Nikita Slovák: Verejnoprávna RTVS v tichosti skonala. Jej zrušenie bolo prioritou všetkých plochozemcov a konšpirátorov v koalícii

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Iniciatíva za verejnoprívnosť a nezávislosť/ Andrea Kalinova

Tak verejnoprávna RTVS nám v tichosti skonala. Nečudo, jej zrušenie bolo prioritou všetkých plochozemcov a konšpirátorov v koalícii. Keď neovládate vedecké fakty overené nielen dvetisíc rokov starými matematickými výpočtami, ale aj objektívnymi pozorovaniami astronómov celého sveta, a namiesto toho, aby vám niekto povedal rovno, že ste hlupák, chceli by ste o tom viesť polemiku vo verejnoprávnej televízii. To isté sa týka ortopéda s nulovou publikačnou činnosťou, ktorý chce o vakcínach poúčať renomovaných vedcov.

Možno doteraz platilo staré príslovie: Komu dal boh úrad, tomu dal aj rozum. No dnes, v čase, kedy si veľká časť politikov kúpila diplomy podenkových univerzít, to neplatí. Aj na to, aby ste zakryli akútny nedostatok intelektu, nejaký potrebujete mať. Aspoň toľko, aby ste boli ticho a spoliehali sa na tých, ktorí sú múdrejší a skúsenejší od vás.

Ale čo vtedy, keď sú aj štátny tajomník a ministerskí úradníci rovnaká váhová kategória ako samotný minister? Vtedy prichádza na rad vlastenectvo. Rozhodovanie o tom, kto je vlastenec a kto je protislovenský. A na to treba mať vlastné médiá. Ak ich máte, dotyčný politik nie je kolaborant, ani hlupák, ale „ide vlastnou cestou“. A ostatní, čo kričia, že cisár je nahý, tí sú zradcovia, zrejme aj niekým platení. Tí starší si budú pamätať, ako za socializmu pranierovali zradcov národa, ako sa celé podniky podpisovali za čo najtvrdšie tresty pre takéto entity. Dokonca aj posledný komunistický prezident Husák si odsedel trest – ako nepriateľ štátu a národa.

Keď sme už pri tom socializme, nedávno sme oslávili odchod okupačných vojsk z Československa a namieste je niekoľko faktov. V čase, kedy u nás udusili akékoľvek snahy o demokraciu, nás vyjedalo 73 000 sovietskych vojakov, samozrejme, aj s rodinami, 220 tankov, 2 505 obrnených vozidiel a viac ako 1 200 kanónov a mínometov, 76 bojových lietadiel, 146 bojových vrtuľníkov a takmer 19 000 kusov nákladných a špeciálnych automobilov. Postavili sa im sídliská a špeciálne obchody a ich pobyt znamenal často neuveriteľné škody, nielen na životnom prostredí, ale aj na morálke obyvateľstva. V mnohých väčších mestách strieľali do pokojne protestujúcich demonštrantov, o čom svedčia aj pamätné tabule na budovách. Vďaka všetkým tým, ktorí sa zaslúžili o ich odchod, pretože bez nich by nás čakal osud Ukrajiny. Nová STVR na toto výročie zareagovala určite zaujímavým dokumentom o skopírovanom tanku T34 a príbehom orbitálnej stanice Saljut 7. Ako vidíte, veru sa oplatilo novému prezidentovi podpísať zákon o zániku RTVS v nedeľu večer.

Aby som nebol len pesimista, na Slovensko sa chystá kvalitná spravodajská televízia DVTV a o návrate na Slovensko uvažuje aj rádio Free Europa. Lebo my sa nebojíme hybridných hrozieb. My sami sme pre Európu hrozba.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista