Vlaky s pacientmi prichádzajú každý týždeň, vraví psychiater z Ľvova. Vojaci bojujú s alarmujúcou úzkosťou, ľudia so záchvatmi depresie

Zdroj FOTO: red

Už dvanásť mesiacov dominujú na titulných stránkach obrázky ruskej invázie na Ukrajine. V núdzovej nemocnici v Ľvove však nevinní civilisti – rovnako ako vojaci – bojujú v ďalšej nepolapiteľnej bitke.

Občania zažívajú extrémne záchvaty depresie, zatiaľ čo príslušníci armády vykazujú alarmujúcu úroveň úzkosti, tvrdí doktor Oleg Berezňuk, ktorý vedie tím psychiatrov a psychoterapeutov v snahe vyliečiť duše a mysle ľudí z vojny, ktorá vstupuje do druhého roku. „Vlaky s novými pacientmi prichádzajú vo štvrtok, v piatok alebo v sobotu každý týždeň,“ hovorí Berezňuk. Nemocnica v Ľvove je jediná na Ukrajine, ktorá lieči traumy obyvateľov a vojakov.

Každá izba (niektoré až so šiestimi lôžkami) je domovom minimálne štyroch pacientov, ktorí sa individuálne vyrovnávajú s vlastným traumatickým zážitkom.

Zdroj FOTO: red

V jednej z izieb sa Maxim a jeho manželka Valerie zotavujú po tom, čo obaja stúpili na nášľapné míny v ich rodnom meste Bachmut. „Stratil som domov. Stratil som takmer všetko,“ hovorí Maxim. Sirény už Maxima neznepokojujú. Ale pripúšťa, že zvuky vozíkov a invalidných vozíkov v nemocnici sú spúšťačom jeho ťažkých stavov, znejú ako „prichádzajúce stíhačky“.

Dvanásť mesiacov vojny odštartovalo krízu duševného zdravia na celej Ukrajine. Pacienti desaťčlenného tímu doktora Berezňuka prišli z obliehaných dedín a z bojov na východe.

Jedným z nich je aj 72-ročný Juri z Bachmutu, ktorý prišiel o časť pravej nohy, keď vedľa neho pristála raketa. Krížovky, ktoré mu krátia chvíle, sú v skutočnosti súčasťou jeho každodennej terapie po štyroch mesiacoch liečby duševného zdravia. „Čítanie alebo krížovky, alebo len počítanie, odpočítanie siedmich od sto, racionálne cvičenia sú liečbou PTSD,“ hovorí Berezňuk.

Zdroj FOTO: red

Toto je jediná pohotovostná nemocnica v krajine, ktorá svojim pacientom ponúka podporu duševného zdravia. Predtým sa terapia ponúkala len v psychiatrických zariadeniach zo sovietskej éry. Rozhodujúca práca, ktorá sa tu robí, je čiastočne financovaná z darov od Kanaďanov prostredníctvom Červeného kríža.

Psychiater Berezňuk na otázku, či možno predpokladať, že každý na Ukrajine trpí na určitej úrovni traumou, rýchlo odpovedá: „Určite áno, ale musíme myslieť na svoju budúcnosť, čo budeme zajtra robiť. Toto je súčasť liečby. Ak zajtrajšok nevyzerá sľubne, musíme sa aj tak stále pozerať vpred.