Benzínky na Slovensku hlásia problémy s palivom. Niekde je nedostatok, niekde chýba úplne

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Viaceré čerpacie stanice naprieč Slovenskom hlásia výpadky paliva. Prvou bola čerpacia stanica v obci Pukanec, kde vylepili verejnosti oznam, že majú nedostatočné množstvo pohonných hmôt. Problémy hlásili aj z Rimavskej Soboty, Milosti pri Košiciach, v Jesenskom, vo Farnej, Revúcej či v Snine.

Pýtali sme sa ľudí v Snine, ako túto situáciu budú v prípade viacerých benzínok s nedostatkom paliva riešiť: “Neostane nám nič iné, ako cestovať autobusom a vlakom, snáď aspoň tie budú mať čo tankovať. Myslím si, že táto situácia sa dala očakávať a bolo iba otázkou času, kedy príde. Zatiaľ je to ale v pohode, kým ide o pár benzínok a nie o polovicu na celom Slovensku,” odpovedá Juraj.

Pridáva sa k nemu aj Rastislav, ktorý problém vidí aj z opačnej strany ako tankovanie do áut. “Problém bude aj na záhrade, keď nebudem mať čo naliať do píly. Neviem, či sa ešte niekedy prebudíme z tohto dnešného sna, ktorý žijeme už od marca 2020, keď nastal covid. Ostáva len dúfať, že potraviny a benzín budeme kupovať bez obáv pred každou cestou na nákup,” tvrdí.

Väčšie čerpacie stanice zatiaľ problémy s nedostatkom pohonných hmôt nehlásia. Zdroj FOTO: red

Väčšie benzínky problémy s nedostatkom paliva zatiaľ nehlásia

“Členovia našej asociácie žiadny mimoriadny problém neevidujú, čerpacie stanice našich členov sú stabilne zásobované, nakoľko naše členské spoločnosti si plnia všetky zmluvné záväzky, ktoré majú voči svojim zákazníkom a idú podľa obchodných podmienok a zmlúv, ktoré majú uzavreté,” reaguje Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu.

Slovnaft síce má aktuálne dvojmesačnú odstávku, nie je však reakciou na problémy. “Počas dvoch mesiacov intenzívnych prác Slovnaft odstaví, vyčistí, zmodernizuje a znovu uvedie do chodu 21 výrobných jednotiek rafinérskej aj petrochemickej časti. Hlavným cieľom je zníženie environmentálnej záťaže, zníženie dopadov energetickej náročnosti výroby ropných produktov a zvýšenie bezpečnosti zložitých technologických zariadení,” uvádza spoločnosť v tlačovej správe.

Nábeh posledných výrobných jednotiek je naplánovaný v druhej polovici júla. Plynulosť zásobovania siete čerpacích staníc a veľkoobchodných partnerov je počas odstávok zabezpečená.

“Celkové náklady na letnú časť plánovanej údržby presahujú 36 miliónov eur. Na piatich výrobných jednotkách sa uskutočnia zároveň investičné akcie do modernizácie zariadení na zlepšenie ich environmentálnych parametrov a zvýšenie bezpečnosti ich prevádzkovania. Celkovo budú v máji až júli dokončené investičné projekty v hodnote 25 miliónov eur,” približuje manažér riadenia projektov Slovnaftu Lukáš Noskovič.