Komentár Petra Nôtu – 3. časť Odbory na obojku: Skupinka, ktorá má cez odbory aj politický výtlak

Inevstigatívny novinár Peter Nôta. FOTO Archív PN

Tému odborov som rozdelil do troch častí. V prvej časti som poukázal na to, kam zmizol majetok odborov (viac sa dočítate na tomto odkaze). V druhej časti som sa venoval novým odborom a ich prepojeniu do politickýxh štruktúr (viac sa dočítate na tomto odkaze).

Odborársky biotop vykazuje aj ďalšie anomálie. Členom progresívnej apolitickej a demokratickej SOS majú byť aj odbory AIOS. Pôsobia u zamestnávateľov ako Schaeffler, Jaguar Land Rover, Eissmann, Wüstenrot, Amazon, SSE, daňová, resp. finančná správa (viac TU a TU), inšpektorát práce BA (viac TU). Na jednej strane súkromný sektor, na druhej zaujímavý výber verejného sektora. Tento vykazuje prieniky s činnosťou odborov. Konflikty záujmov sú tu rozhodne témou a ak by sme chceli, môžeme sa zamyslieť nad možnosťou efektívnej kontroly toku informácií. 

Najnovšie sa im darí aj na ministerstve zdravotníctva (viac TU), kde sa im podarilo dohodnúť finančnú odmenu v prípade nevyčerpania zmluvného nároku na uvoľnenie odborárskych funkcionárov. Rozumej – pri ich aktivite pod zákonným nárokom Ministerstvo zdravotníctva SR vyplatí finančné prostriedky priamo odborovej organizácii AIOS, ale aj tradičným odborom zlúčeným v KOZ. V centrálnom registri zmlúv vykazuje táto dohoda hodnotu 0 eur. Podpísal ju Eduard Heger. O akú sumu sa v skutočnosti bude jednať, je nemožné vyčísliť. Zmluva síce obsahuje informáciu, že môže ísť o malú refundáciu v rozsahu maximálne 5 hodín mesačne na jedného odborárskeho funkcionára, avšak počet funkcionárov v zmluve už limitovaný nie je. Počet oznamuje neskôr predseda odborovej organizácie ministerstvu, výška sadzby sa odvíja od neuvedeného priemerného zárobku neznámych funkcionárov odborov. Určenie počtu funkcionárov je výhradne v kompetencii interných dokumentov danej odborovej organizácie.    

Tento zväz má zrejme politický výtlak. Ako sídlo sa uvádza Staré Grunty 158 v Bratislave (viac TU). Na skok od čísla 162, ktoré je uvedné ako adresa advokáta Henricha Dušeka (viac TU).  Keďže ako majiteľ domény AIOS.sk je uvedená Advokátska kancelária JUDr. Henrich Dušek, s.r.o., zrejme to nebude náhoda (viac TU, pôvodne funkčná adresa, archivovaná napr. na archive.org). Obzvlášť, ak manželka tohto pána sedí aj
v predsedníctve už v predtým spomenutej Labour Law Association / Asociácie pracovného práva s rovnakou adresou ako SOS. Viacero zdrojov mi potvrdilo, že táto pani zastupuje množstvo odborových organizácií. Zaujímavý je ale fakt, že zastupuje jednak také, ktoré spadajú pod hlavičku SOS a AIOS, ale aj im konkurenčné tradičné odbory zlúčené v KOZ. Jedná sa predovšetkým o bankové odvetvie a dopravu. Odborový zväz AIOS má na svojej oficiálnej internetovej stránke aios.sk v časti aktuality posledný a jediný príspevok z 1.4.2019. V celej verejne prístupnej časti ich stránky nie je spomenuté jediné meno akejkoľvek fyzickej osoby. Ani v kontaktoch. Facebookový profil zväzu samotného sa mi tiež nepodarilo nájsť. Podobné množstvo informácií pre členov odborov nájdete na schránkach. Cítite ten nový puch? Vitajte v novom formáte slovenskej tripartity. Tá stará bola problém. Toto je jeho vyriešenie.

Ako v praxi vyzerá odborárske vyjednávanie kolektívnej mzdy, keď sa v jednej firme zbehne viacero odborových organizácií, zachytil na kameru aj aktivista Martin Daňo. Zámerne nepoužijem iný výraz ako aktivista. V čase, keď sa ešte hral viac na odborára ako na podnikateľa s nedoplatkami na daniach v desiatkach firiem, vyjednával aj u štátneho dopravcu ŽSR. Tam spôsobil zmätok, lebo zásadne nesúhlasil s požiadavkami ostatných odborových organizácií, s ktorými sa dostal do ostrého konfliktu, v prieťahoch sa im vyhrážal, že v budúcnosti so sebou prinesie ako vyjednávačku pani Kucherenko (viac TU, min. 50:28-50 -manželka Dušeka Schuszteková a spomenutá Kucherenko „vyjednávať zoči-voči s touto Schusztekovou“ (Dušek Schusztekovej: https://dlznik.zoznam.sk/socialna-siet/judr-simona-dusekova- schusztekova-phd-llm). Prečo píšem takú sprostosť? Právnička novej odborárskej škatuľky, ktorá ale vyjednávala na ŽSR za v podstate konkurenčné odbory pod hlavičkou KOZ, má spoločnosť SH Technologie, ktorá sídli v domčeku na adrese, ktorú udáva aj Sergej Kucherenko (viac TU) (a istá pani Výbohová?). Samozrejme, chaos, ktorý prebiehal na ŽSR, sa nemal opakovať. Vtedy ešte „smerák“ Peter Pellegrini preto rozvážnym hlasom otvoril tému reštriktívnejšej úpravy pri zriaďovaní odborov. Aj tých spolupracujúcich so Smerom. Stačí jeden náhodný aktivista a spojenectvá ukážu svoju hodnotu. Kolektívne vyjednávanie u jedného z najväčších zamestnávateľov medzi akože susedkami? Skvelý nápad, Martin Daňo. No aspoň si upozornil na spoločnosť SH Technologie.

Táto spoločnosť bola uvedená pod pracovnými inzerátmi, ktoré boli šité na mieru skôr lacnej pracovnej sile z Ukrajiny ako Slovákom. Hľadali montérov do Kočoviec. Tam pôsobí náhodou aj dodávateľ automobilových súčiastok Hella. Ale s podmienkou znalosti ukrajinského jazyka aspoň na úrovni C1. A, samozrejme, dosť neodborárskym základným platom 650 eur v hrubom (inzerát bol na istp.sk, ako zdroj bol uvedený upsvar.sk (výtlačok k dispozícii). Ako kontaktná osoba je uvedená istá Simona Dušeková Schuszteková. Charakteristika spoločnosti: konzultačné služby v oblasti zamestnávania príslušníkov tretích krajín. Strácate prehľad? Čo je vlastne business case? Mimochodom, pani pred modernizáciou bola funkcionárkou Machynovho tradičného KOVO. Ale nie hocijakou! Sedela v predsedníctve R OZ KOVO. Je to príbeh ako od Janka Jesenského, najneskôr v momente, keď prídete na to, že tá pani sa na ŽSR dostala pôvodne ako sprostredkovateľka pre vyjednávanie kolektívnej zmluvy, určená Ministerstvom práce v roku 2017.
Kto konkrétne ju mohol určiť? K tomu sa vrátim neskôr.