Do Európy smeruje rozpálený vzduch zo Sahary. Už o pár dní k nám prinesie tropické teploty

Už o pár dní zasiahnu Slovensko horúčavy. Zdroj FOTO: freepik.com

Do Európy sa po búrkach a ochladení tlačia skutočné trópy. Teploty majú začiatkom budúceho týždňa vystúpiť nad 30 stupňov a priniesť tak do našej oblasti horúce leto. V susednom Maďarsku by dokonca mali teploty vystúpiť takmer až k štyridsiatkam.

Aktuálne môžeme na teplé počasie len spomínať. Výrazné ochladenie a vlny dažďov a búrok priniesli poriadne ochladenie, súčasné teploty sú až o 8 °C nižšie, ako je dlhodobý priemer. Toto ochladenie však už o pár dní skončí a do Európy dorazí poriadne teplo.

Podľa predbežných predpovedí sa od piatka môžeme tešiť na postupné oteplenie, ktoré začiatkom budúceho týždňa prinesie veľmi vysoké teploty, informuje imeteo.sk. Na Slovensko totiž smeruje horúci vzduch zo Sahary. Ten už zasiahol Grécko, kde horúčavy vystúpili na 43 °C a vysoké teploty hlásia aj zo Španielska. Odtiaľ rozohriaty vzduch smeruje k nám. V dôsledku toho sa v priebehu budúceho týždňa u nás očakávajú teploty nad 30 °C.

Zdroj FOTO: freepik.com

Africké horúčavy majú priniesť nezvyčajne extrémne teploty najmä k našim susedom. Očakáva sa, že v Maďarsku môžu teploty vystúpiť ešte vyššie a na juhu krajiny môžu atakovať až štyridsiatky.

Zatiaľ nie je jasné, dokedy má vlna výrazných horúčav pretrvávať.