Bláznivého vynálezcu v bielom plášti v 90. rokoch deti zbožňovali. Majster N figuroval aj vo zväzkoch ŠTB

Jozef Nodžák bol známy ako Majster N. Zdroj FOTO: FB VPD

Bol síce kráľom detských výmyslov a vtipných fráz, no na svoje honosné večierky si ho pozývali aj bohatí podnikatelia. Vo svojej parochni, bielom plášti a s nezastaviteľným darom reči si Jozef Nodžák, známy ako Majster N, dovolil povedať hocičo a hocikomu.

Pochádzal z Oravy, z dedinky Slanica, ktorú zatopila Oravská priehrada. Jeho otec bol Oravčan, mama pochádzala z USA, narodila sa v Chicagu. Už ako dieťa ho to ťahalo k práci v televízii. Keď sa v Banskej Bystrici nakrúcal film Pieseň o sivom holubovi, poslal do rozhlasu celý rad otázok. Tvorcov zaujal natoľko, že ho pozvali, aby v štúdiu urobil rozhovor s hlavným hrdinom. Evidentne sa osvedčil, nakoľko mu hneď po maturite ponúkli miesto redaktora. Neskôr študoval nemčinu a slovenčinu, ale štúdiá absolvoval aj v Nemecku na Univerzite Martina Luthera v Halle, odkiaľ dostal ponuku na študijný pobyt.

V 80. rokoch pôsobil ako redaktor hlavnej redakcie vzdelávacích programov v bratislavskom štúdiu Česko-slovenskej televízie. Spolupodieľal sa na úspešnej výchovno-vzdelávacej detskej relácii Detektív Karol.

V prvej polovici 90. rokov sa zrodil magazín IQ, v ktorom Jozef Nodžák predstavoval talentované deti. Chodil ich objavovať po všetkých kútoch Slovenska. V tých rokoch sa stal známym pod pseudonymom Majster N. V detskej relácii Slovenskej televízie s názvom Crn-crn začal vystupovať ako detský zabávač. Hravou formou realizoval rôzne fyzikálne pokusy. Neskôr uvádzal svoju samostatnú reláciu Objavy Majstra N. Relácia mala obrovský ohlas medzi detským publikom i rodičmi. 

Majster N bol obľúbeným detským zabávačom. Zdroj FOTO: FB DDJ

Za svoju prácu získal rôzne ocenenia, napríklad aj z UNESCO, UNICEF-u aj medailu Jána Ámosa Komenského za zásluhy v oblasti pedagogiky. Štyrikrát po sebe sa stal Osobnosťou televíznej obrazovky v kategórii programov pre deti a mládež. Ani po skončení vlastnej relácie sa však tejto postavy nevzdal a vystupoval na rôznych podujatiach, navštevoval deti v detských domovoch či nemocniciach. 

Jozef Nodžák, ktorého mama bola Američanka, figuruje aj vo zverejnených registroch zväzkov komunistickej tajnej služby ŠTB, a to ako agent ŠTB s krycími menami Orava a Rómeo. Na margo zistení o jeho spolupráci v minulosti povedal: „Považujem to za hlúposť, ku ktorej sa nechcem vyjadrovať.“

Na televíznych obrazovkách sa objavoval takmer štyri desiatky rokov. Známy detský zabávač zomrel pred piatimi rokmi (28. augusta 2017) vo veku 71 rokov. Podľahol rakovine, s ktorou dlhé roky bojoval. Posledné mesiace života prežil v rodičovskom dome na rodnej Orave, kam sa vrátil z Bratislavy.