Svojim humorom zabával Slovákov, no to je minulosť. Janko Kroner už vyše 10 rokov zvádza boj s vážnou chorobou

J. Kroner v rozprávke Nebojsa. Zdroj FOTO: Archív red

Obľúbený slovenský herec, známy z rozprávky Nebojsa alebo zo seriálu Profesionáli, oslavuje 66 rokov. Človek, ktorý divákov zabával svojim humorom, však v posledných rokoch prešiel viacerými psychiatrickými zariadeniami a už niekoľko rokov bojuje s vážnymi stavmi depresie.

Janko Kroner, ktorý sa narodil 1. júna 1956, pochádza z hereckej rodiny. Hercom bol nielen jeho otec Ján Kroner st., ale aj dvaja strýkovia Jožko Kroner a Ľudovít Kroner a sesternica Zuzana Kronerová. Ako však sám priznal, herecká dráha nebola jeho životným snom. V detstve totiž sníval, že bude kolotočiarom,. Veľmi rýchlo si však uvedomil, jeho rodina je v niečom iná, ako ostatné. Mala totiž talent zabaviť okolie.

Janko Kroner vyštudoval strojnícku priemyslovku a po nej VŠMU. Hrával v divadlách, v seriáloch aj vo filmoch, svoj hlas prepožičal mnohým svetovým hviezdam ako dabingový herec. Bol dvakrát ženatý. Z prvého manželstva s Adrianou Kronerovou má syna Jakuba. Rozpad vzťahu, za ktorým mala byť práve hercova žiarlivosť, však niesol veľmi ťažko. V tom čase sa mal uzavrieť do seba a objaviť sa mali aj stavy depresie.

Po čase sa dal dokopy s herečkou Lenkou Košickou, ktorú si v roku 2002 vzal za manželku a narodila sa im dcérka Paulínka. Zdalo sa, že aj jeho trápenie s psychickými problémami ustalo a v Jankovi sa v pracovnom živote začalo veľmi dariť. Na plecia si však nabral viac práce, ako dokázal uniesť a v roku 2010 z únavy skolaboval. V roku 2012 si k nemu opäť našli cestu depresívne stavy, dokonca ho museli hospitalizovať na psychiatrii. Navyše, po 14-tich rokoch sa s ním rozviedla aj druhá manželka, ktorá zle znášala Jankov psychický stav.

Janko Kroner v seriáli profesionáli. Zdroj FOTO: FB JK

J. Kroner v posledných rokoch vystriedal viacero psychiatrických zariadení, ktoré mu s podlomenou psychikou pomáhali. Ťažko však povedať, či sa J. Kroner ešte niekedy vráti pred filmové kamery alebo na divadelné dosky.