Vedci skúmali zamilovanosť. Zistili, že muži sa zaľúbia skôr a skôr svoju lásku aj vyznajú. Prečo sú ženy zdržanlivejšie?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay

Austrálska štúdia sa zamerala na zamilovanosť. Ide o prvú veľkú štúdiu tohto druhu, prízvukuje vedecký tím pod vedením autora Adama Bodeho. Výskumu sa zúčastnilo viac ako osemsto mladých párov od 18 do 25 rokov, ktoré boli v prvých dvoch rokoch vzťahu. Páry pochádzali z vyše troch desiatok krajín.

Štúdia publikovaná v magazíne Biology of Sex Differences sa zamerala na zamilovanosť ľudí, preto autori v úvode definujú, čo vlastne zamilovanosť podľa nich znamená a ako sa na ňu pozerajú – zamilovanosť je to, čo partneri k sebe cítia na začiatku vzťahu, pričom sa vyznačuje vášňou, túžbou a výraznými emóciami.

Štúdia Austrálskej národnej univerzity, ktorá skúma rozdiely medzi pohlaviami, sa zamerala na tieto aspekty: koľkokrát boli partneri zamilovaní, kedy sa do seba zaľúbili, intenzitu ich lásky, ako veľmi milujú svojho partnera a úrovne záväzkov vo vzťahu, uvádza Technology Networks. „Pôvodne sme si mysleli, že v zamilovanosti nájdeme zmysluplné pohlavné rozdiely, ale zistili sme, že individuálne faktory, ako je rodová nerovnosť, v láske, intenzite a myslení zohrávajú dôležitú úlohu,“ povedali autori výskumu.

Výskum austrálskych vedcov využíva vo svojej práci aj dáta z prieskumu Romatic Love Survey 2022, ktorý skúmal 1556 mladých zaľúbencov. „Zamilovanosť je málo preskúmaná vzhľadom na jej dôležitosť pri utváraní rodinných vzťahov, vplyv na kultúru a navrhovanú univerzálnosť. Chceme ľuďom pomôcť pochopiť ju,“ dodal Bode.

Vedci v samotnej štúdii zistili, že muži sa zaľúbia skôr a častejšie ako ženy, tie zase prežívajú lásku intenzívnejšie a svojím partnerom sú viac posadnuté. Muži si zamilovanosť viac užívajú, nie sú pri nej veľmi ostražití, navyše príliš nevnímajú riziko, že by im mohla časom priniesť riziko v podobe starostlivosti o dieťa.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay

Muži dokonca predbehli ženy vo vyjadrení citov, nielenže sa zaľúbia skôr, ale o celý mesiac skôr aj partnerke povedia, že ju milujú (to však austrálski vedci prepokladali, nakoľko to podľa nich súvisí s tým, že muži uprednostňujú kvantitu potenciálnych partneriek pred kvalitou). Či je však toto vyznanie zo strany mužov aj pravdivé, ťažko povedať, podľa vedcov sa to preskúmať nedá. Muži svojím vyjadrením zamilovanosti získavajú niekoho, kto sa o nich bude starať, ženy si zase uvedomujú, že to v budúcnosti pre nich môže znamenať tehotenstvo a s ním spojené vypadnutie z pracovného a nezávislého života. Preto svoje slová volia veľmi opatrne. Rozdiel teda medzi nimi nie je v romantike, ale v praktickosti.

A na vážkach je to aj s vyjadrením, že muži ťažšie prežívajú rozpad vzťahu. Ako uvádza idnes.cz, môže to byť spôsobené tým, že mužov rozchod pripraví o pohodlie, podporu, starostlivosť a domáce práce, ktoré vo vzťahu vykonávajú partnerky.

Čo sa týka žien, podľa výskumu je ich zamilovanosť intenzívnejšia, na partnera myslia viac a častejšie a zamilovanosť pre nich znamená väčší záväzok.

Podľa rozsiahlej štúdie sa pod chovanie a postoj mužov a žien ku zamilovanosti podpisuje to, ako čelia výzvam s ohľadom na reprodukciu, pre ženy totiž znamená viac práce. Veľký vplyv na rozhodovanie má spoločnosť a normy v rámci nej. V každom prípade, štúdia jednoznačne preukazuje, že krajiny, kde je vyššia rovnosť medzi mužmi a ženami, tam je nižšia intenzita zamilovanosti, nižšia miera myslenia na partnera a nižšia vzťahová oddanosť – väčšia nezávislosť partnerov. Ako potrvdzuje Adam Bode: „Ľudia z rodovo rovnejších krajín cítia nižšiu intenzitu lásky a oddanosti.“