Po dvoch očkovaniach má pozitívny test. Britský minister zdravotníctva prehovoril na margo vakcín

Sajid Javid Britský minister zdravotníctva bude v domácej izolácii. FOTO Facebook/Sajid Javid

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid v sobotu povedal, že mal pozitívny test na COVID-19. Dodal však, že jeho príznaky sú len veľmi mierne a je vďačný za to, že proti tejto chorobe dostal dve dávky vakcíny. Informuje portál Reuters.com.

Javid, ktorý je ministrom zdravotníctva tri týždne, podporil plán premiéra Borisa Johnsona zrušiť od pondelka všetky zostávajúce zákonné obmedzenia týkajúce sa koronavírusu, a to aj napriek čerstvému nárastu prípadov vysoko prenosného variantu Delty. „Dnes ráno som mal pozitívny výsledok na COVID,“ uviedol na Twitteri Javid a dodal, že najskôr absolvoval rýchly test a neskôr sa jeho výsledok potvrdil aj prostredníctvom PCR testu, ktorý je potrebné spracovať laboratórne. „Môj pozitívny test teraz potvrdil PCR test, preto budem pokračovať v izolácii a pracovať z domu,“ napísal a dodal: „Prosím vás, choďte sa dať zaočkovať, ak ešte nie ste.“

Sajid Javid
Britský minister Sajid Javid vyzýva ľudí, aby sa čím skôr dali zaočkovať. FOTO Facebook/Sajid Javid

Ešte 17. marca napísal Javid na Twitteri, že dostal prvú dávku vakcíny od spoločnosti Astra Zeneca, 16. mája zverejnil aj fotografiu, kde sa pochváli, že dostal už aj druhú dávku očkovania proti koronavírusu.

Vakcíny síce nezaručia, že očkovaný jedinec bude stopercentne chránený proti nákaze koronavírusom a jeho variantom, ale u plne zaočkovaných je menej pravdepodobné, že budú maž vážny priebeh tohto ochorenia.

Prieskum publikovaný úradom Public Health England poukázal na to, že dve dávky vakcíny Astra Zeneca sú na 60 % účinné proti symptomatickým ochoreniam variantu Delta a na 92 % chránia pred hospitalizáciou.

Sajid Javid
Na snímke britský minister zdravotníctva Sajid Javid. FOTO Facebook/Sajid Javid

Británia aktuálne čelí novému nárastu prípadov COVID-19, ale Johnson a Javid tvrdia, že očkovací program do veľkej miery pomôže ochrániť nakazených pred ťažkým priebehom a možným úmrtím. Niektorí vedci tvrdia, že plány na otvorenie krajiny sú nebezpečné vzhľadom na značný počet ľudí, ktorí sú nezaočkovaní, a skutočnosť, že vakcíny nie sú stopercentné.

Británia je v počte obetí na nový koronavírus celosvetovo  na 7. mieste. Plne zaočkovala dve tretiny dospelých, v krajine sa zatiaľ neočkujú deti.