Rusko sa tak ako vždy chytá dejín a drží v umelom spánku nemeckú agresiu z druhej svetovej vojny

Moskva. Zdroj FOTO: pixabay.com

Rozhodnutie niektorých západných štátov vrátane USA, nepodmieňovať dodávky brániacim sa „banderovcom “ neútočením na územie agresora, Rusko využilo už stokrát opakovaným spôsobom. A to platí aj v tomto prípade, kde západné krajiny opäť odmietli dodávať Ukrajine rakety s doletom dlhším než do pohraničných oblastí útočníka. Ale predsa len, posun tu nastal. Kremeľ ťažko mohol prirovnať nepriamo k nacistom Francúzov alebo dokonca Britov a Američanov, ktorí počas druhej svetovej vojny výraznou mierou zásobovali Sovietov (to v podstate znamená „Rusov“) zbraňami a vojenskou technikou. A prispievali tak k „eskalácii“ vojny a ľudským obetiam. Ale Nemecko? To už je iná káva!

Ponechajme stranou realitu, že druhú svetovú vojnu dve imperialistické mocnosti rozpútali v dojemnom porozumení a pri úzkej spolupráci spoločným útokom proti Poľsku a rozdelili si ho na dve rovnako veľké zóny. Východné Poľsko začali rusifikovať, západnú časť germanizovať. Kedy sa oba expandujúce geopolitické dravce pustia do seba, bolo len otázkou času a takého lišiaka ako Winstona Churchilla to neprekvapilo. Prefíkaného J. V. Stalina to ohromilo, tak skoro to nečakal. Chcel si ešte vychutnať porážku Británie Nemeckom. Ani pre jedného z pôvodcov druhej svetovej vojny Poliaci predsa neboli plnohodnotný národ. Podobne ním podľa dnešného vyjadrovania najvyšších ruských predstaviteľov, politických aj cirkevných, nie sú ani Ukrajinci. Hovoria vraj hatlaninou, ktorá predstiera, že je spisovným jazykom. 

Putin varuje: Nemecké zbrane proti Rusku sú „nebezpečným krokom“

Po oznámení niektorých západných štátov, že povoľujú (s podmienkami) použitie svojich zbraní na ruskom území, sa už opotrebovaná zúrivosť ruskej oficiálnej propagandy obrátila plnou silou nie na USA, Spojené kráľovstvo alebo, povedzme, Holandsko, Česko, Švédsko a Dánsko, ale na Nemecko. Prezident V. Putin už 5. júna 2024 varoval pred „definitívnym zrušením nemecko-ruských vzťahov“ (AFP a iné).

Prezident hlavnej nástupníckej krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, ktorý kedysi tak rád prijímal vojenskú pomoc zo Západu, vypustil niekoľko humorných výrokov. Napr.: „Dodávať zbrane na územie ozbrojeného konfliktu sú veľmi zlým krokom,“ uviedol prezident Putin na tlačovej konferencii pred vybranými novinármi v Peterburgu (Petrohrade). A pokračoval: „Ešte horšie je to, že dodávatelia tieto zbrane nielen dodávajú, ale aj kontrolujú.“ Týmto smeroval menovite na Nemecko: „Objavenie sa prvých nemeckých tankov na na ukrajinskej pôde vyvolalo v Rusku morálny a etický šok.“

Predstieraná strata historickej pamäte je osvedčenou metódou demagogickej kamufláže a Slovensko si ju v podobnom kontexte vychutnalo pri jednej predvolebnej tlačovej konferencii, keď súčasnému a po strelných zraneniach zázračne rýchlo vyliečenému, do domáceho liečenia senzačne bleskovo prepustenému premiérovi Slovenska dali otázku, prečo neodsudzuje dodávky západných zbraní povstalcom počas SNP. Ak sa pamätám (takú otázku určite čakal), chytil sa teatrálne za hlavu: Prosím, neobťažujte ma dejinami!

Áno, nebyť západnej, ale aj sovietskej pomoci pre SNP, nemusela byť vojna Slovákov proti Nemcom, nemusel byť ani Ostrý Grúň a obete na iných miestach. Dodávky prispeli k „eskalácii“ konfliktu na slovenskom území. Takže sa nemali vôbec uskutočňovať, nie?  

Podnet pre západné krajiny

Mimochodom, zmena niektorých západných krajín k dodávkam zbraní na obranu Ukrajiny nastala po začatí najnovšej ruskej ofenzívy proti Charkovu. Po už dlhodobejších vyhrážkach Ruska, že môže použiť aj taktické jadrové zbrane, Putin prichádza s hrozbou asymetrickej vojny. Na špinavú prácu pri hrozbách „atómovkami“ ruský prezident doteraz väčšmi používal psychicky nie úplne nenarušeného Dmitrija Medvedeva, bývalého prezidenta, ktorý ho zastupuje ako šéf Bezpečnostnej rady Ruskej federácie. Tí dvaja v minulosti zohrali pred svetom komédiu, keď Medvedev vystriedal Putina ako prezident a umožnil tak podľa ústavy Putinovi po prerušení prezidentskej „šnúry“ opätovne kandidovať za prezidenta. Lesť to bola hlúpa a transparentná, každý vedel, o čo ide, ale ruská legislatíva bola spokojná, zákon porušený nebol.

V otázke hrozieb asymetrickej vojny už Putin prevzal iniciatívu sám a hrozí, že Rusko vybaví iné krajiny svojimi zbraňami namierenými na západné objekty, čím môžu byť tieto ciele na Západe napadnuté. „Ak sa niekto domnieva, že dodá zbrane do oblasti, z ktorej sa dá napadnúť naše územie, prečo by sme nemali mať právo dodávať zbrane do svetových regiónov, z ktorých je možné útočiť na západné krajiny?“ pýta sa Putin. Odpoveď môže byť „asymetrická„.

Smutné je, že Putin nemôže už z Ukrajiny odísť, skončil by v Rusku veľmi nepekne. Už je preňho neskoro. 

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik