Donbas sa zmenil na peklo, ruský Google vyhlásil bankrot, na Ukrajinu mieri zásadná pomoc. Čo ešte priniesol uplynulý týždeň?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram

V utorok to budú presne tri mesiace odo dňa, kedy Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Odvtedy každý deň prinesie množstvo dôležitých informácií, ktoré v nemalej miere ovplyvňujú celý svet. Tento týždeň najviac rezonovalo rozhodnutie Fínska a Švédska do NATO. Aké zásadné udalosti sa udiali v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine minulý týždeň?

Rusko oznámilo, že dokončilo ovládnutie ukrajinského mesta Mariupoľ. Zároveň minister obrany potvrdil, že ruské sily obsadili oceliareň Azovstaľ. Ukrajinská vláda to bezprostredne nekomentovala. Medzitým sa ale na východe Ukrajiny rozprúdili boje. Podľa ukrajinského prezidenta V. Zelenského ruský útok zmenil časti Donbasu na peklo. Guvernér Luhanska uviedol, že ruský útok zabil niekoľko obyvateľov v meste Severodoneck vrátane detí. A to pri útoku Rusov na školu, kde sa ukrývali civilisti.

Medzinárodný trestný súd v Haagu vyslal na Ukrajinu najväčšie jednorazové nasadenie vyšetrovateľov vojnových zločinov. To pozostáva zo 42 vyšetrovateľov, forenzných expertov i pomocného personálu. Na Ukrajine majú zhromaždiť dôkazy, aby v budúcnosti posilnili ich prípustnosť. Prokurátor začal vyšetrovanie vojnových zločinov spáchaných ruskou armádou krátko po začatí invázie.

Finanční lídri G7 z Kanady, USA, Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska uzavreli dohodu, že poskytnú Ukrajine pomoc vo výške 19,8 miliardy dolárov. Podpora je oddelená od zbraní a humanitárnej pomoci, primárne je určená na zachovanie služieb vlády pre obyvateľov. Podľa viacerých odhadov finančných analytikov sa očakáva, že ukrajinská ekonomika sa pre vojnu prepadne o 35 %. Pomoc od siedmich ekonomicky bohatých krajín tak do istého času pomôže prežívať tento konflikt.

Situácia na Ukrajine je stále veľmi vážna. Zdroj FOTO: Telegram

Fínska štátna energetická spoločnosť Gasum potvrdila, že Rusko od soboty rána prerušilo dodávky zemného plynu. Fínsko totiž odmietlo platiť za plyn v rubľoch. Rusko už vyplo plyn aj Poľsku a Bulharsku, ktoré taktiež platby v ruskej mene odmietli. Gasum ďalej uvádza, že Fínsko sa pripravovalo na odstávku a nenastanú žiadne prerušenia siete. Ruský plyn totiž v krajine predstavuje spotrebu asi 5 %. Navyše je odstavenie plynu aj následkom rozhodnutia Fínska vstúpiť do NATO. Žiadosť spolu so Švédskom oficiálne podali tento týždeň.

A práve Fínsko a Švédsko majú “plnú a úplnú podporu pri žiadosti o vstup do NATO”. Vyhlásil americký prezident Biden po stretnutí s fínskym prezidentom Niinistom a švédskou premiérkou Anderssenovou v Bielom dome. Turecko ale ich žiadosti vetovalo, pričom na ich prijatie je potrebný súhlas všetkých členských krajín. Biden ďalej uviedol, že do Kongresu zasiela dokumenty, aby USA ratifikovali ich ponuky. Senát medzičasom schválil ďalšiu pomoc Ukrajine – 40 miliárd dolárov. Výdavky USA sa tak dostali na úroveň cca 100 miliónov dolárov denne.

Pobočka spoločnosti Google plánuje v Rusku vyhlásiť bankrot. Nasleduje to rozhodnutie Kremľa, ktorý zabavil aktíva spoločnosti. Služby ako Gmail, YouTube a Google ostanú pre Rusov dostupné a bezplatné, avšak všetci zamestnanci boli z Ruska stiahnutí. Napätie medzi spoločnosťou a Ruskom sa vystupňovalo po tom, ako Google odmietol odstrániť obsah, ktorý označil Kremeľ za protizákonný a zablokoval prístup ruským médiám na YouTube.

Aj McDonald´s dospel k radiálnemu riešeniu a našiel kupca ruských prevádzok. Odchod z ruského trhu nastáva po 32 rokoch. Viac ako 800 reštaurácií odovzdá držiteľovi licencie Alexandrovi Govorovi, ktorý na Sibíri prevádzkuje 25 reštaurácií od roku 2015. McDonald´s ale chce, aby zmenili značky, logá a menu. Zamestnanci ale podľa dohody najbližšie dva roky o prácu neprídu. Tých je v ruských prevádzkach aktuálne viac ako 10-tisíc.