Meryl Streepová dosiahla rekord v počte nominácií na Oscara. V detstve ju mnohí vnímali len ako „nemotorného chlapca“

Meryl Streepová. Zdroj FOTO: Instagram MS

Mala len tridsať rokov, keď získala svojho prvého Oscara za strhujúci výkon vo filme Kramerová vs. Kramer. Už v pomerne mladom veku sa tak Meryl Streepová zapísala do zlatého fondu svetovej kinematografie.

Meryl Streepová, vlastním menom Mary Louise Streep, sa narodila 22. júna 1949 (dnes oslavuje svoje 73. narodeniny) ako jediná dcéra do rodiny farmaceutického manažéra, jej mama bola editorka a umelkyňa. Má dvoch mladších bratov – Dana a Harryho. Meryl vyrastala v Bernardsville v New Jersey, kde navštevovala Bernards High School. Karina Longworth ju opísala ako „nemotorného chlapca s okuliarmi a kučeravými vlasmi“, ale poznamenala, že Meryl sa rada predvádzala pred kamerami, ktoré vznikali v rodinnom kruhu už od mladého veku.

Meryl pôvodne chcela študovať operný spev, ale už na strednej škole v nej vzbĺklo zanietenie pre činohru. Veľmi skoro preukázala schopnosť napodobňovať akcenty a rýchlo si zapamätať všetky ich jazykové a vetné spojenia. Na divadelných doskách sa cítila ako doma a okamžite sa stala hviezdou školy.

Vo filme Diabol nosí Pradu ako nezabudnuteľná Miranda. Zdroj FOTO: Instsgram MS

Jej prvá dôležitá, aj keď malá rola, bola vo filme Júlia. Jej druhým výrazným filmom bol Lovec jeleňov (1978), za ktorý získala prvú nomináciu na Oscara. Nasledujúci rok túto cenu získala za film Kramerová vs. Kramer, kde si zahrala po boku Dustina Hoffmana.

Druhého Oscara získala v roku 1982 za hlavnú rolu vo filme Sofiina voľba. V roku 2012 získala po tridsiatich rokoch tretieho Oscara za úlohu bývalej premiérky Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Margaret Thatcherovej v životopisnom filme Železná lady.

Pôvodne chcela študovať operný spev. Zdroj FOTO: Instagram MS

Celkovo získala troch Oscarov, je osemnásobnou držiteľkou Zlatého glóbusu, dvojnásobná držiteľka Ceny Emmy a Ceny BAFTA, pričom v počte nominácií dosiahla rekord v histórii kinematografie, bola nominovaná celkom 21-krát.

Meryl je považovaná za jednu z najlepších herečiek v dejinách. Vyznačuje sa neuveriteľne prirodzeným stvárnením akejkoľvek filmovej postavy – či už ide o výrazné charaktery, alebo komediálne úlohy. Svoj hlas prepožičala niekoľkým dabovaným postavám, napr. v seriáli Simpsonovci dcére reverenda Timothyho Lovejoya.

Na Oscara bola nominovaná 21-krát, troch napokon aj získala. Zdroj FOTO: Instagram MS

Meryl bola zasnúbená so svojím filmovým kolegom Johnom Cazalom, ktorý zomrel v marci roku 1987 na rakovinu kostí. Pol roka po jeho smrti si vydala za sochára Dona Gummera, s ktorým majú štyri deti – tri dcéry a jedného syna. Dcéra Mamie sa stala tiež herečkou.

Medzi najznámejšie filmy Meryl Streepovej bezpochyby patria aj Smrť jej pristane, Dom duchov, Diabol nosí Pradu a ďalšie iné.