Jeden z najlepších raperov vyrastal v dome bez okien. Vo svojich piesňach ponúkal návod, ako okradnúť umelcov

Raper 50 Cent. Zdroj FOTO: Instagram

Raper a spevák Curtis James Jackson III, známy pod umeleckým menom 50 Cent, má za sebou búrlivú minulosť. Vyrástol v Queense, v najväčšej štvrti New Yorku. Svojho otca nikdy nepoznal, jeho mama bola drogovou dílerkou. Po jej smrti ho vychovávala prababička v malom dome bez okien.

Raper 50 Cent práve oslávil svojich 47 rokov. Najväčšiu slávu dosiahol vydaním svojho druhého štúdiového albumu Get Rich or Die Tryin´ v roku 2003 a ďalšieho v poradí The Massacre.

V jedenástich rokoch začal boxovať. V boxe bol taký úspešný, že začiatkom 80-tych rokov sa zúčastnil „juniorských olympijských hier“. Zrejme úspešnú športovú kariéru mu zmarili drogy, do ktorých sa zaplietol, keď mal dvanásť rokov. Počas crackovej epidémie v 80. rokoch začal predávať narkotiká pod prezývkou „Boo Boo“. Pre držanie drog aj zbrane ho aj vylúčili zo školy. V roku 1994 bol dvakrát zatknutý a poslaný na sedem mesiacov do nápravno-výchovného ústavu pre mladistvých. Po týchto skúsenostiach sa začal venovať rapu a prijal prezývku 50 Cent ako metaforu pre svoju zmenu.

Svojimi skladbami často provokuje ľudí okolo seba, zrejme to mu zaručuje úspech u publika. Zdroj FOTO: Instagram

50 Cent sa prvýkrát na hudobnej scéne predstavil v roku 1998, a to vďaka legendárnemu Jam Master Jayovi zo skupiny Run-D.M.C. , ktorý ho získal do svojho vydavateľstva a naučil ho písať texty. Neskôr prešiel do vydavateľstva Columbia Records, kde vytvoril 36 skladieb počas dvoch týždňov. Popularita 50 Centa začala rásť najmä po úspešnom, ale kontroverznom singli How to Rob, ktorého text napísal za pol hodinu počas cesty autom do nahrávacieho štúdia. Text piesne komicky vysvetľuje, ako okradnúť známych umelcov. Album s výberom piesní bol už pripravený, keď ho v roku 2000 deväťkrát postrelili. Podnetom k útoku mala byť skladba Ghetto Qu’ran. Vydavateľstvo Columbia Records s ním následne rozviazalo zmluvu, a tak album, na ktorom pracoval, nebol nikdy vydaný.

Z každého jeho albumu sa predali milióny kusov. Zdroj FOTO: Instagram

Po útoku sa 50 Cent utiahol do exilu v Kanade, kde ho po vydaní albumu Guess Who´s Back? v roku 2002 objavil raper Eminem. Ten ho priviedol k Dr. Dremu, ktorý produkoval jeho prvé komerčné úspechy. S ich pomocou sa 50 Cent stal jedným z najpredávanejších raperov na svete. V roku 2003 založil nahrávaciu spoločnosť G-Unit Record, s ktorou spolupracuje viacero úspešných raperov sveta. 50 Cent nahral viacero úspešných albumov a stvárnil aj niekoľko filmových rolí.