Ako prvý človek dosiahol najjužnejšie miesto Zeme. Bádateľ Amundsen si však pripísal viaceré prvenstvá

Roald Amundsen v roku 1925. Zdroj FOTO: Wikimedia Commons

Bol priekopníkom polárneho výskumu. Nórsky bádateľ Roald Amundsen ako prvý zdolal južný pól. Ušlé prvenstvo z nezdolania severného pólu mu však nedávalo spávať, tak si predsa len pre svoje víťazstvo na túto stranu Zeme neskôr priletel a ako prvému sa mu severný pól podarilo preletieť na vzducholodi. Po nórskom bádateľovi je pomenovaný aj obrovský kráter na južnom póle Mesiaca.

Roald Engelbregt Gravning Amundsen sa narodil v roku 1872 v nórskom meste Borge v rodine námorných kapitánov. Od detstva sníval o tom, že keď vyrastie, bude z neho polárny bádateľ. Od tohto úmyslu sa ho všemožne snažila odviesť jeho mama, ktorá chcela, aby sa z neho stal lekár. Medicínu aj začal študovať, keď však jeho mama zomrela, zo školy odišiel a vybral sa na more. Tam pôsobil ako kormidelník námorných lodí a postupne sa zúčastňoval polárnych výprav.

V rokoch 1903 až 1906 už Amundsen viedol svoju prvú expedíciu, počas ktorej uskutočnil severozápadný priechod medzi Atlantickým oceánom a Tichým oceánom, počas výpravy určil pozíciu severného magnetického pólu.

Amundsen v roku 1909. Zdroj FOTO: Wikimedia Commons

Ako ďalšiu métu si stanovil zdolať severný pól. O prvenstvo ho však v roku 1999 pripravili Američania Robert Peary a Frederick Cook, čo bol preňho dôvodom vydať sa iným smerom – k južnému pólu v Antarktíde.

Amundsen sa na túto expedíciu vybral po dovtedy nepreskúmanej ceste, spolu so svojim tímom prekonal nebezpečné trhliny, zdolali 3000-metrové stúpanie až dosiahli zaľadnené náhorné planiny. Za 99 dní prešli až tritisíc kilometrov. Dňa 14. decembra 1911 dosiahli južný pól a vztýčili na ňom nórsku vlajku.

Vztýčenie nórskej vlajky na južnom póle, rok 1911. Zdroj FOTO: Wikimedia Commons

Sen o prvenstve v dosiahnutí severného pólu ho zrejme oberal o pokojný spánok. Rozhodol sa preto, že si z tohto miesta Zeme zoberie celkom iné víťazstvo. Na jar v roku 1926 velil expedícii, ktorá uskutočnila prvý prelet Arktídy na vzducholodi Norge. Išlo o let z Európy do USA. Amundsen sa tak stal prvým človekom, ktorému sa prelet najsevernejšieho bodu planéty skutočne podaril. 

O dva roky neskôr, 18. júna 1928, sa však polárnemu bádateľovi stal práve severný pól osudným. Zahynul počas záchrannej akcie, keď sa jeho lietadlo v hmle zrejme zrútilo do Severného ľadového oceána. Telo Roalda Amundsena ani ostatných členov posádky sa nikdy nenašlo, vyplavené boli len niektoré časti ich lietadla.

Roald Amundsen, svetoznámy bádateľ. Zdroj FOTO: Wikimedia Commons

Amundsenove meno nesie aj americká vedecká stanica na južnom póle, pri pobreží Antarktídy po ňom pomenovali okrajové more Tichého oceánu (Amundsenove more) a nórske vojenské námorníctvo po ňom nazvalo jednu zo svojich bojových lodí HNoMS Roal Amundsen.