Novoobjavený ostrov je najsevernejšou pevninou. Pozrite sa, čo sa na ňom nachádza

Najsevernejší ostrov sveta Qeqertaq Avannarleq. FOTO TASR/AP In this photo provided by Morten Rasch on Saturday, Aug. 28, 2021, a view of the newly discovered Island, off the coast of Greenland. A team of Arctic researchers from Denmark has discovered accidentally during an expedition what they believe is the world’s northernmost island, located off the coast of Greenland. The yet-to-be-named island is 780 meters north of Oodaaq, an island off Cape Morris Jesup, the northernmost point of Greenland and one of the most northerly points of land on Earth. (Morten Rasch via AP)

Vedci objavili pri pobreží Grónska ostrov, o ktorom tvrdia, že je najsevernejšou pevninskou plochou na svete. Neveľký ostrov objavil dánsko-švajčiarsky vedecký tím v júli počas výskumnej expedície.

Cieľom vedcov bolo získať vzorky z iného arktického ostrova Oodaaq, ktorý bol známy od roku 1978 ako najsevernejšie situovaný ostrov sveta. Keď si preverili svoju polohu, zistili, že sa nachádzajú o 780 metrov ďalej.

Dosiaľ nepomenovaný ostrov má rozmery 60 x 30 metrov a predstavuje k severnému pólu najbližšie umiestnený pevninský bod, uviedli vedci po tom, ako objav prekonzultovali s ďalšími odborníkmi, informuje stanica BBC.

Ostrov je bez vegetácie; pozostáva z blatistého povrchu, zvyškov morény a okrajového morského ľadu. Vedci uviedli, že chcú odporučiť, aby ostrov dostal meno Qeqertaq Avannarleq, čo v grónčine znamená „najsevernejší ostrov“.

Grónsko je autonómne arktické územie, ktoré patrí Dánsku. V roku 2019 si získalo mediálnu pozornosť, keď bývalý americký prezident Donald Trump vyhlásil, že USA majú záujem Grónsko odkúpiť. Kodaň to označila za „absurdné“.