Čína na strane Ruska, sankcie uvalené na hlavu ruskej cirkvi aj Eurovízia na Ukrajine. Toto všetko sa v súvislosti s vojnou udialo uplynulý týždeň

Zdroj FOTO: Telegram

Ďalší vojnový týždeň je na konci, tu si môžete prečítať, čo významné sa okrem ďalších sankcií či posunu vstupu Ukrajiny do Európskej únie stalo.

Snaha Ukrajiny vstúpiť do Európskej únie je o krok ďalej, keď výkonný orgán EÚ odporučil udeliť Ukrajine štatút oficiálneho kandidáta. Ursula von der Leyenová napísala na Twitteri“Ukrajina jasne preukázala odhodlanie dodržiavať európske hodnoty a normy.” Lídri EÚ prijmú toto odporúčanie koncom mesiaca, no formalizácia členstva môže trvať roky.

Ukrajinskí predstavitelia kybernetickej bezpečnosti zaznamenali pokus o hackerský útok na miestne spravodajské kanály. E-maily so škodlivým softvérom sa dostali k 500 ľuďom na Ukrajine, mnohým rozhlasovým staniciam i webovým stránkam. Ukrajinský tím pre počítačovú pohotovosť varoval ukrajinské skupiny médií, aby sa vyhýbali klikaniu na správy propagujúce interaktívne mapy. Tie by totiž mohli obsahovať malvér. Ďalej uviedli, že sú mierne presvedčení, že útok by mohol súvisieť s ruskou hackerskou skupinou Sandworm, ktorú experti roky spájajú s veľkými ruskými kybernetickými útokmi na Ukrajine.

Ruský súd predĺžil vyšetrovaciu väzbu pre basketbalovú hviezdu WNBA Brittney Griner o ďalších 18 dní. Uviedla to ruská štátna tlačová agentúra. Ruské úrady zadržiavajú americkú športovkyňu pre drogovú trestnú činnosť od februára, keď sa jej na moskovskom letisku v batožine údajne našli náplne s obsahom kanabisového oleja. Hrozí jej 10 rokov za mrežami. Americké ministerstvo zahraničných vecí považuje jej zadržanie za neoprávnené a jej americký basketbalový tím informoval o snahe o jej prepustenia na slobodu.

Čínsky vodca Si Ťin-pching v telefonáte s prezidentom Putinom vyslovil podporu Rusku. Podľa čínskych medií mu povedal, že Čína je ochotná pokračovať vo vzájomnej podpore s Ruskom v otázkach súvisiacich so suverenitou, bezpečnosťou a otázkami všeobecného záujmu. Čína sa zdržala odsúdenia invázie na Ukrajinu. Išlo o druhý hovor medzi Putinom a Si Ťin-pchingom od februára, kedy sa obe krajiny dohodli na strategickom partnerstve.

V novom kole sankcií sa Spojené kráľovstvo zameralo na hlavu ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla za podporu vojny na Ukrajine. Britská ministerka zahraničných vecí uviedla, že Kirill opakovanie zneužíva svoje postavenie na ospravedlnenie vojny. Nové sankcie zahŕňajú aj ruskú komisárku pre práva detí Mariu Ľvovú-Belovú za jej údajnú účasť na násilnom odovzdaní a adopcii ukrajinských detí. Je obvinená z napomáhania nútenej adopcie 2 000 ukrajinských detí, ktoré boli poslané do Ruka.

Zdroj FOTO: Telegram

Tenisová asociácia USA sa rozhodla umožniť ruským hráčom súťažiť na tohtoročných US Open pod neutrálnou vlajkou. Generálny riaditeľ argumentuje tým, že rozhodnutie vyplynulo z obavy, že jednotliví športovci budú zodpovední za činy a rozhodnutia ich vlád. Povedal, že jeho skupina odsudzuje nevyprovokovanú a nespravodlivú inváziu na Ukrajinu. Wimbledon, ktorý sa začne koncom tohto mesiaca, účasť ruským tenistom zakázal. US Open sa koná v auguste.

Rusko zakázalo vstup do krajiny desiatkam britských novinárov, bezpečnostným predstaviteľom aj analytikom. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí ich obvinilo zo šírenia nepravdivých informácií o Rusku. Tiež uviedlo, že tak koná v reakcii na sankcie Spojeného kráľovstva. Čierna listina zahŕňa 29 ľudí z britských organizácií ako je BBC, Sky News, Guardian a ďalších 20 ľudí spojených s obranným priemyslom.

Plánovaná evakuácia civilistov z obliehaného krajinského mesta Severodoneck bola prerušená, nakoľko Rusko pokračuje v pomalých postupoch v okolí mesta. Rusko oznámilo, že v stredu otvorí humanitárny koridor z mesta. Stovky civilistov a ukrajinských vojakov sa údajne skrývajú v chemickom závode. Severodoneck je posledné veľké mesto vo východnej časti Luhanskej oblasti, ktoré je stále pod čiastočnou ukrajinskou kontrolou.

Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva uvádza, že tento rok sa nezožne 6 miliónov akrov ozimných plodín vrátane pšenice a jačmeňa, ktoré boli vysadené na jeseň. Nezozbierané plodiny môžu mať hodnotu až 1,4 miliardy dolárov. Ukrajina má v krajine viac ako 23 miliónov ton obilia, ktoré uviazlo v skladoch, pretože ruské vojnové lode v Čiernom mori blokujú export. Očakáva sa, že farmári začnú so zberom pšenice a jačmeňa v najbližších týždňoch. Obávajú sa však, že bez ďalšieho skladovania úroda zhnije.

Lídri Francúzska, Nemecka, Talianska a Rumunska sa stretli v Kyjeve s prezidentom Zelenským. Vyjadrili podporu Ukrajine pri odrazení ruskej invázie i ceste Ukrajiny k členstvu v Európskej únii. Zelenskyj obvinil Francúzsko, Nemecko a Taliansko, že nerobia dosť na obranu Ukrajiny. Medzi novými sľúbenými balíkmi pomoci sa francúzsky prezident Macron zaviazal poslať do krajiny viac delostreleckých zbraní namontovaných na nákladných autách. Vedúci predstavitelia Európskej únie pricestovali do Kyjeva vlakom. Navštívili tiež Irpiň, kde Macron uviedol, že je tam naozaj vidieť známky masakrov.

Ukrajina vyhrala tohtoročnú hudobnú súťaž Eurovízia, ale budúci rok ju nebude organizovať kvôli vojne. Európska vysielacia únia, ktorá prevádzkuje Eurovíziu, oznámila, že usporiadanie budúcoročnej súťaže na Ukrajine je nerealizovateľné. Británia, ktorá tohto roku skončila druhá, je teraz možným hostiteľom. Ukrajinský minister kultúry nesúhlasí s rozhodnutím a zverejnil vyhlásenie, v ktorom žiada ďalšie rokovania o usporiadaní Eurovízie 2023 na Ukrajine.