Česká herečka Alena Vránová, ktorú preslávila napríklad aj úloha princeznej Krasomily v ikonickej rozprávke Pyšná princezná, si v živote prešla trápením. Po dvoch rozvodoch, z ktorých jeden jej výrazne poznačil kariéru, jej pred časom na multiorgánové zlyhanie zomrela jediná dcéra, sama podstúpila dve výmeny bedrových kĺbov a pri nešťastnom páde si zlomila obe zápästia.
Česká herečka Alena Vránová patrí k tým filmovým aktérom, ktorých pravidelne počas sviatkov očakávame vo svojich obývačkách. Ikonickú postavu princeznej Krasomily si zahrala po boku Vladimíra Ráža, ktorý stvárnil postavu múdreho kráľa Miroslava, keď mala dvadsať rokov.
Narodila sa 30. júla 1932. Keď mala päť rokov, zomrel jej otec a spolu s mamou sa presťahovali do juhočeských Radostic. Po vojne sa jej mama druhýkrát vydala. Rodina s dvomi dcérami sa presťahovala do Prahy.
Herecký talent sa u nej prejavil už v detstve, ako dieťa si viackrát zahrala v detských úlohách Vinohradníckeho divadla, ale spievala aj v detskom rozhlasovom súbore.
Pôvodne sa chcela stať účiteľkou, napokon však zvíťazilo hercetvo. V roku 1953 vyštudovala DAMU, odkiaľ jej kroky smerovali do Benešovského divadla. Vtedy dostala svoju prvú filmovú ponuku – zahrať si v Pyšnej princeznej. Počas natáčania dostala ponuku od Jána Wericha a po vzniku Divadla ABC v ňom začala hrať. Príležitostne však robila aj programovú hlásateľku v Československej televízii. Okrem toho hrala postupne v ďalších divadlách, dodnes je herecky aktívna.
Bola dvakrát vydatá. Jej prvým mužom bol vtedy výrazne prokomunisticky orientovaný Pavol Kohout. Vzťah s ním neskončil dobre. Počas natáčania Pyšnej princeznej sa totiž Alena zblížila so svojim neskorším manželom Vladimírom Rážom, s čím sa však P. Kohout nedokázal zmieriť a nevera prerástla v obrovský škandál. Stala sa dokonca predlohou pre Kohoutovu divadelnú hru „Dobrá pieseň“, v ktorej hovoril o zblúdilej manželke a jej zvodcovi. Túto až škandalóznu hru uvádzali popredné české divadlá. „Dostala som takú nakladačku, že som sa z toho vlastne nikdy nespamätala. Potom som už okolo seba len budovala hradby a zamykala zámky, to stojí veľa, niekedy aj herecké príležitosti,“ vyjadrila sa na margo udalosti A. Vránová. Pravdou je, že po tejto nešťastnej udalosti od nej na istú dobu viacerí filmoví tvorcovia bočili. V druhom manželstve, ktoré ale tiež nevydržalo, sa jej narodila jediná dcéra Markéta, ktorá v roku 2013 zomrela na multiorgánové zlyhanie organizmu.
Alenu Vránovú môžete poznať aj z iných výborných filmov či seriálov, zahrala si napríklad v snímkach: Hrátky s čertem (1956, princezna Dišperanda), Já to tedy beru, šéfe! (1977, postava Myriam Hornovej), Já už budu hodný, dědečku! (1978, ako Olga Bergnerová), Vratné lahve (2007, ako riaditeľka školy) a v mnohých ďalších.
- Chcete územne expandovať? Najprv zničte jazyk obete, potom získate nadvládu. Kremeľ a tradícia rusko-sovietskeho kolonializmu
- Mená domácich miláčikov, ktoré boli v roku 2024 najobľúbenejšie. Rebríčku kraľujú rozprávkové bytosti
- Na Slovensku vyhrali posledné voľby krytokomunisti. Bravo! A môžeme sa teraz fašiangovo veseliť, v susednom Rakúsku nás potešili neonácikovia
- Za komunizmu sa nedalo nič dostať, živili sme obrovského zaostalého parazita – Sovietsky zväz. Kradli všetci a všade…
- Politika 4 strán? Fico už vie, že existuje aj piata, o ktorej trepal Machala. Tajomné entity si nerobia zálusk na Zem, ale na náš kataster
- Už sú to takmer tri roky, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Zelenskyj pripustil, že chce s Putinom jednať o prímerí