Chevyho Chasea nemajú kolegovia radi, má vraj „nevyberavé“ chovanie. Pri nakrúcaní dal kvôli nemu výpoveď režisér

Vo filme Vianočné prázdniny. Zdroj FOTO: IG chevychase

Poznáme ho ako nezabudnuteľného Clarka Griswolda a jeho neopakovateľný dom, ozdobený tisíckami vianočných svetiel, sa stal synonymom prehnanej vianočnej výzdoby po celom svete. Herec a komik Chevy Chase je na filmovom plátne zárukou zábavy a humoru, na filmovom pľaci to však už také ružové nie je.

Narodil sa 8. októbra 1943 v New Yorku a dnes oslavuje 79 rokov. Pred tým, ako sa stal komikom, živil sa ak ako vodič kamióna či autobusu, roznášal balíky ako kuriér, zbieral ovocie pri sezónnych prácach, bol aj čašník, stavbár, predavač v obchode a divadelný uvádzač. Kým sa prvý raz postavil pred kameru, vyskúšal si naozaj mnohé povolania.

Jeho filmové počiatky začali v roku 1968 krátkometrážnou snímkou, po ktorej získal postupne úlohy v niekoľkých celovečerných filmoch, seriáloch, dokumentoch a televíznych programoch. Dvakrát tiež uvádzal odovzdávanie Oscarov (1987, 1988). Pre väčšinu divákov je však Chevy Chase známy ako Clark Griswold, snaživý otec, ktorý chce svojej rodine dať len to najlepšie, no napriek enormnej snahe, ktorú na to vynakladá, sa mu veľmi nedarí.

Chevy Chase. Zdroj FOTO: IG chevychase

Natáčanie komédie Vianočné prázdniny (1989) nebolo vôbec idylické a už vôbec nie humorné. Okrem problému s chýbajúcim snehom (ktorý napokon vystriedala poriadna snehová kalamita) štábu po niekoľkých dňoch natáčania nadobro odišiel režisér. Ten vyhlásil, že svoju prácu zbožňuje, ale s niekým takým ako Chevy Chase sa nedá pracovať. Herec a komik je totiž známy svojim hrubým a „nevyberavým“ chovaním voči svojim kolegom. Problémy pri natáčaní Vianočných prázdnin však nekončili rozbrojmi na pľaci. Neskôr sa v scéne pri udieraní do Santa Clausa Chevy tak rozohnil, že si zlomil prst. A akoby katastrof pri filmovaní nebolo dosť, v jeden deň zasiahlo lokalitu zemetrasenie.

Rodina Griswoldovcov. Zdroj FOTO: IG chevychase

Cornelius Crane „Chevy“ Chase je známy aj vďaka účinkovaniu v zábavnej relácii Saturday Night Live (1975), na ktorej sa podieľal aj ako scenárista. Jeho meno sa však spája predovšetkým s komédiami Prázdniny v Amerike (1983), Prázdniny v Európe (1985), Vianočné prázdniny (1989), Ako za starých čias (1980), Takí istí špióni ako my (1985) alebo účinkovaniu v seriáli Späť do školy (2009 – 2015).

Chevy Chase bol trikrát ženatý, v roku 1973 si vzal Suzanne Hewittovú, s ktorou sa však rozviedol o tri roky pozdejšie. Potom sa oženil s Jacqueline Carlinovou, s ktorou boli manželia v rokoch 1976 až 1980. V roku 1982 sa do tretice oženil s Jayni Lukeovou, s ktorou má tri dcéry. Žijú spolu na predmestí New Yorku.

Zdroj FOTO: IG chevychase

Chevy je aj environmentálnym aktivistom a aktívne sa venuje charite. Počas svojho doterajšieho života sa už viackrát vyskytol na „odvykačke“. V roku 2016 nastúpil na liečbu pre závislosť od alkoholu, v osemdesiatych rokoch sa zase liečil zo závislosti na liekoch proti bolesti.