Nemecká politička poslúžila Kremľu. Schwesigová sa ako „Putinova bábka“ dohodla s Rusmi na plynovode

Nord stream 2. Zdroj FOTO: energyconnects.com

Pri stavbe plynovodu Nord Stream 2 malo Rusko na nemeckej strane spoľahlivého partnera – stúpajúcu politickú hviezdu, premiérku severovýchodnej spolkovej krajiny Meklenbursko-Predné Pomoransko, Manuelu Schwesigovú. Ukazujú to uniknuté dokumenty, informuje Visegrád24.

Podľa nich sa nemecká regionálna líderka dohodla s Gazpromom, ruskou štátom podporovanou energetickou spoločnosťou, aby podporili plynovod Nord Stream 2 pred jeho zrušením. Manuela Schwesigová, premiérka severovýchodnej spolkovej krajiny Meklenbursko-Predné Pomoransko, je členkou Sociálnodemokratickej strany ( SPD ) Olafa Scholza, ktorá sa dostala pod tlak kvôli jej prepojeniam na projekt podporovaný Kremľom. Kritici ju opísali ako „Putinovu bábku“.

Schwesigová (47) mala založiť environmentálnu nadáciu, ktorá bola navrhnutá na lobovanie za Ruskom podporovaný plynovod, odvrátenie jeho kritiky a obchádzanie amerických sankcií. Stovky e-mailov a dokumentov zverejnených na základe zákona o informáciách o životnom prostredí ukazujú, že vodca štátu tak úzko spolupracoval so spoločnosťou Nord Stream 2 AG, ktorá stojí za projektom, že boli navrhnuté revízie jej verejných vyhlásení. Spoločnosť dokonca požiadala o odpočúvanie „mimo záznam“ brífingov pre novinárov.

Manuela Schwesigová. Zdroj FOTO: FB MS

Dokumenty naznačujú, že Schwesigová sa podieľala na rozhodovaní o prijímaní zamestnancov do spoločnosti Nord Stream 2 AG, ktorú vlastní Gazprom a na čele ktorej stojí Matthias Warnig (66), bývalý člen Stasi, ktorý sa priatelil a pracoval s Vladimírom Putinom v osemdesiatych rokoch, keď bol dôstojníkom KGB v Drážďanoch…

Schwesigová bola považovaná za vychádzajúcu hviezdu v SPD. Odvtedy sa za podporu ropovodu ospravedlnila. Norbert Röttgen, člen Kresťanskodemokratickej únie (CDU), vyzval Schwesigovú, aby odstúpila z funkcie pre „dohodu s ruskou spoločnosťou a zámerné zavádzanie verejnosti“.

Denník Die Welt uviedol, že Schwesigovej kancelária vystupovala ako „pobočka Gazpromu“. Dokumenty, ktoré noviny získali, odhaľujú plán najať „skúsených zamestnancov“ Nord Stream 2 v Nadácii pre ochranu životného prostredia a klímy, ktorú minulý rok založila Schwesigovej administratíva. Schwesigová bola menovaná v zakladajúcich listinách nadácie. Milióny eur pre mimovládnu organizáciu, väčšinou od Gazpromu, smerovali na dokončenie ropovodu a jeho ochranu pred sankciami USA, informoval Die Welt.

Uniknuté dokumenty naznačovali, že manažérka komunikácie Nord Stream 2 tiež riadi Schwesigovú a povedala jej: „Mali by sme sa pokúsiť umiestniť nadáciu . . . ako „inteligentnú odpoveď“ na tvrdé správanie USA.“ Schwesigová potom vystúpila s prejavom v krajinskom parlamente, v ktorom odmietla kritiku projektu ako pokus prinútiť Nemecko, aby nakupovalo „americký plyn“.

Opozičná CDU, Zelení a Slobodná demokratická strana (FDP) zriadili vyšetrovací výbor s cieľom rozmotať záujmy štátnej vlády, nadácie a ruských podporovateľov Nord Stream 2. O tom, aká úzka bola spolupráca, svedčia dokumenty odhalené v štátnej kancelárii hlavného mesta Schwerin.