Trend 3D tlače valcuje svet. V Amsterdame otvorili prvý tlačený oceľový most na svete

Kráľovná Máxima prechádza cez 3D tlačený most. Zdroj: UPI

V holandskom Amsterdame sprístupnili prvý 3D tlačený oceľový most. Bol vytvorený za pomoci robotických ramien ovládajúcich horáky, ktoré zvarili konštrukciu. Je vyrobený zo 4500 kilogramov nehrdzavejúcej ocele.

Most bol postavený pomocou robotických ramien ovládajúcich horáky, ktoré zvarili konštrukciu. Neskôr bol prevezený ku kanálu Oudezijds Achterburgwal v centre Amsterdamu, kde bol skonštruovaný a otvorený pre cyklistov a chodcov. 12 metrov dlhý most MX3D Bridge stavali štyri priemyselné roboty a jeho tlač trvala šesť mesiacov. Slávnostné otvorenie mosta zavŕšila holandská kráľovná Máxim, ktorá pomocou nožnicového robota prestrihla pásku.

Na projekte začala pracovať holandská spoločnosť MX3D už pred siedmimi rokmi pod záštitou výskumu Imperial College London. „Kovová konštrukcia vytlačená 3D tlačou, dostatočne veľká a silná na to, aby zvládla chodcov, ešte nikdy nebola skonštruovaná,“ uviedol podľa IET spoluautor štúdie Imperial Leroy Gardner. „Konštrukciu a jej komponenty sme testovali a simulovali počas celého procesu tlače a aj po jeho dokončení. Je fantastické vidieť, že je konečne otvorená pre verejnosť.“

Na projekte mosta začala spoločnosť pracovať pred siedmimi rokmi. Foto newscientist.com/ Adriaan De Groot

Konštrukcia bola postavená nielen na predstavenie novej technológie, ale bude slúžiť aj pre vedcov z Imperial College v Londýne. Počítačový model mosta bude monitorovať informácie o premávke, regulovať analýzy a sledovať stav mosta. Po celý čas bude sledovaná aj výkonnosť mosta, aby sa zistilo, ako oceľ vytlačená 3D technológiou reaguje. Výskumný program povedie Inštitút Alana Turinga.

Na snímke 3D tlačený oceľový most v Amsterdame. Foto S. Boztas

„3D tlač je pripravená stať sa hlavnou technológiou v strojárstve. Aby sme využili celý svoj potenciál, musíme vyvinúť vhodné prístupy k testovaniu a monitorovaniu,“ uviedol podľa IET profesor Turingovho inštitútu Mark Girolami. „Keď spojíme 3D tlač s digitálnou technológiou twin, môžeme urýchliť proces návrhu infraštruktúry a zabezpečiť, aby sme navrhovali optimálne a efektívne štruktúry s ohľadom na vplyv na životné prostredie, architektonickú slobodu a výrobné náklady.“