Škandál na olympiáde! Športovkyni zakázali štartovať a pokúsili sa ju uniesť, lebo kritizovala režim

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) začal vyšetrovať prípad bieloruskej atlétky Krystiny Timanovskej. V nedeľu ju chcelo vedenie bieloruskej výpravy bez jej súhlasu poslať domov, pretože verejne kritizovala svoj tím. „Potrebujeme zozbierať všetky fakty, čo môže chvíľu potrvať,“ uviedol pre BBC hovorca MOV Mark Adams.

Medzinárodný olympijský výbor požiadal Bieloruský olympijský výbor, aby do utorka predložil svoju správu k incidentu. Poľsko medzitým udelilo Timanovskej humanitárne vízum, momentálne sa nachádza na poľskej ambasáde v Tokiu. Z Japonska by mala odletieť v stredu. Dvadsaťštyriročná Timanovská pred niekoľkými dňami zverejnila na Instagrame video, v ktorom kritizovala vedenie bieloruského olympijského tímu za to, že bez jej vedomia rozhodlo o tom, že bude štartovať aj v štafete 4×400 metrov.

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP

Vedenie bieloruskej výpravy ju následne chcelo poslať domov. Národný olympijský výbor to zdôvodnil tým, že nebola „v emociálnom a psychickom rozpoložení“ súťažiť. Timanovská to na Instagrame označila za lož a rozhlasovej stanici Euroradio povedala. „Len mi oznámili, aby som sa zbalila, pretože letím späť domov.“ Na letisku sa obrátila na japonskú políciu a odmietla sa vrátiť do Bieloruska. „Bol to kriminálny čin pokusu o únos športovkyne, ktorá kritizovala bieloruský režim. Akt agresie bieloruských bezpečnostných zložiek na území Japonska musí medzinárodné spoločenstvo rezolútne odsúdiť,“ vyhlásil predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki na Facebooku. Športový arbitrážny súd (CAS) zamietol Timanovskej odvolanie. Nepovolil jej účasť v pondelňajších rozbehoch na 200 metrov na OH v Tokiu po tom, ako ju zo štartovej listiny stiahol Bieloruský olympijský výbor.

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP

Dvadsaťštyriročná šprintérka podľa rozhodnutia CAS nepredložila dostatok dôkazov vo svoj prospech. V pondelok jej Poľsko udelilo humanitárne vízum. „Už je v priamom kontakte s poľskými diplomatmi v Tokiu. Poľsko spraví všetko, čo bude možné, aby jej pomohlo pokračovať v športovej kariére,“ napísal námestník poľského ministra zahraničia Marcin Przydacz na Twitteri. Dodal, že na Poľsko sa obrátila so žiadosťou o pomoc a východisko z „veľmi ťažkej“ situácie. Stanica TVN24 predtým informovala, že je „v bezpečí“ na pôde poľského veľvyslanectva v Tokiu. „Poľsko ponúka podporu bieloruským občanom, ktorí z politických dôvodov chcú územie Bieloruska opustiť alebo sa do Bieloruska nechcú vrátiť,“ uviedol Przydacz.