Slovák zostrojil elektronický fonendoskop. Česi ho v nemocnici používali počas druhej vlny pandémie

Na snímke fonendoskop. Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

Pandémia nás prinútila k novým vynálezom či vylepšeniam určitých prístrojov, a to najmä tam, kde je to najviac potrebné. Jedným z nich je elektronický fonendoskop, ktorý môže nájsť využitie aj pri výučbe budúci lekárov, či už v rozvojových krajinách, ale aj vo vesmíre.

Pre TASR to uviedol slovenský lekár Aleš Svoboda, ktorý fonendoskop zostrojil. Aktuálne pôsobí na Klinike anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

Zdravotníci to počas pandémie nemali jednoduché, predovšetkým nie na covidovom oddelení. Prácu im sťažovali celotelové obleky, ktoré im znemožňovali použitie základných lekárskych nástrojov.  „Normálny fonendoskop si vyžaduje, aby sa tie olivky – tie silikónové guľôčky na konci – dali do uší, čo v tých ochranných oblekoch nebolo možné,“ približuje Svoboda, ktorý zostrojil zariadenie Elfon svojpomocne doma.

Ilustračná snímka. FOTO Wikipedia.com

Jeho elektronický fonendoskop funguje na princípe premeny zvuku tlkotu srdca či pracujúcich pľúc na elektrický signál. Ten si zdravotník následne vypočuje na veľkých slúchadlách, ktoré si dokáže nasadiť na hlavu a uši aj cez ochranný oblek.

Ako Svoboda vraví, podobné zariadenia už vo svete existujú, problémom je, že na Slovensku a v Česku boli tieto prístroje v čase začiatkov pandémie nedostupné preto si museli lekári pomôcť sami. Navyše, množstvo prístupných elektronických fonendoskopov si okrem toho vyžaduje pre správne fungovanie smartfón s príslušnou aplikáciou.

Ilustračná snímka. FOTO TASR/AP

Svobodove zariadenie je jednoduché, nemá náročnú údržbu a disponuje niekoľkomesačnou výdržou batérie. Keď sa prototyp osvedčil v praxi, vyrobil doktor Svoboda spolu s kolegami viac kusov. Ku koncu druhej vlny pandémie sa na Motole využívali už až dve desiatky týchto prístrojov.

Testovanie zariadenia

Aj napriek tomu, že covidové oddelenie v najväčšej českej nemocnici je už zatvorené, elektronický fonendoskop môže nájsť využitie aj inde.

Minulý mesiac bol testovaný v podvodnom laboratóriu v rámci českého projektu Hydronaut, ktorý v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) simuluje pobyt vo vesmíre. Zariadenie slúžilo na monitorovanie zdravotného stavu skupiny počas ponoru.

Fonendoskop využívaný bežne v medicíne. FOTO Wikipedia.com

Prístroj umožňuje z vyšetrenia zhotoviť zvukový záznam, ktorý je možné potom upravovať a posielať cez internet, môže mať svoje využitie aj pri výučbe či zdravotnej starostlivosti na diaľku.

Momentálne stále fungujeme v klasickom režime, že lekár vždy príde za pacientom osobne, čo samozrejme má svoj zmysel, keď to je indikované, ale požiadavky na zdravotnícky systém stále narastajú a ten nie je vždy schopný ich v plnej miere naplniť,“ vysvetľuje Svoboda. A práve toto zariadenie môže odľahčiť preťažený zdravotnícky systém, pretože je možné ho použiť na diaľku, či dokonca umožňuje poskytnúť starostlivosť na odľahlých miestach v rozvojových krajinách.

 „Zariadenie už ako zdravotnícku pomôcku oficiálne eviduje aj český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL),“ dodáva na záver Aleš Svoboda.