Talent je len percento úspechu, zvyšok je tvrdá práca, vraví herec Fero Balog, ktorý vyrástol v detskom domove

Jeho matka sa ho vzdala kvôli finančným a rodinným problémom, a tak svoje detstvo strávil v detskom domove. Foto: Archív FB Matka sa ho vzdala kvôli finančným problémom, a tak svoje detstvo strávil v detskom domove. Foto: Archív FB

Od narodenia putoval Fero Balog z jedného detského domova do druhého, a tak mu na šťastné detstvo už nezostalo. Tam, kde mu sudičky ubrali, tam mu osud nadelil umelecké vlohy. Dnes je z neho úspešný herec.

František Balog sa narodil v Prešove. Už po narodení bol umiestnený do dojčenského ústavu v Prešove. „Keďže moja mama sa ma vzdala kvôli finančným a rodinným problémom, odvtedy som ju nevidel,“ smutne spomína Fero Balog. Ako trojročného ho premiestnili do detského domova Slon v Šarišských Michaľanoch, kde zotrval až do svojich 25 rokov. Jeho pobyt v detskom domove Slon bol osudový, pretože vďaka nemu sa dostal do spoločnosti, kde získal vzdelanie a prácu, ktorá ho dnes napĺňa. „Od malička som bol vedený umeleckým smerom, preto sa aj moja cesta uberala týmto smerom. Mali sme skvelých vychovávateľov a vychovávateľky a naozaj úžasnú riaditeľku Evičku Džodlovú, ktorá celý detský domov riadila najlepšie, ako vedela,“ opisuje vtedy ešte skrytý talent.

Ako malý chlapec sníval o tom, že raz bude spevákom. „Od malička som spieval. V podvedomí som stále veril, že raz budem stáť na veľkých javiskách, a to sa mi aj splnilo.  Ale chcel som byť skôr taký repeťák. Stále sme v domove pozerali reláciu Repete, takže odtiaľ som bral inšpiráciu a počúval som kazety Roba Kazíka či Otta Weitera,“ spomína.

Fero Balog v detskom domove. Fot acrchív : FB
Ferko Balog v detskom domove. Foto: Archív FB

Po základnej škole stále netušil, kam pôjde študovať. Rozhodli však vychovávatelia. „Vraj som bol dosť mľandravý, stále mi niečo padalo z rúk, vždy som o niečo zakopol. Myslel som si, že hotelovka v Prešove bude pre mňa to pravé. Štúdium ma po prvom ročníku začalo veľmi baviť. Dokonca som si myslel, že sa tomu budem aj venovať. Bola to náročná škola, ale po čase som sa do toho dostal a potom to už išlo ako po masle,“ usmieva sa Fero.

Po maturite na hotelovej škole sa predsa len jeho cesta začala uberať umeleckou dráhou, a tak sa prihlásil na ďalšiu strednú školu. Vtedy ešte rómske konzervatórium v Košiciach. „Mal som výborného pedagóga herectva Miloša Cymbala, ktorý ma infikoval divadelným umením. Začal som sa tomu venovať naplno a tušil som, že sa tomu budem venovať celý život. Po druhej maturite som sa prihlásil na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Vtedy prvýkrát v histórií VŠMU otvárali odbor muzikálové herectvo. Tak som skúsil, aj keď som mal malú dušičku, či to zvládnem,“ spomína na svoje začiatky mladý umelec a dodáva: „Prijímacie skúšky trvali tri dni. Nakoniec sa všetko podarilo a v počte bodov som skončil na prvom mieste. Tak sa začal písať môj príbeh na umeleckej báze.

Štúdium na VŠMU bolo náročné. Skúšalo sa od rána do rána. „Profesori na nás kládli vysoké nároky, tak sme museli byť vždy pripravení a sústredení na prácu. Bol som v ročníku p. prof. Ingrid Timkovej a prof. Vladimíra Strniska,“ spomína František. Už počas prvého ročníka dostaval zaujímavé ponuky na hosťovanie do divadiel. „Bolo to krásne obdobie. No myslím si, že herectvu sa nedá naučiť, to jednoducho človek musí mať v sebe. Na škole vás len naučia základnému remeslu. Avšak talent nestačí. Talent je len 1 percento úspechu, zvyšok je tvrdá práca a schopnosť rozvíjať sa a herecky rásť,“ prezrádza tajomstvo svojho úspechu.

Fero Balog v divadelnom predstavení. Foto: Archív FB

V súčasnosti je František Balog členom činohry Štátneho divadla v Košiciach. „Už od roku 2010 dostávam krásne herecké príležitosti. V kolektíve sme super partia, skoro ako rodina. Istým spôsobom je to moja rodina. Okrem toho som v roku 2016 založil aj svoje vlastné Divadlo Actor Košice, kde robíme svoje projekty. Práve v tomto divadle vznikla aj moja autorská monodráma Róm z perinky alebo Enter the Majority, ktorá mala už 75 repríz. V tomto divadle som sa dal aj na réžiu, keďže sčasti máme aj ochotnícke divadlo Actor, takže začal som sa amatérsky venovať práve réžii,“ vysvetľuje. 

V rámci Divada Actor Košice sa im podarilo zrealizovať veľa projektov a vycestovať aj do zahraničia. Vznikli veľmi pekné spolupráce aj s inými divadlami na Slovensku a aj v zahraničí. Najmä v  Budapešti a Prahe. Práve v týchto dňoch chystajú multižánrový festival i workshopy pre verejnosť, kde si ľudia môžu prísť vyskúšať divadlo, tanec, spev a mnoho iného. „Chystáme aj novú inscenáciu Helverova noc. Máme toho v programe veľa. Mimo toho sme založili aj rómsky inštitút PárnoKalo Slovakia, ktorý sa zameriava na rómske projekty vzdelávania prostredníctvom funny art workshopov. Práve prebieha rezidenčný projekt s rómskymi deťmi a dorastom z Luníka IX a s detskými domovmi v rámci projektu po stopách Kala Danta KAIR, ktorého súčasťou som ja a Dominika Badžová ako umeleckí lektori. Takže celé leto sme v tvorivom móde,“ nadšene opisuje všestranný umelec. 

František s priateľkou. Foto: Archív FB

Ferkovi sa sny pomaly plnia. „Mám svoje divadlo, projekty, skvelých ľudí okolo seba. Teraz sa mi plní ďalší. Mám nádhernú a skvelú priateľku, ktorá mi nedávno oznámila, že čakáme dieťa. Je to niečo neskutočné. Začínam si zakladať rodinku so ženou, ktorú milujem a ktorá miluje mňa a vrcholom našej lásky je dieťatko,“ uzatvára Fero, ktorý pomaly ale isto ide za svojim šťastím.