Od dnes platia pre deti nové pravidlá. Na tieto miesta už nepotrebujú negatívny test na Covid-19

Prvá detská prázdninová republika Tralaland. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Deti do 12 rokov sa od dnešného pondelka nemusia preukazovať negatívnym výsledkom testu na COVID-19 všade tam, kde sa to doposiaľ na území Slovenska vyžadovalo.

Ide napríklad o interiéry akvaparkov, vybrané športové podujatia, či oslavy organizované v prevádzkach. Informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Pripomenula, že horná hranica bola doteraz stanovená na 10 rokov. „Vekovú hranicu do 12 rokov zosúlaďujeme so znením vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach,“ doplnila.

Toto opatrenie platí aj pre vstup na zotavovacie podujatie, teda pobytové tábory.

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP/Natacha Pisarenko

Zároveň sa od dnešného dňa hromadným podujatiam, ktoré prekračujú povolený maximálny počet účastníkov podľa COVID automatu, predlžuje platnosť negatívnych výsledkov testov z 12 na 24 hodín pred začiatkom podujatia. „Nutné je preukazovať sa negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu, už nie antigénovým testom. Negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu je možné nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní COVID-19,“ doplnila Račková.

Zjednotila sa aj definícia plne zaočkovanej osoby proti ochoreniu COVID-19. Za plne zaočkovanú sa považuje osoba najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky očkovacej látky s dvojdávkovou schémou, ďalej osoba najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky s jednodávkovou schémou.

Rovnako sa za plne zaočkovanú považuje osoba najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.