Jej jediná dcéra spáchala omylom samovraždu. Trpela, lebo mama, fenomenálna česká herečka, veľa pracovala

S Milošom Kopeckým vo filme Zítra to roztočíme, drahoušku. Zdroj FOTO: Archív

Presne pred 17. rokmi odišla do hereckého neba herečka Stella Zázvorková. Legenda, ktorú si pamätáme z filmov Pelíšky, Pane, vy jste vdova!, Dívka na košteti či Co je doma, to se počítá, pánové. Charizmatická umelkyňa, ktorá excelovala v komediálnych rolách, sa navonok smiala, no jej život bol mozaikou nešťastných udalostí.

Stella Zázvorková sa narodila v umeleckej rodine 14. apríla 1922. Jej otec bol architekt, vytvoril napríklad pamätník na Vítkove, mama bola módna návrhárka, ktorá jej meno vybrala podľa sci-fi románu francúzskeho spisovateľa Camillea Flammariona. Ako sama herečka neskôr priznala, so svojou mamou nemali nikdy dobrý vzťah, lebo ako matka k svojim deťom nikdy neprejavovala materinskú lásku. „Maminke to s oteckom nevyšlo, a tak sa na nás deťoch mstila,“ napísala Stella vo svojej knihe spomienok. Mama Stelle taktiež vyčítala, že po nej nezdedila jej oslnivú krásu.

S hercom Milošom Kopeckým sa po roku búrlivého manželstva rozviedli. Zdroj FOTO: Archív.

V 50. rokoch minulého storočia sa Stella vydala za českého herca Miloša Kopeckého. Bol to jej prvý aj posledný vzťah. Miloša si vzala, aj keď dobre vedela, že je notorický sukničkár. Ich manželstvo bolo búrlivé a už po roku sa rozviedli. Z manželstva im zostala dcérka Jana. Vyrastať s mamou, ktorá bola herecky veľmi zaneprázdnená, však nebolo pre dievča jednoduché. Prejavilo sa to najmä počas dospievania, kedy sa cítila nešťastná, opustená a značne chýbal jej otec. Viackrát sa preto pokúsila o samovraždu, no vždy to bolo len s úmyslom upozorniť rodičov na to, že ju majú a nemajú ju zanedbávať. Aj posledný pokus mal byť len zúfalým volaním po rodičovskej láske, no skončil smrťou. Večer, v čase, keď sa mala Stella vrátiť z práce, pustila si jej 18-ročná dcéra doma plyn. No Stella sa v práci zdržala o dve hodiny dlhšie a keď došla domov, dcéru našla už mŕtvu.

Stella Zázvorková. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Známa herečka tak po zvyšok života zostala sama. V posledných rokoch k nej chodila len ošetrovateľka, ktorá jej pichala injekcie na krvinky a robila jej doprovod, keď Stella chodila do nemocnice na pravidelné transfúzie krvi. Hrala prakticky až do svojej smrti, poslednú filmovú úlohu stihla nakrútiť len týždeň pred svojim úmrtím. Zomrela 18. mája 2005, podľa pitevnej správy bolo príčinou jej smrti masívne vnútorné krvácanie.