Na najväčšom rómskom sídlisku Slovenska je o očkovanie záujem. Obyvatelia Luníka IX chcú ísť príkladom

Očkovanie košice Na Luníku IX bude výjazdová jednotka KSK očkovať každý týždeň. FOTO FB RT/KSK

Obyvatelia Luníka IX chcú ísť názorovo rozdelenému Slovensku príkladom. Kým doteraz bola v marginalizovaných komunitách zaočkovanosť proti koronavírusu výrazne nižšia oproti iným skupinám obyvateľstva, teraz chcú situáciu napraviť.

Košický samosprávny kraj v pondelok 19. júla otvoril jednodňové očkovacie centrum na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku. Vakcíny od výrobcu Pfizer/BioNTech podávali zdravotníci v priestoroch miestneho úradu. „Zaočkovanosť ľudí z marginalizovaných komunít je v súčasnosti výrazne nižšia oproti ostatným skupinám obyvateľov, preto sme sa rozhodli zriadiť simulované jednodňové očkovacie centrum aj na Luníku IX v Košiciach,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Na toto sídlisko budeme s našimi zdravotníkmi vyrážať každý týždeň. Verím, že obyvatelia Luníka IX budú pozitívnym príkladom aj pre ostatných východniarov a aj vďaka nim sa v našom kraji podarí dosiahnuť kolektívnu imunitu,“ napísal na sociálnej sieti predseda Trnka.

Košický samosprávny kraj pokračuje v očkovaní v marginalizovaných komunitách. FOTO FB RT/ KSK

Prvým, kto sa v jednodňovom očkovacom centre Košického samosprávneho kraja dal zaočkovať, bol starosta mestskej časti Luník IX Marcel Šaňa. „Chcel som ísť príkladom pre ostatných, preto som sa dal zaočkovať ako prvý. Na dnešné očkovanie sa prihlásilo 120 ľudí, no pevne dúfam, že postupne sa prihlásia ďalší, aby sme skôr či neskôr dosiahli kolektívnu imunitu. Iba tak vieme chrániť naše zdravie aj zdravie ostatných. Som vďačný Košickému samosprávnemu kraju, že nám na to vytvoril podmienky,“ uviedol starosta Marcel Šaňa.

Starosta mestskej časti Luník IX Marcel Šaňa. FOTO FB RT/KSK

Na Luníku IX žije v súčasnosti približne 4 500 ľudí, zaočkovať sa môže približne dvetisíc obyvateľov, nakoľko polovica z nich má menej ako 16 rokov. „Štatistiku, koľko z nich už je zaočkovaných, mestská časť zatiaľ nevedie. V pondelok 19. júla však zaočkoval Košický samosprávny kraj v tomto simulovanom očkovacom centre prvých 66 obyvateľov vrátane starostu mestskej časti,“ povedal A. Terezková, hovorkyňa Košického samosprávneho kraja.

Simulované očkovacie centrum na Luníku IX bude v prevádzke vždy v jeden deň v týždni v priestoroch miestneho úradu na Krčméryho ulici. Najbližšie tu bude kraj očkovať v stredu 28. júla. Cieľom KSK je zvýšiť zaočkovanosť v kraji a dosiahnuť tak kolektívnu imunitu. Dôvodov, prečo sa obyvatelia prišli zaočkovať, je viacero. Tým hlavným je chrániť svoje zdravie aj zdravie svojich blízkych.

V prvý deň o očkovanie na Luníku IX prejavili záujem desiatky ľudí. FOTO FB RT/KSK

Okrem veľkokapacitných vakcinačných centier v súčasnosti očkujú aj v zariadeniach sociálnych služieb, v obciach, mestách aj v mestských častiach, firmách či väzniciach. Okrem toho výjazdová očkovacia služba Košického samosprávneho kraja vyráža aj do marginalizovaných komunít.