Ako trojročný prišiel kvôli tumoru o oko. Prefíkaný detektív Columbo miatol ľudí okolo seba aj v súkromí

Peter Falk hral poručíka Columba celých 35 rokov. Zdroj FOTO: FB Columbo

Po celom svete ho ľudia poznajú ako poručíka Columba, jednoduchého, no prefíkaného detektíva, ktorý jazdí na rozpadávajúcom sa aute, chodí v starom baloniaku a jeho ženu nikdy nikto nevidel, aj keď o nej všetci všetko vedia. Americký herec Peter Falk mal české aj maďarské korene, jeho starým otcom bol svetoznámy maďarský spisovateľ a politik Miksa Falk.

Pochádzal z bohatej rodiny, jeho rodičia vlastnili v New Yorku obchod s oblečením. Petrov otec bol Poliak, mama mala česko-maďarské korene. Peter nemal počas dospievania ani len úmysel vydať sa na hereckú dráhu, zrejme aj pre svoj hendikep na tvári. V detstve mu totiž museli kvôli zhubnému tumoru vyoperovať oko, namiesto ktorého dostal sklené.

Peter Falk ako poručík Columbo so svojím verným psom. Zdroj FOTO: FB Columbo

Vyštudoval politické vedy. Kým sa stal finančným expertom, nejaký čas pracoval aj ako kuchár na obchodnej lodi. Neskôr sa popri práci úradníka vo voľnom čase venoval divadlu. Jeho výkony však boli natoľko presvedčivé, že učitelia z divadelného kurzu, ktorý navštevoval, mu odporučili, aby sa dal na herectvo a on tak vo veku takmer 30 rokov aj urobil. Jeho rodina z tohto nebola nadšená, zabrániť mu však nedokázali.

Petrov talent sa ukázal veľmi rýchlo. Hneď za svoj prvý film Vražda s.r.o. (1960) bol nominovaný na Oscara. O rok neskôr aj za výkon v komédii Plná kapsa zázrakov (1961). No až rola nezabudnuteľného policajta Columba, ktorý chodil v obnosenom baloniaku (mimochodom, ten Peter našiel doma a trval na tom, že bude dopĺňať charakter jeho postavy), mu priniesla doživotnú slávu. Za výkon v seriáli Columbo získal niekoľko cien Emmy a Zlatý glóbus. Postupne sa na seriáli podieľal aj ako režisér, scenárista a producent. Natočených bolo celkovo 69 častí, posledná v roku 2003.

Seriál Columbo má 10 sérií a spolu 69 častí. Zdroj FOTO: FB Columbo

V roku 1960 sa oženil s módnou návrhárkou Alice Mayovou, s ktorou si adoptovali dve dcéry. Po 16 rokoch manželstva sa však rozviedli. Krátko na to sa oženil s herečkou Sherou Daneseovou, ktorá od neho bola o 20 rokov mladšia a s ktorou tvoril pár 29 rokov (až do jeho smrti 23. júna 2011, mal vtedy 83 rokov). Bývali spolu vo veľkej usadlosti v Beverly Hills. Peter sa neraz vyjadril, že keď ide o milovanú ženu, jeho peňaženka je veľká a dokorán otvorená.

Vo voľnom čase veľa maľoval, najmä akty, o ktorých však vždy tvrdil, že si vyberá len modelky, ktoré nie sú pekné, aby mu táto záľuba nenabúrala manželský život.

Kariéru finančného experta vymenil za herectvo. Zdroj FOTO: FB Columbo

Po sérii stomatologických operácií a operácii bedrového kĺbu u Petra Falka prepukla Alzheimerova choroba. Posledné roky pred smrťou si už nespomenul ani na svoju legendárnu postavu, ktorú hral celých tridsaťpäť rokov.