Dôchodkyňu vydieral muž pre intímne fotografie. Chcel ich zverejniť, za mlčanie mu musela platiť

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Košickí kriminalisti vyšetrujú ďalší prípad okradnutej dôchodkyne. 81-ročnej žene zavolal neznámy muž, ktorý sa predstavil ako kamarát jej vnuka a prosil ju o požičanie 9 000 eur.

Dôchodkyňa uviedla, že toľko peňazí doma nemá. Mala teda pozbierať všetky peniaze, ktoré má doma a zvyšok vybrať z banky. Podľa pokynov neznámeho muža tak aj urobila,” uvádza hovorkyňa košickej polície, Jana Mésarová.

Takmer 8 000 eur dôchodkyňa odovzdala na ulici neznámemu mužovi, ktorý s ňou po celý čas telefonicky komunikoval. Až neskôr žena volala s rodinou, od ktorej sa dozvedela, že je to všetko lož. Nahlásila to tak polícii. Tá začala trestné stíhanie pre zločin podvodu.

Po páchateľovi, ktorému za tento skutok hrozí až 10 rokov „za mrežami“, polícia intenzívne pátra. Neustále apelujeme na seniorov, aby si na telefonáty, v ktorých ich niekto žiada o peniaze, dávali pozor. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu či pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa ďalším vyšetrovaním podvodné konanie nepreukázalo,” dodáva Mésarová.

Podvodníci kontaktujú seniorov telefonicky. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ďalšia, 64-ročná žena, bola vydieraná za citlivé fotografie, ktoré prostredníctvom sociálnej siete poslala neznámemu mužovi.

“Od ženy požadoval peniaze, a to konkrétne 800 eur, v opačnom prípade tieto fotografie zverejní na sociálnej sieti. Žena požadovanú sumu zaslala zo svojho účtu na účet muža,” približuje hovorkyňa prešovskej polície Jana Ligdayová.

Mužovi ale tieto peniaze nestačili a žiadal ďalších 700 eur. Tu už žena zaplatiť odmietla a oznámila to polícii.

“Je potrebné zvážiť, komu a čo poskytujeme, či už ide o naše osobné údaje, informácie o našom súkromí, či ako v tomto prípade o intímne fotografie. Všetko, čo zverejníme, môže byť zneužité. Zvlášť, ak nepoznáme osobu, s ktorou komunikujeme,” dodala Ligdayová.

Osobné údaje či fotografie netreba za žiadnych okolností nikomu posielať. Zdroj FOTO: red

RADY A ODPORÚČANIA, AKO SA NESTAŤ OBEŤOU PODVODNÍKOV A ZLODEJOV:

  • Nekomunikujte s osobou, ktorá sa v telefóne vydáva za vášho príbuzného, lekára alebo inú osobu a žiada od vás peniaze na rôzne účely!
  • Cez telefón nikdy neposkytujte osobné údaje ani údaje o finančných či rodinných pomeroch!
  • Pri podozrivých telefonátoch, v ktorých od vás niekto žiada peniaze, ihneď ukončite hovor!
  • Nikdy nevyberajte pre volajúceho podvodníka svoje finančné úspory z osobných účtov, z vkladných knižiek alebo bankomatov!
  • Nikdy neodovzdávajte peniaze cudzej osobe!
  • Neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka a neverte príbehu, ktorý vám do telefónu rozpráva!
  • Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene, obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne!
  • Ihneď volajte svojim príbuzným alebo známym, ktorým dôverujete a povedzte im, aký ste mali telefonát, poraďte sa s nimi!
  • Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote!