Zneužíval vlastnú, iba 12-ročnú dcéru. Opakovane sa to dialo pred súrodencami, súd definitívne vyniesol rozsudok

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO. pixabay.com

“Teraz som už na tom lepšie, lebo som bola za odborníkmi a v centre, brala som aj lieky,” hovorí 13-ročná obeť zneužívania. Páchateľom bol jej 56-ročný otec. K zneužívaniu došlo viackrát priamo pred očami ďalších súrodencov.

“Obvinený zo zločinu sexuálne násilie bol sudcom pre prípravné konanie okresného súdu Humenné vzatý do väzby na základe dôvodnej obavy, že by mohol ujsť alebo sa skrývať, aby sa tak vyhol trestu. A tiež by mohol pokračovať v trestnej činnosti,” uviedla Ivana Petrufová, hovorkyňa súdov v Prešovskom kraji.

Zlom podľa rodiny nastal, keď matka bola určitý čas vo väzení a výchova ostala na otcovi

Okrem tejto dcéry má ešte ďalších 12 detí. Jedno prišlo na svet krátko po jeho zadržaní. Žena spolu s dieťaťom prišla aj na hlavné pojednávanie. “Obžalovaný bol uznaný za vinného, za čo mu bol uložený trest v trvaní 10 rokov nepodmienečne, so stredným stupňom stráženia,” dodala Petrufová.

Okrem toho súd mužovi pridal ďalší rok a pol za napadnutie miestneho muža.

Dievča, ktoré zneužíval vlastný otec, je po pomoci odborníkov na tom psychicky lepšie. Zdroj FOTO: red

Podľa odborníčky ide zväčša o vrodenú deviáciu

Dôležitá je najmä otvorená komunikácia a pochopenie, aby sa ďalšiemu podobnému konaniu čím skôr zabránilo. Psychiatrička a sexuologička MUDr. Danica Caisová približuje, ako môže muž k takémuto konaniu dôjsť: “V norme muž, keď exponuje svoj genitál, keď muž je už vyzlečený a žena vidí jeho genitál, blíži sa k súloži. Ale predtým, ako sa to deje, dvojica má za sebou iné štádiá sexuality – muž si vyberie ženu, žena muža, zbližujú sa, on jej dvorí. Celý rituál toho zbližovania vedie k súloži. Jednotlivo tie sexuálne systémy nadväzujú, ľudia si to často ani neuvedomujú, lebo to je inštinktívna vec, ktorá ich k tomu smeruje. Ak toto muž preskočí, znamená to, že v jeho sexualite niečo nie je v poriadku. Potrebuje niektorý z týchto systémov preskočiť, aby sa vzrušil.”

Unimobunka, v ktorej 56-ročný otec opakovane zneužíval svoju 12-ročnú dcéru. Zdroj FOTO: red

Nebojíte sa, keď sa otec vráti z väzenia, že by sa to mohlo opakovať?

“My už tu nebudeme, ideme odtiaľ preč. Aj mama sa ho bojí a už ho nemá rada za to, bol normálny zo začiatku, až potom sa mu niečo stalo, že začal byť taký,” dodala jeho 13-ročná obeť.

Videoreportáž si môžete pozrieť TU.