Slovák, ktorý ovplyvnil vývoj v piatich krajinách, napísal svetový bestseller a stal sa kráľom Madagaskaru

Maurícius. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Bol veľkým cestovateľom a priateľom spisovateľa a vynálezcu Benjamina Franklina. Móric Beňovský, rodák z Vrbového, sa stal kráľom Madagaskaru, po ňom je pomenovaná aj Mauritánia. Svoje postrehy z ciest spísal do knihy pamätí, ktoré sa stali svetovým bestsellerom. Bol prvým Európanom, ktorý sa plavil v severnom Tichom oceáne (ešte pred J. Coocom).

Móric Beňovský sa narodil (1746) a aj vyrastal vo Vrbovom. Kariéru začal ako dôstojník rakúskej armády v Sedemročnej vojne. Jeho názory na náboženstvo a vzťah k autoritám spôsobili, že bol nútený opustiť rakúsku monarchiu (teda aj Uhorsko). Odišiel do Poľska, kde sa 20. apríla 1768 oženil s Anou Hönsch.

Ešte v tom istom roku sa pridal k poľskému národnému hnutiu proti ruskej intervencii v Poľsku. Rusi ho zajali a neskôr ho poslali do vyhnanstva na Sibír. Beňovský odtiaľ ušiel na lodi spolu s ostatnými väzňami a práve tu začal svoju prvú objaviteľskú plavbu cez severný Pacifik. Stal sa prvým Európanom, ktorý sa tade plavil. V roku 1772 dorazil do Paríža, kde zapôsobil na kráľa Ľudovíta XV. Ten mu ponúkol, že by mohol zastupovať Francúzsko na Madagaskare. O štyri roky neskôr, v roku 1776, Beňovského na Madagaskare miestni kmeňoví náčelníci zvolili za kráľa. V tom istom roku sa vrátil do Paríža, kde ho na príkaz Ľudovíta XVI. povýšili na generála a udelili mu doživotný dôchodok.

Stal sa veľmi dobrým priateľom Benjamina Franklina (americký autor, vydavateľ, objaviteľ a vynálezca). V roku 1777 sa obrátil na cisárovnú Máriu Teréziu a ponúkol rakúskemu dvoru svoje služby. Rakúsko, ktoré ho kedy si zo svojho územia vyhnalo, prijalo jeho služby a udelilo Beňovskému amnestiu. V zime 1777/78 sa vrátil na Slovensko do svojho zámku v Beckovskej Vieske, kde okrem iného korešpondoval s francúzskymi úradmi. Zakrátko ho Mária Terézia osobným listom povýšila na grófa.

Móric Beňovský. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Nasledovali jeho výpravy do Ameriky, kde sa v roku 1782 prostredníctvom Benjamina Franklina stretol s Georgeom Washingtonom. Cestou domov na Slovensko sa zastavil na Haiti, kde navštívil svojho brata Františka Beňovského. V roku 1783 vydal svoje pamäti. Vydané boli v dvoch zväzkoch a vyšli zároveň v angličtine aj francúzštine. Následne boli preložené do rôznych jazykov, v roku 1808 aj do slovenčiny. Kniha sa stala svetovým bestsellerom.

V roku 1785 sa znova vrátil na Madagaskar, kde začal budovať mesto Mauritániu (Móric, fr. Maurice), nazvanú podľa seba. Odtiaľ obchodoval s mestami v Anglicku, najmä s otrokmi. V roku 1786 francúzske námorné ministerstvo poslalo na Madagaskar tajnú výpravu, ktorá pred 236 rokmi dňa 23. mája uskutočnila na Mauritániu prekvapivý útok. Beňovský v tomto boji zahynul.