Komentár Petra Nôtu: Fico nemá strach z kajúcnikov, ale z archívu, ktorý má Brucho a Noro

Inevstigatívny novinár Peter Nôta. FOTO Archív PN

Maďarský portál azonnali.hu priniesol 9.7.2021 šokujúcu informáciu o blížiacom sa zatknutí Róberta Fica. Autor Renczes Ágoston v článku vychádza zo sprostredkovaných informácií, ktoré čerpal z Denníka N a SME.

Problém je len v jednej zásadnej veci. Informácie nemá overené a sú skôr dohadmi. Vychádza z uniknutého svedectva Františka Imreczeho, ktorý podľa tejto správy tvrdí, že bývalý premiér Róbert Fico a minister vnútra Róbert Kaliňák osobne dali pokyn zločineckej organizácii vedenej oligarchom Norbertom Bödörom, ktorá podľa tejto uniknutej správy ovládala celé vedenie polície, aby zhromažďovala kompromitujúce informácie o prezidentovi Andrejovi Kiskovi a opozičnom politikovi Igorovi Matovičovi. Autor článku sa v analýze vracia do roku 2014, keď chcel Fico vymeniť post premiéra za post hlavy štátu. Všetky tieto fakty sú však dnes známe. Dokonca vieme, že exprezident Kiska v dobe, kedy bol ešte prezidentom SR, upozorňoval na to, že Fico zbiera kompromitujúce materiály na významných predstaviteľov opozície vrátane jeho osoby.

Vedelo sa, ako Kaliňák zneužíval políciu a ako vedeli využiť pojem “skutok sa nestal”, respektíve ako vedeli
“kreatívne” vytvoriť z občana zločinca. Tieto praktiky nevymysleli ale v strane SMER SD. Len ich odkopírovali z “komunistických demokracií”, akými sú Kuba, Sovietsky zväz a po ňom Rusko, Venezuela…

Z neverbálnej komunikácie a z vyjadrení Róberta Fica dnes možno dedukovať, že jeho taktika je postavená na demagógii, populizme a politickej obhajobe svojich mocenských a ekonomických činov. Či budú tieto informácie o zneužívaní polície v prospech organizovaného zločinu vyhodnotené ako trestné činy, o tom musí rozhodnúť súd a nie médiá, respektíve sociálne siete.

Fico
Na snímke Róbert Fico. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Dnes ale môžem po overení niektorých informácií povedať, že Fico prvýkrát ukázal skutočný strach až v čase, keď nechal vo svojom byte vytrhať všetko až po betón. Dôvodom tejto dokonalej očisty priestoru pritom nemalo byť Ficove sporenie finančných prostriedkov a opätovné použitie drahých stavebných materiálov. Stavebný materiál z Bašternákovho bytu mal byť totižto vyhodený. Fico mal dať príkaz “vyčistiť priestor v Bašternákovom byte” z iného dôvodu. Fico nevedel, respektíve musel preveriť, či jeho sused Kočner nemal napichnutý jeho byt, tak ako bol napichnutý byt Ing. Zoltána Vargu, v ktorom sa odohrala celá kauza Gorila. Vtedy sa prvýkrát naplno prejavil Ficov strach. Už v tom čase (keďže zistili, že Kočner si robil archív aj na členov strany Smer a pravdepodobne aj na neho) sa musel Fico uistiť, že svoj byt nemal napichnutý samotným Kočnerom. Ako je známe z Threemy, Brucho a Noro majú “materiál” aj na Pelleho.