Strach je toxický program mysle, tvrdí Veronika, ktorá sa venuje sebaliečeniu a terapii s nápojom bohov

Veronika posledných 5 rokov žila na Kostarike. Foto: Archív VJ Veronika posledných 5 rokov žila na Kostarike. Foto: Archív VJ

Najväčšia chyba, ktorú môžete v živote urobiť, je mať stále strach, že nejakú urobíte. Svoje o tom vie aj Veronika Jariabková, ktorá nám prezradila, ako sa strachu zbaviť.

Veronika, čomu sa venujete?

Už vyše 10 rokov sa zdržiavam mimo Slovenska. Posledných 5 rokov som žila na Kostarike, kde sa opäť vraciam o pár mesiacov. Posledných 9 rokov sa vzdelávam v oblasti sebarozvoja, sebaliečenia a transformácie vedomia. Venujem sa holistickým terapiám, rozvoju vedomia a mysle, sound HEALINGU (zvukoterapia), meditáciám, Bliss Mentoringu a kakao rituálom. Všetká moja práca je o učení ľudí sebaliečeniu, sebaláske a životnej harmónii.

Kde sa vlastne strach berie a čo strach vlastne je?

Strach je určitý toxický program mysle, ktorý nám bol počas celého života vkladaný do nášho podvedomia našimi rodičmi, školstvom, systémom. Slúži ako ochrana pre nás, no v skutočnosti je to väčšinou iba ilúzia, ktorá nás v živote veľmi limituje. 

Ako sa tvoria strach a obavy?

Strach vychádza z presvedčenia, že v budúcnosti na nás číha niečo nepríjemné, zlé a nebezpečné. Strach je iba určitá predstava v našej mysli, založená na negatívnych myšlienkach a skúsenostiach z minulosti. Avšak táto predstava nie je realita… Preto sa so strachom dá pracovať, lebo je to iba výtvor našej mysle.

Vzdeláva sa v oblasti sebarozvoja, sebaliečenia a transformácie vedomia. Foto: Archív VJ

Sú strachy spôsobené minulosťou? 

Strachy môžu byť spôsobené nepríjemným zážitkom z minulosti, ktorý už nechceme opakovať, preto sa vyhýbame a bojíme všetkého, čo by nám mohlo potenciálne priviesť nejakú bolesť alebo ujmu. Avšak strach je veľmi nízka vibrácia, ale je veľmi pravdepodobné, že ak sa bojíme, tak sa nám aj niečo zlé prihodí, pretože energeticky sme naladení na veľmi nízkych frekvenciách, kde sme väčšinou nepozorní a nedarí sa nám, pretože robíme zlé rozhodnutia založené na strachu, ktoré nie sú v súlade s našim vnútrom. Preto ak konáme zo strachu, väčšinou to nedopadne dobre. Strach nás blokuje v zažití radostného a naplneného života. 

Prečo sa vlastne bojíme?  

Bojíme sa, pretože nám povedali, že sa máme báť. Pretože naša myseľ chce mať všetko pod kontrolou, pretože je to taký program a sme vedení odmalička k tomu, aby sme nerobili chyby, a preto nechceme byť zlí, lebo si myslíme, že potom nás nikto nebude mať rád. Láska je to jediné, po čom všetci túžime. Avšak toto všetko je opäť len ilúzia… Nikto nie je dokonalý, všetci robíme chyby, život nikdy nebude bez prekážok, preto treba mať odvahu vykročiť vpred bez strachu, dôverovať si a brat život ako skúsenosť. Život je na to, aby sme si ho užili so všetkým, čo nám ponúka. Nemôžeme ho kontrolovať, iba mu veriť, prijať ho a žiť ho naplno v láske a bez strachu.

Ako sa so stresom vyrovnať, ako s ním bojovať?  

Stres je stav, kedy nie sme prítomní, kedy žijeme v mysli a v budúcnosti namiesto tu a teraz. Treba sa snažiť byť viac prítomný, v pokoji, robiť viac činností, ktoré nás tešia a napĺňajú. Zastaviť sa aspoň na chvíľu. Každý deň nasnímať svoje pocity, spraviť niečo príjemné pre seba. Už len jednoduchým dychom sa vieme upokojiť. V prírode sa zasa vieme nabiť pozitívnou energiou. Pohybom sa vieme zasa zbaviť negatívnej energie.

Všetká jej práca je o učení ľudí. Foto: Archív VJ

Hovorí sa, netrpte, ale konajte… No práve obavy zo zlyhania, vylúčenia, neistoty ľudom v zmene bránia. Ako sa odhodlať k zmene?    

Je to rozhodnutie založené na uvedomení si, že naše šťastie máme iba vo vlastných rukách, ako aj to, ako budeme žiť svoj život. Nikto iný nie je zodpovedný za náš aktuálny stav bytia, iba my sami. A nikto nevie lepšie ako my sami, po čom naozaj túžime a čo nás robí šťastnými. Uvedomenie si, že ak sme šťastní my, bude aj naše okolie, a to nám dodá silu spraviť zmenu. Avšak musíme si uvedomiť, že si zaslúžime byť šťastní, nájsť sebahodnotu a sebalásku… Tam začína najväčšia zmena, v sebe samých.

Často počúvame – buďme zmenou, ktorú chceme. No v mojom ponímaní je to nesmierne náročný proces. Ako teda dosiahnuť pozitívne zmýšľanie, nebáť sa zmien a vyčleniť negatívne myšlienky? 

Musíte sa mať rada. Uvedomiť si svoju hodnotu, krásu a dokonalosť. Uvedomiť si, že ak sami nie sme šťastní a spokojní s tým, ako žijeme náš život, tak nebude prínosom pre tento svet, ale skôr ťarchou… Ak budeme sami naplnení a spokojní, budeme môcť rozdávať radosť a lásku naokolo. Vedomá práca s mysľou je základ, začať si uvedomovať naše myšlienky, programy a postoje. Uvedomiť si, ktoré veci nám robia zle a zmeniť ich postupne alebo odstrániť a nahradiť takými, ktoré nám poslúžia. Avšak toto je dlhodobá práca a človek si potrebuje nájsť cestu, ktorá mu najviac vyhovuje, aby sa vedel dostať zo starých toxických programov mysle. Ak sa raz človek rozhodne, že chce zmenu, už je tu veľký predpoklad, že ju aj dosiahne, len musí na sebe pracovať. Odporúčam na začiatku tejto cesty vyhľadať niekoho, kto vám urýchli proces transformácie a ukáže vám cestu. Tak, ako to robím ja pre svojich klientov. Je to veľmi krásne, ak vás niekto na vašej ceste transformácie podporí.

Veľa ľudí si dnes praje dosiahnuť pokoj v duši či harmóniu, ako na to?

Toto je veľmi komplexná otázka. A taká bude aj moja odpoveď. Keby to bolo také jednoduché, tak už všetci máme pokoj na duši. Je to cesta a proces, na ktorom treba pracovať denno-denne, hľadať nástroje, kľúče a spôsoby. Je ich veľa a každému vyhovuje iný, hlavne sa treba rozhodnúť, že chceme žít zmysluplný a láskyplný život. Vtedy nám začnú do cesty prichádzať návody, ako na to. Ja mám na to rôzne kľúče a nástroje. Hlavne vedomá práca s mysľou a napájanie sa na frekvenciu lásky je cesta, ktorou vediem ľudí práve ja.

Kakao je nápoj bohov, má blahodarné účinky pre naše telo, myseľ aj dušu. Foto: Archív VJ

Ste známa hlavne svojim kakaovým rituálom. Ako funguje a ako nám môže pomôcť?

Kakao je nápoj bohov, má blahodarné účinky pre naše telo, myseľ aj dušu. Napája nás na naše srdcia a navyšuje našu frekvenciu. Pomáha nám nastaviť sa na pocit radosti, napojiť sa na naše pocity a vnútorný hlas, ktorý nám ukáže tú správnu cestu pre nás. Kakao má naozaj užasne účinky, dokonca oveľa lepšie ako káva. Avšak rituál s kakaom je špeciálny v tom, že cez vedomé sústredenie a dynamickú meditáciu zvukmi sa napájame na pocit lásky a radosti v našom vnútri, zrazu sa cítime radostne, milovane, pokojne a slobodne. A zrazu zistíme, že život je krásny, že sme zaň vďační a že si zaslúžime cítiť sa krásne v každej chvíľke. A naozaj sa to aj dá!