Na 113 ročnej lodi čistia oceán od plastov. Hľadajú spôsob, ako dať odpadkom nový život

Steve a Monika sú mladí aktivisti, ktorí sa plavia po mori a zbierajú plasty. FOTO Clean Ocean Sailing

Partneri Steve Green a Monika Hertlová sa plavia v okolí britského pobrežia a čistia pláže od plastov, ktoré v ňom zanechali nezodpovední návštevníci. Ich organizácia Clean Ocean Sailing organizuje expedície za účasti dobrovoľníkov, a tak priamou aktivitou bojujú za lepšie životné prostredie.

The Annette

Tak sa volá dvadsať metrov dlhá loď, ktorá bola postavená v roku 1908. Monika a Steve ju vlastnia 13 rokov a za tento čas na nej vyzbierali stovky kíl plastového odpadu. Loď ponúka dvojlôžkové kajuty a je vybavená modernými navigačnými systémami. „Plavíme sa s Annette po európskych moriach. Veslujeme a plavíme sa okolo pobrežia a navštevujeme malé neprístupné pláže, kde zbierame odpadky. Zaznamenávame to, čo nájdeme, spolupracujeme s výskumníkmi a ďalšími aktivistami, aby sme pomohli dosiahnuť zmeny v dopadoch ľudstva na prírodu,“ vysvetľujú dôvody svoje plavby. No zbieraním plastov ich aktivita nekončí. Zaoberajú sa tiež triedením a následnou recykláciou, organizujú workshopy, recyklačné dielne, kde spolupracujú s výskumníkmi, vedcami, aktivistami a umelcami a hľadajú spôsob, ako „dať odpadkom nový život“.  Hlavným cieľom je zábava a tvorivosť. No tým sekundárnym a oveľa dôležitejším je upozorniť na problematiku nadmerného používania plastov, informuje stránka www.cleanoceansailing.com.

Loď, postavená v roku 1908, má 55 ton a meria 20 metrov. Nazvali ju The Annette. FOTO Clean Ocean Sailing
Ročne sa do oceánu dostane až 12,7 miliónov ton plastu. FOTO Clean Ocean Sailing

Ocenenie od britského premiéra

Iniciatíva Clean Ocean Sailing nezostala nepovšimnutá. Britský premiér Boris Johnson udelil mladému páru ocenenie Points of Light, ktoré vyzdvihuje prácu dobrovoľníkov. „Je obrovskou tragédiou, že sa naše moria menia na plávajúce skládky odpadu, ktorý dusí podmorský svet a znečisťuje vodu chemikáliami. Preto som bol nadšený z vašej expedície na zrekonštruovanej lodi Annette, v ktorou zbierate stovky kilogramov odpadu,“ napísal premiér v otvorenom liste.

Monika a Steve verejne žiadajú o rozsiahlejšie zapojenie vlády do podobných aktivít, ale tiež k zodpovednejšiemu prístupu veľkých firiem. Sledujte ich web stránku, kde pravidelne zverejňujú videá z expedícií, ale aj o úspechoch, ktoré v oblasti ekologických aktivít dosiahli.