Prečo má Ukrajina také problémy s realizáciou mobilizácie do armády? Niekoľko objasnení sa nám pokúsil dať korešpondent redakcie 24dnes.sk z Odesy.
Nútená mobilizácia mužov na Ukrajine sa stala dôležitou témou v kontexte prebiehajúcej vojny s Ruskom, najmä po rozsiahlej invázii vo februári 2022.
Mobilizácia mužov na Ukrajine je upravená zákonom, v poslednom čase však vzbudila mimoriadnu pozornosť kvôli intenzite ruských nepriateľských akcií a potrebe doplnenia radov Ozbrojených síl Ukrajiny.
HLAVNÉ ASPEKTY MOBILIZÁCIE
1. Legislatívny rámec:
– Ukrajina má systém všeobecnej vojenskej služby pre mužov vo veku 18 až 60 rokov. Vojenská legislatíva ustanovuje povinnú brannú povinnosť občanov na vojenskú službu v prípade potreby vrátane záložníkov.
– Dekrét prezidenta Ukrajiny z 24. februára 2022 č. 69/2022 zaviedol stanné právo, ktoré zahŕňa úplnú mobilizáciu obyvateľstva vrátane mužov vo vojenskom veku.
2. Proces mobilizácie:
– Mobilizácia sa uskutočňuje v niekoľkých etapách, počnúc dobrovoľným náborom a končiac povinným odvodom.
– V územných regrutačných strediskách sa občania spočítavajú a verbujú, ako aj rozdeľujú medzi vojenské jednotky. V niektorých prípadoch bezpečnostné zložky vykonávajú overovacie činnosti na identifikáciu osôb, ktoré sa vyhýbajú brannej povinnosti.
3. Problémy:
– Jedným z dôležitých problémov je vyhýbanie sa mobilizácii. Mnoho mužov sa snaží vyhnúť odvodom, čo vedie k zvýšenej kontrole zo strany úradov.
– Boli zaznamenané početné prípady, kedy zamestnanci TCK (regrutačné strediská v UA) za účasti bezpečnostných zložiek pristúpili k nátlakovým metódam na zabezpečenie realizácie mobilizačných plánov. To vyvolalo verejnú nespokojnosť a kritiku, a to aj zo strany organizácií pre ľudské práva.
– Zložitá situácia na fronte si zároveň vyžaduje neustále dopĺňanie Ozbrojených síl Ukrajiny, čo zvyšuje tlak na mobilizačný systém.
Ako situáciu komentuje miestny právnik
Zadržanie osoby povinnej za vojenskú službu s použitím fyzickej sily je nezákonné a porušuje pravidlá správania sa. Iba policajti majú právo zadržať a poslať osobu do TCK, spísať o tom záznam, že určitá osoba odmietla doplniť alebo poskytnúť jej údaje potrebné pre odvod.
„Samotný zamestnanec TCK nemá právo násilím zadržiavať a eskortovať osoby do TCK. V súlade s tým je takýto úkon zo strany príslušníka TCK proti osobe nezákonný.“
Osobu je možné zadržať, avšak nie z akéhokoľvek dôvodu, ale len vtedy, ak osoba odmietne prijať predvolanie alebo sa už dopustila správneho deliktu.
Ako by mal potom vyzerať zákonný algoritmus?
*porušenie zákona musí byť zaznamenané v protokole;
*zaznamenaný čas zadržania;
*osoba má právo informovať o svojom pobyte;
* osoba má právo kontaktovať právnika telefonicky (ak je k dispozícii).
Koniec koncov, zadržanie nemôže trvať dlhšie ako tri hodiny – priame zadržanie v TCK. Existuje však veľa prípadov, keď sú ľudia zadržaní na jeden deň alebo dokonca viac – to je hrubé porušenie a nezákonné.
4. Sociálne a psychologické aspekty:
– Mobilizácia má významný vplyv na sociálnu štruktúru spoločnosti. Rodiny čelia odlúčeniu od hlavy rodiny, čo spôsobuje stres a úzkosť.
– Dôležité je brať do úvahy aj psychický stav mobilizovaných, z ktorých väčšina je na vojnové podmienky nepripravená. Chýba im motivácia, na čo sa sťažujú i velitelia jednotiek nachádzajúcich sa v bojovej zóne.
5. Reakcia spoločnosti:
– Ukrajinská spoločnosť je rozdelená, pokiaľ ide o mobilizáciu. Na jednej strane značná časť obyvateľstva podporuje mobilizáciu ako nevyhnutné opatrenie na ochranu krajiny.
– Na druhej strane narastá nespokojnosť s metódami, ktoré úrady používajú, a s podmienkami, v ktorých sa muži-branci nachádzajú.
Ide o kontroverznú tému
Silová mobilizácia mužov na Ukrajine je aj naďalej zložitou a kontroverznou témou. Je potrebné zabezpečiť obranyschopnosť krajiny, ale spôsob, akým sa deje, spôsobuje značné sociálne napätie a psychologické problémy. Je dôležité, aby proces mobilizácie prebiehal v rámci zákona a s prihliadnutím na práva občanov, čo minimalizuje negatívne dôsledky a zabezpečí obranu Ukrajiny zoči-voči prebiehajúcej agresii.
Autor: bob, zdroj: korešpondent 24dnes.sk UA/Odesa
- Rozpočet Kremľa na rok 2025: Na tri dni plánovaný „blickríg“ proti Ukrajine niečo stojí. Výdavky na „obranu“ sú tajné, ale kolosálne
- V Česku vládna kríza, na Slovensku tiež, v Maďarsku to Viktor „drží v rukách“ a v Rakúsku vyhrali kryptonáckovia
- Vojny už majú dosť aj samotní Rusi, viac ako polovica si želá mier, ukazuje prieskum. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Entity uniesli našich skvelých politikov a do parlamentu napchali ich kópie. Veď taký Fico nikdy nechcel dvíhať DPH
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie