Bol Kukučín slovenský Leonardo Da Vinci? Vytvoril záhadné šifry, ktorými si zapisoval poznámky a postupy

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Bol talentovaným spisovateľom, ktorého diela sú známe po celom svete. Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, prežil dlhé roky v Chorvátsku na ostrove Brač, kde pôsobil ako lekár a prevádzkoval aj vlastnú lekáreň. Práve tam napísal väčšinu svojich významných diel, z ktorých mnohé boli sfilmované.

Martin Kukučín sa narodil 17. mája 1860 v Jasenovej na Slovensku. Vyštudoval gymnázium, odkiaľ sa chcel vydať na dráhu kňaza. No protislovenská atmosféra na teologickej fakulte v Bratislave ho odradila, tak si zvolil radšej štúdium medicíny v Prahe. Po skončení štúdií a získaní potrebnej praxe sa pokúšal zamestnať na Slovensku, no vôbec sa mu nedarilo. Prihlásil sa do súťaže a vďaka nej získal miesto obecného lekára v dedinke Selca na ostrove Brač. Tam si zriadil vlastnú ordináciu a popri nej viedol aj vlastnú lekáreň.

Popri svojej práci si Kukučín vytvoril vlastné písmo – akési šifry, ktoré používal na zapisovanie si rôznych lekárskych postupov, ale aj poznámok k literárnym dielam, ktoré vo voľnom čase na Brači písal. Vďaka tomuto písmu sa jeho poznámky stali pre ľudí nečitateľné a trvalo až desať rokov intenzívnej práce, kým sa Kukučínove šifry podarilo rozlúštiť.

Martin Kukučín. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Kukučín si v roku 1904 na Brači vzal za manželku Pericu. Pochádzala z miestnej bohatej rodiny. Keď však spolu o štyri roky neskôr krajinu opustili a presťahovali sa na farmu v Južnej Amerike, niesla to veľmi ťažko a prepukli u nej depresie. Jej zdravotný stav sa stále zhoršoval, preto sa museli vrátiť naspäť. Nakoľko sa u Perice striedali stavy ťažkých depresií, po návrate dokonca na istý čas skončila v ústave. V rokoch 1922 sa Kukučín znova vrátil na Slovensko, kde prežil dva roky.

Martin Kukučín zomrel 21. mája 1928 v chorvátskom Pakraci v náručí svojej manželky. Je považovaný za zakladateľa slovenskej modernej prózy a predstaviteľa slovenského realizmu. Medzi jeho najznámejšie diela patria: Keď Báčik z Chochoľova umrie, Dom v stráni, Rysavá Jalovica, Neprebudený, Veľkou lyžicou.

Rodný dom M. Kukučína v Jasenovej. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Je po ňom pomenovaná planétka (23444) Kukučín, poliklinika a operačná sála v Punta Arenas a jeho meno nesie aj viacero ulíc v slovenských mestách.