Ruská propaganda šíri stále väčšie a väčšie koniny. Niektorí autori to evidentne preháňajú s konzumáciou sena

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Kto by nepoznal, ak je aspoň trochu zbehlý v dejinách prvého štátu robotníkov a roľníkov, sovietsku Pravdu – denník vydávaný Ústredným výborom Komunistickej strany Sovietskeho zväzu a hlásna trúba komunistov až do rozpadu impozantného kolosu zvaného ZSSR. Vo vlastiach českých a slovenských si pestoval svojich epigónov – Rudé právo a Pravdu. Prezentovať niečo iné než čo písali v sovietskom modeli by bolo rovnako samovražedné ako skúsiť zapiť pre istotu cyankáli moskovskou vodkou.

V pamätnom roku 1991 však labilný prezident Boris Jeľcin Pravdu zrušil a dokonca na krátky čas suspendoval aj komunistickú stranu. Nasledovala vlna samovrážd – aj vo vtedajšom Československu – a kolapsov. Mnohí nešťastníci skončili na stoloch patológov. Časť personálu denníka to však nevzdala a založila denník toho istého mena vydržiavaný Komunistickou stranou Ruskej federácie. Humusovitosť tohto dodnes vydávaného denníka si nezadala so svojou sovietskou predchodkyňou, ibaže si už nemohol užívať stavu bez konkurencie.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Alternatívne repete – Pravda.ru

Jedna modernizovaná skupina bývalých „pravdistov“ založila neskôr (1999) internetovú webovú stránku Pravda.ru. V súčasnosti tak v Rusku existujú dve Pravdy, pričom pravdu majú podľa obsahu vzácne jedna aj druhá. Pravdu.ru klasifikovala Federácia amerických vedcov ako „ľavičiarsku a nacionalistickú webovú stránku“, ktorá podporuje politiku Kremľa a lipne na konšpiračných teóriách. Ale keďže si to myslia Američania, tak to predsa nemôže byť pravda! Rád si v Pravde.ru občas počítam, len tak pre relax. Upozorňujem však, že články tam uverejňované „nie sú vhodné pre citlivé povahy“.

Za Kremeľ až do poslednej koniny

Podobnosť s koňom uvádzam preto, že neskúsený spotrebiteľ pravdistických kotrmelcov musí získať dojem, že autori to spravidla nesmierne preháňajú s konzumáciou sena. Niekedy stačí prejsť si letmo len titulky, prečítanie celého materiálu závislému čitateľovi zadarmo vynahradí mäkké drogy. Dostane sa do stavu nielen pozitívnej, ale priamo euforickej nálady.

Nech sa páči – vybrané titulky z vydaní Pravdy.ru z posledných týždňov:

Mariupoľ zrovnali so zemou Ukrajinci (ruským vojakom to prezradili mariupoľskí občania, ktorí u nich zúfalo hľadali ochranu pred nacistami).

John Biden priznal, že Američania sa boja stretu s ruskou armádou v Podnestersku.

Ukrajinský prezident Zelenskij chcel s Moskvou rokovať o mieri, ale britský premiér Boris Johnson mu to zakázal.

Expert oznámil, že Ukrajina plánovala jadrový útok na ruské mesto Belgorod (mala na to už pripravené špeciálne lietadlo, ruská raketová obrana ho však preventívne zostrelila a plánovaný útok zmarila).

Politológ hovorí, že Američania si rozmysleli nukleárny atak na západné Rusko, ale môžu zaútočiť na štáty v susedstve Číny, aby ju izolovali (na Japonsko, Tajvan, Južnú a Severná Kóreu).

Ukrajinský prezident Zelenskij sa Rusku už dlhšie vyhrážal inváziou.

Americký plukovník vo výslužbe pripustil, že ruské zásahy špeciálnej operácie na Ukrajine sú presné (Rusko učinilo kroky, aby nespôsobilo škodu civilistom. Tým Rusi vytreli zrak Američanom, ktorí si želali čo najviac civilných obetí).

Priznanie zajatého britského žoldniera: Sme „outsideri“, Rusi majú profesionálnu armádu.

Fínska prezidentka musela priznať, že v telefonickom rozhovore s prezidentom Putinom o vstupe Fínska do NATO ťahala za kratší koniec.

Poľsko sa usiluje o demilitarizáciu Kaliningradu a chce jeho premenovanie na Kȍnigsberg (tým Poliaci dokazujú, že sú nacisti podobne ako Ukrajinci).

Špeciálnu operáciu Rusko začalo preto, aby po ôsmich rokoch konečne ukončilo genocídu páchanú na ruskom obyvateľstve kyjevským režimom.

Nacistické Nemecko dosiahlo vo vojne úspechy vďaka západným spojencom.

Jemen bol zasiahnutý nukleárnym úderom.


Nuž, geostrategicky kovaný západný odborník si na takých článkoch „pošmákne“. Horšie sú na tom tí ruskí nešťastníci, ktorí, ak veria Pravde.ru, na svojich záhradkach horúčkovito hĺbia protiatómové kryty.

Ivo Samson, bezpečnostný analytik