Chýbajúci učitelia sú každým rokom väčší problém, nakoľko ich počet sa stále zvyšuje. “Tohto roku nám bude chýbať na celom Slovensku tisíc učiteľov, do roku 2026 to bude viac ako 8-tisíc,” hovorí minister školstva Branislav Gröhling.
Do škôl preto povolávajú aj pedagógov na dôchodku. Na východe Slovenska najmä učiteľov fyziky, chémie, matematiky i dejepisu. “Som dva roky na dôchodku, odišla som školský rok pred príchodom kovidu. Myslela som si, či nebude nutné ešte počas dištančného vzdelávania riešiť problém s chýbajúcimi učiteľmi, respektíve ich nedostatkom. Prišlo to ale teraz. Vrátila som sa učiť dejepis pre druhý stupeň základnej školy,” približuje situáciu pani Zuzana, učiteľka dejepisu, ktorá sa za katedru vrátila z dôchodku.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku preto vyhlásil pohotovosť. Štrajkovú. V polovici júna sa v Bratislave bude konať protest, ktorého cieľom bude zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov školstva. Pavol Ondek, predseda školských odborárov zároveň dodáva, že žiadajú vládu o zvýšenie platov všetkých zamestnancov o 10 percent. „Priemerný hrubý plat za rok 2021 pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, v ktorom sú zahrnuté aj nárokové príplatky, osobné príplatky a odmeny, je 1387,10 eura a učiteľov na vysokých školách je 1959,69 eura,“ porovnáva údaje Ondek s hrubou minimálnou mzdou, ktorá od januára predstavuje 646 eur.
Od júla sa učiteľom zvyšujú platy o 3 %, vraj je to ale málo
“Upozorňujeme vládu a poslancov Národnej rady SR, aby sa školstvo pre nich stalo reálnou prioritou. Nestačí iba programové vyhlásenie vlády, v ktorom sú všeobecné slová o školstve. Je potrebné, aby deti v materských školách, žiaci v základných a stredných školách a študenti na vysokých školách mali zabezpečené čo najkvalitnejšie podmienky na vzdelávanie,“ reaguje Ondek na zvyšovanie cien energií a rastúcej inflácii.
Platy je potrebné jednak zdvihnúť kvôli vysokým cenám pre stále vyučujúcich pedagógov, ale i kvôli ich nedostatku, čím sa vraciame naspäť na začiatok. Podľa Ondeka je základom prosperujúceho školstva práve výučba a bez učiteľov školy nemôžu jestvovať.
Politické spory kameňom úrazu
Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, to záleží (ako vždy) od politikov. Aj v tomto prípade sú v spore opäť strany OĽaNO a SaS. Zatiaľ čo Gröhling sa chce k protestujúcim pridať a smerovať k ministerstvu financií, Matovič sa vraj pridá tiež a namieria si to k ministerstvu školstva. Podľa Matoviča totiž Gröhling zatiaľ otázku zvyšovania platov neotvoril ani na koaličnej rade, ani na rokovaní vlády. Zároveň dodáva, že SaS niekoľkokrát navrhol, odkiaľ by sa peniaze mohli na zvyšovanie platov učiteľov vziať. Ako dodáva, SaS to vraj zakaždým odmietla.
„Rokovali sme s ním (Igorom Matovičom) a dali sme mu kompletnú analýzu. Ale nič sa neudialo. Dokonca sme mali stretnutie s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministrami školstva a financií, predsedom parlamentného školského výboru Richardom Vašečkom, kde nám predseda vlády povedal, že síce nemá peniaze, ale on vidí prognózu do piatich rokov oživenia verejných financií,“ dodáva predseda školských odborárov Ondek.