Hystéria z atómovej vojny nie je namieste. Rusi sú agresívni recidivisti, ale vedia rátať do troch

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Rusko sa dnes bezprecedentne vyhráža použitím jadrových zbraní, aj keď len tak, nepriamo a v náznakoch. Nedáte nám to, čo chceme?! Nuž, vháňate nás do extrému, ktorý my, samozrejme, netúžime premeniť v skutočnosť. Počty, ktoré má národ matematických a šachových géniov teoreticky v malíčku, sú celkom jednoduché.

Prvým úkonom je zbrane proti stále nič nechápajúcemu Západu použiť, čo bude téza, druhým bude adekvátna reakcia ako antitéza a tretím syntéza, čo bude obojstranné zničenie.

Protagonisti a menší hráči na vertikálnej stupnici

Z ôsmich krajín, ktoré preukázateľne disponujúc jadrovými zbraňami, sú to USA a Ruská federácia, ktoré majú najväčšie nukleárne arzenály sveta, ostatné štáty sa im nemôžu rovnať. Rusko ich má asi najviac, ale to by mu v jadrovom armagedone v konečnom dôsledku vôbec nepomohlo. Od 50. rokov sa síce stavali podzemné protiatómové kryty s dlhodobými zásobami potravín a v amerických školách sa propagovala jednoduchá obranná taktika tzv. duck and cover – skrčiť sa a prikryť, ale v epicentre výbuchu sú z dnešného hľadiska tieto prostriedky civilnej obrany skôr úsmevné.

USA nemôžu efektívne zabrániť útoku, môžu len reagovať

Aj Amerika má tisícky jadrových striel. Väčšinou ide o rakety krátkeho doletu alebo o nukleárnu muníciu odpaľovanú z lietadiel. Jej hlavným tromfom sú asi štyri stovky balistických medzikontinentálnych rakiet (ICBM) typu Minuteman III. Každá taká raketa unesie tri nukleárne hlavice, ktoré relatívne presne zasiahnu cieľ. Inými slovami, 400 ICBM vydajú dokopy 1 200 atómových hlavíc. V Rusku nájdeme zhruba 200 miest s vyše 100 000 obyvateľmi, takže každému by sa ušlo prinajmenšom po jednej. Hoci je to katastrofický a morbídny scenár, prakticky by to znamenalo vyhladenie celej populácie Ruska v priebehu niekoľkých hodín, aj keby Rusi začali odpaľovať svojich „chorošnikov“ ako prví. S USA by to nedopadlo inak, ale ruským plánom na reštauráciu sovietskeho impéria by zatrúbili halali, no keby aj Putin a jeho najvernejší príživníci prežili, nemali by už komu vládnuť. Ruského prezidenta by ani nemohli predviesť pred Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Nemal by ho kto eskortovať a nebolo by ani kam.

Je zbytočné hľadať zmysel v nezmysle

Ruské hry s atómovými vyhrážkami v lepšom prípade pripomínajú porekadlo o psom brechaní a hryzení. Dnes veľmi dobre vieme, že počas Druhej svetovej vojny sa v rukách Nemecka i Japonska nachádzali kvantá zbraní hromadného ničenia, t. j. biologických či chemických zbraní, ktoré obe krajiny mohli masovo použiť ako prvé nielen na bojiskách, ale aj nad mestskými centrami úhlavných nepriateľov. Nikdy sa však k takému kroku neuchýlili. Prečo? Dobre vedeli, že USA a Veľká Británia by recipročne urobili to isté. Pravda, Japonci vo veľkom použili biologické a chemické zbrane proti Číne a zabili státisíce ľudí. To sa však odvážili len preto, pretože Číňania ich vtedy nevlastnili a Japonsko sa nemuselo obávať odvety. Nemci použili zbrane hromadného ničenia proti Sovietom len jedenkrát až dvakrát, a to opatrne a v obmedzenom meradle. Nesiahli k nim ani v kritických rokoch 1944 – 1945, keď vojna bola už jednoznačne stratená. Ťažko veriť tomu, že nejaký Putin je horší a hlúpejší než bol Hitler.

Ivo Samson, bezpečnostný analytik