Turistické sprievodkyne: Bratislava je krásna, bola však plná pascí pre párhodinových turistov

Bratislava hrad Dominantou Bratislavy je nepochybne hrad. FOTO TASR - Pavol Zachar

V hlavnom meste Slovenska máme všetko. Krásnu prírodu, fascinujúce historické pamiatky, podivné moderné stavby aj ukážkové socialistické budovy. „A za tým všetkým sú príbehy,“ zhodujú sa štyri sprievodkyne z rôznych generácií, ktoré sprevádzajú turistov po Bratislave.

Bratislava, ako všetky veľké a navyše hlavné mestá, prešla a neustále prechádza výraznými zmenami. Hľadá svoju modernú tvár, reflektuje potreby rýchlo sa rozvíjajúcej spoločnosti, rozpínajúcej sa rozlohy a rastúceho počtu obyvateľstva. Mesto ako fenomén možno rozoberať z rôznych strán alebo zo skúseností obyvateľov či návštevníkov. Aké je však z pohľadu skúsených turistických sprievodkýň, ktoré sa roky venujú štúdiu jeho dejín? Ako vnímajú Bratislavu a jej premeny v čase? Čo nám v našom meste uniká a čím je práve ono výnimočné?

Oslovili sme štyri aktívne sprievodkyne po Bratislave z rôznych generácií, aby sa s nami podelili o svoje pohľady na mesto a vzťah, ktorý ich k Bratislave viaže. Dve z nich, začínali sprevádzať ešte v minulom storočí, kedy bolo mesto ovplyvnené celkom iným politickým zriadením. Helena Navrátilová začala sprevádzať v roku 1964, keď mala 18 rokov a odvtedy aktívne sprevádza až dodnes. Viera Jančušková začala sprevádzať v roku 1982, dnes sa venuje už iba špecializovaným vychádzkam, no obe dámy sa venujú aj študentom ako lektorky v najstaršom kurze sprievodcov po Bratislave. Andrea Turanská sprevádza päť a Katarína Králiková 4 roky, obe sú veľmi aktívne, blogujú a pôsobia vo viacerých občianskych združeniach a projektoch.

Podľa turistických sprievodkýň je dnes Bratislava krajšia ako v minulosti. Foto E. Lančaričová

Všetky kolegyne sa jednoznačne zhodujú na tom, že Bratislava je dnes krajšia ako v začiatkoch ich sprievodcovskej činnosti. „Hlavne Staré mesto nebolo také pekné ako dnes,“ tvrdí najstaršia Helena a dodáva: „mnohé pamiatky sa opravili, starostlivosť o ne sa zlepšila, ale chýba mi všeličo z toho, čo sa zbúralo – podhradie, Zuckermandel a Vydrica (zbúrané v 60 rokoch). To malo naozaj svoju atmosféru a tá jednoducho zmizla.“ Viera Jančušková dodáva, že v časoch, keď začínala, bola Bratislava silno poznačená propagáciou socializmu a Staré mesto veľmi zanedbané. „No na druhej strane mesto žilo, napríklad na Sedlárskej ulici sa obyvatelia domov rozprávali cez okná so susedmi oproti, v úzkych uličkách voňali jedlá z domácností (najmä v nedeľu uhorkový šalát, v čase marhúľ rozvoniaval marhuľový lekvár). Dnes je Staré mesto upravené, ale akési odosobnené.“  Mladšie kolegyne súhlasia: „Hostia na prehliadkach mi často vravia, ako Bratislava za posledné roky opeknela. Všetci, ktorí ju navštívili po viac ako desiatich rokoch boli priam očarení, aká je čistá, pekná, útulná a rozkvitnutá,“ vraví Katarína Králiková.