez provokácií, to obrovské množstvo ľudí odstrašilo čvargu, ktorá tiahne Slovenskom pod zástavami ruského agresora pri fejkových pochodoch za mier.

Tu vidno obrovský vplyv Kremľa, zaostalá a po zuby ozbrojená krajina prehráva na plnej čiare vo vojne, preto sa vojaci hybridnej vojny snažia nahlodať verejnú mienku v prospech agresora. Armáda, ktorá zabíja, znásilňuje, strieľa rakety po civilistoch zrazu túži po mieri. Samozrejme, po mieri, pri ktorom by oklieštili doráňanú Ukrajinu a odtrhli by jej veľkú časť územia. Nikde nenachádza hybridná vojna toľko obetí ako na Slovensku. Tisícky rozpolených rodín, rozbitých priateľstiev, pouličných konfliktov majú na svedomí proruské weby šíriace na internete čoraz väčšie nezmysly. A do toho platení zamestnanci Kremľa medzi politikmi a mienkotvornými osobami.

To, čo sa momentálne deje na Slovensku, sa dá s pokojným svedomím nazvať súmrak zdravého rozumu. Presne ako vo februári 1948 sa pokúša ten najstupídnejší dav dostať k moci, tak ako sa kedysi jednoduchý, ale komunistami vyškolený stolár Gottwald vyhrážal Benešovi vpádom sovietskych vojsk na naše územie, tak aj títo vodcovia čvargy operujú vymyslenou mobilizáciou a budúcou výhrou okupantov.

Je to na nás, na rozdiel od diktatúry nám demokraciu nikto nenanúti, je to náš boj. Musia sa spojiť demokrati celého politického spektra, nenechať ani meter námestia nacistom a komunistom spojeným v slovenskej verzii paktu Molotov-Ribbentrop. Statočný boj Ukrajiny za slobodu nech nám je príkladom. O slobodu sa dá prísť za malú chvíľu, ale naspäť sa získava celé desaťročia. Ako sa vraví, prasa nikdy nepochopí, prečo orol potrebuje lietať…

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér