Jej múzeá sú magnetom po celom svete. Madame Tussauds vytvorila svojho prvého hrdinu z vosku v 16 rokoch

Madam Tussaud, vlastná vosková podobizeň v londýnskom múzeu. Zdroj FOTO: FB/Madame Tussauds London

Kráľovná voskových figurín má na konte množstvo sôch, ktoré fascinujú ľudí v múzeách po celom svete. Talentovaná žena prežila deväť rokov vo Versailles ako učiteľka výtvarnej výchovy kráľovej sestry, počas revolúcie ju takmer sťali gilotínou. Od jej smrti ubehlo už 175 rokov.

Mária sa narodila 1. decembra 1761 v Štrasburgu ako dcéra dôstojníka Josepha Grasholtza, ktorý však zomrel vo vojne dva mesiace pred jej narodením. Po jeho smrti vzala Máriina mama deti a odišla s nimi ku svojmu bratovi – doktorovi Phillipovi Curtiusovi do Paríža, u ktorého začala pracovať ako gazdiná v domácnosti.

Phillip sa zaoberal modeláciou z vosku, najskôr z neho vyrábal anatomické pomôcky, neskôr začal vytvárať voskové plastiky. Postupne medicínu zanechal a venoval sa len umeleckej činnosti a práci s voskom, k čomu priviedol aj svoju talentovanú neter Máriu. Mala len 16 rokov, keď vytvorila svojho prvého voskového hrdinu – spisovateľa Voltaira.

Madame Tussauds v 42 rokoch. Zdroj FOTO: wikipedia

Ako nadaná umelkyňa sa presadila na kráľovskom dvore, kde pôsobila ako učiteľka výtvarného umenia pre kráľovu sestru. Po tom, ako vypukla v roku 1789 revolúcia, ju však uväznili a nebyť intervencii jej strýka Curtisa, skončila by popravená. Namiesto smrti jej však vymysleli náhradný trest – musela z vosku vytvoriť hlavy popravených ľudí vrátane členov kráľovskej rodiny. Tak ľahko ju to však neobišlo, jej umelecká činnosť bola vysmiata a vytvorené diela nabodávané na tyče a nosené v sprievodoch.

Múzeum figurín Madame Tussauds v Londýne. Zdroj FOTO: FB/ Madame Tussauds London

Po skončení revolúcie jej strýko Curtis zomrel, celé svoje dielo však zanechal obľúbenej neteri. Tá sa o rok neskôr, v roku 1795, vydala za stavebného inžiniera Francoisa Tussauda a porodila mu dvoch synov Josepha a Francoisa.

V roku 1800 sa so svojím manželom, ktorý výrazne holdoval alkoholu, rozišla a po odchode do Anglicka so starším synom Josephom ho už ani nikdy viac nevidela. Formálne ich rozviedli v roku 1809.

Vo Veľkej Británii niekoľko rokov cestovala a vystavovala svoju zbierku figurín. V roku 1835 v Londýne na Baker Street vytvorila svoje stále múzeum voskových figurín, kde vystavovala autentické napodobeniny rôznych známach osobností.

Kráľovná sa na autenticitu sochy počas života merala dvakrát. Tu je v roku 1990. Zdroj FOTO: FB/Madame Tussauds London
Socha kráľovnej Alžbety II. v múzeu v Londýne. Zdroj FOTO: FB/Madame Tussauds London

Posledné dielo vytvorila Mária Tussaudová v roku 1842, pričom išlo o jej vlastnú voskovú podobizeň. Zomrela 16. apríla 1850 v Londýne. Jej voskové múzeum prevzali jej dvaja synovia, ktorí ho presťahovali do väčších priestorov na Marylebone Road.

V múzeu voskových figurín nájdete rôzne autentické podobizne známych ľudí, hercov aj filmových postáv. Zdroj FOTO: FB/Madame Tussauds London